5 клас Природознавство
5 кл.
Природознавство 11.02.2011
Тема: Узагальнення вивченого по темі “Небесні тіла”. Тематичне оцінювання.
Мета : Систематизувати, коригувати та узагальнити знання учнів по темі “Небесні тіла” виявити рівень навчальних досягнень учнів з цієї теми; розвивати логічне мислення здатність до аналізу та абстрагування, навички виконання різнорівневих завдань; точність, виховати активність, зосередженість, самостійність, дисциплінованість.
Обладнання: Підручник, зошит робочий, учнівське приладдя, глобус Місяця, глобус зоряного неба, самостійна робота, тощо.
Методи та прийоми: бесіда, гра, розповідь з електронного пояснення, робота в парах, самостійна робота, тощо.
Тип уроку: контрольно – узагальнюючий.
Хід уроку
І. Організаційний момент (1/)
ІІ. Мотивація діяльності учнів на уроці (5/).
1. Повідомлення учителем теми та мети уроку.
2. Завдання уроку:
Пояснити вивчені терміни та поняття;
З’ясувати унікальність планети Земля.
Поглибити систему знань про Всесвіт та небесні тіла.
3. Проблемне питання: Яка наша космічна адреса? (складання разом з учнями).
Ми учні – 5 класу
Будинок (планета) – Земля
Вулиця (№ орбіти) – 3-тя орбітальна.
Населений пункт (система) – Сонячна
Район (галактика) – Чумацький шлях
Країна – Всесвіт
ІІІ. Основна частина уроку (20/)
1. Безпрограшна лотерея (учні витягають картки і пояснюють написані там терміни)
– астрономія | – зорі |
– астероїди | – комети |
– астронавт | – Місяць |
– Всесвіт | – орбіта |
– Галактика | – полюси |
– глобус | – планети |
– доба | – Сонце |
– екватор | – Сонячна система |
– Земля | – сузір’я |
2. Гра ” Космічний код” (на дошці написані комбінації букв, які треба розшифрувати).
САРН (МАРС)
ЕНАВЕР (ВЕНЕРА)
ЛТОНПУ (ПЛУТОН)
УПНЕНТ (НЕПТУН)
3. Гра “Що таке? Хто такий?”
– Екватор (умовна лінія)
– Сонце (зірка)
– Стрілець (сузір’я)
– Астероїд (небесне тіло)
– Каденюк (космонавт )
– Місяць (природний супутник Землі)
4. Гра “Вірю – не вірю”. Дайте відповідь “Вірю або не вірю” на запитання, що починаються зі слів “Чи вірите ви, що…”:
А) на Венері існує життя…
Б) Напрям на північ вказує Полярна зірка….
В) найменша планета Марс….
Г) наша галактика рухається у Всесвіті разом з іншими галактиками….
Д) кулясті розпечені тіла, що випромінюють світло – це планети…..
Е) у 1961 році на місяць ступила перша людина…
Є) Чумацький шлях – це видима частина нашої галактики….
Ж) Сонячна система розташована в центрі галактики….
З) Л. Каденюк – перший космонавт світу….
И) Сонце та планети народилися з газопилової хмари….
І) життя можливе на всіх планетах Сонячної системи….
Ї) великі планети Сонячної системи……
5. Гра “Далі, далі…..” (швидкі відповіді учнів на питання вчителя)
– Причини зміни дня і ночі?
– Які види обертання здійснює Земля?
– Якого кольору Земля із космосу?
– Яка Земля за рахунком від Сонця?
– Скільки материків має Земля?
– Який океан на Землі найбільший?
– На якому материці знаходиться Україна?
– Яка тривалість земного року?
– Чому дорівнює земна доба?
– Як визначити високосний рік?
6. Фізкультхвилинка (релаксація)
ІУ. Контроль знань учнів по темі: “Небесні тіла”
Виконання різнорівневих тестових завдань із зошита для тематичного оцінювання, ст..9-11 – І варіант, ст..11-13 – ІІ варіант.
У. Підведення підсумків уроку (2/)
1. Рефлексія
2. Оцінювання учнів з коментарем вчителя.
3. Домашнє завдання: написати міні – твір “Моя подорож у Всесвіт” або малюнок “Життя на невідомій планеті”.
Тема уроку: енергія. Перетворення енергії.
Мета: Сформувати в учнів поняття про енергію, ознайомити з видаленням механічної енергії; дати початкове уявлення про закон збереження енергії та її перетворення, розвивати логічне та аналітичне мислення дітей, зв’язне та локанічне мовлення, спостережливість. Виховувати допитливість. Активність самостійність мете реологічні переконання тощо..
Обладнання: динамометр, кулька з похилою площиною, кольорові ілюстрації підручник, інше.
Тип уроку : комбінований
Структура урока
I) організаційний момент (1)Активізація та організація учнів
Сусик Д. – експерт-оцінвання.
II) Активізація опорних знань(10)
Робота іля дошки (2 учня)
1-й учню: – Запиши відомі тобі види сил. Наведи приклади.
2-му учню: – Запиши відомі тобі прості механізми. Як їх застосовують?
2. Мозковий штурм фр. Бесіда по 2 б
-Що називають силою?
– В яких одиницях виміреться сили?
– Чому дорівнює сила в 1 Н
-Яке призначення простих механізмів?
– Що таке робота?
– За якою формолу можна визначати рооту?
– Від чого залежить виконання роботи?
– за яких умов роота не виконуеться?
-Що замінють прості механізми?
-Який пр. механізм змінює не силу, а напрям її дії?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вчитель: як назвати людину яка активна в школі вдома, виконує різну роботу діє і чітко і результативно
Синонім до слова активний (енергійний)
Який іменник лежить в основі слова “енергійно”? Енергія
Отже тема нашого уроку……..
Завдання уроку
1. Що таке енергія?
2 Які є види енергії?
3. Чому вчить закон збереження і перетворення енергії?
IY. Засвоєння нових знань (20)
1.Що таке енергія -?
2 Енергія кінетична(Е руху)
3. Енергія потенціальна
4. Механічна енергія
5. Внутрішня енергія – залежить від..
А) температури
Б) швидкості руху частинок
! З яких частинок складається речовина? (атоми та молекули)
6. Інші види енергії:
-електрична;
– теплова енергія;
-енергія вітру.
– енергія руху води
– атомна.
– сонячна енергія
7. Перетворення енергії
8 Збереження енергії.
!Закон збереження та перетворення енергії:
Енергія в природі не виникає хз нічого та не зникає безслідно а лише перетворюється з одного виду в інший(фундаментальний закон природи)
Y. Закріплення отриманих знань (7 хв)
1. повідомлення учнів (Осташко Ліля, Нечаєва Вікторія)
2. Обговорення завдань уроку
УI. Підведення підсумків уроку
Сусик Денис – повідомлення коефіцієнту результативності на уроці з коментарем учителя та остаточним оцінюванням
Д/з : Параграф 24 – опрацювати правила вивчити
Підготувати повідомлення:
Смірнов влад – Перетворення сонячної енергії.
Лейко Наталка – Що таке геотермальна енергія.
Подумати над питаннями:
– Чому руки від тертя нагріваться?
– чому м’ячик кожен раз підстрибує нижче?
– Чому колеса авто під час руху нагріваються?
– Чому людині необхідно їсти?
Твір на тему: 5 клас Природознавство
5 клас Природознавство