|  | 

Артур КОНАН ДОЙЛ 1859-1930

Найбільша сила на світі – це сила людського інтелекту.

Рей Бредбері

Сторінки життя і творчості

В історії світової літератури є образи, які ніколи не вмирають. Серед них ті, які сприймаються читачами як цілком реальні, – герої Артура Конан Дойла – сищик Шерлок Холмс і його друг доктор Ватсон. У чому ж секрет популярності творів про Шерлока Холмса?

Про це дуже добре сказав сам письменник: “Я люблю свого героя за те, що він перемагає не фізичною силою й не зброєю, а виключно розумом”. Отже, детективи про Шерлока Холмса уславлюють людський розум і його безмежні можливості на шляху подолання зла.

Артур Ігнатіус Конан Дойл народився 22 травня 1859 р. в м. Единбурзі (Шотландія). Його батько, Чарльз Алтамонт Дойл, був архітектором і художником. Мати, Мері Фолі, прищепила синові любов до літератури й лицарських традицій, на які багата історія Шотландії.

Після навчання в школі та коледжі хлопець у 1876 р. вступив до Единбурзького університету, після закінчення якого в 1881 р. отримав диплом бакалавра медицини. Він мав широку медичну практику, але знаходив час і на подорожі. Як лікар побував навіть в Арктиці й Африці. Артур Конан Дойл мав багату творчу уяву й великий талант розповідача, тому невдовзі література стала його основною професією, заради якої він полишив медицину.

Утім, його герой доктор Ватсон увібрав у себе досвід мандрівок і лікарської практики автора.

Деякі риси Шерлока Холмса – пристрасть до всього незвичайного, логічне мислення та бажання захистити скривджених – теж від його творця.

Перші твори про Шерлока Холмса А. Конан Дойл почав писати на початку1880-х років, але до великого успіху було ще далеко. У 1892 р. вийшла друком збірка оповідань “Пригоди Шерлока Холмса”. Потім таких збірок буде ще декілька: “Спогади про Шерлока Холмса” (1892-1893), “Повернення Шерлока Холмса” (1905), “Випадок із судової практики Шерлока Холмса” (1927).

Окрім того, були надруковані й окремі детективні повісті: “Собака Баскервілів” (1901-1902), “Долина жахів” (1914-1915). А ще історичні й фантастичні романи… Однак прославився А. Конан Дойл саме своїми детективами, творами про Шерлока Холмса й доктора Ватсона.

Зауважте

Справжнє прізвище письменника – Дойл, а Конан – одне з його імен, проте в зрілому віці він став використовувати його як частину прізвища – Конан Дойл. Зустрічаються різні варіанти написання літературного імені письменника: Конан Дойль, Конан-Дойль, Конан-Дойл.

Життя письменника обірвалося 7 липня 1930 р. в м. Кроуборо неподалік від Лондона. На його надгробку вирізьблені слова: “Вірний, як сталь, прямий, як клинок” (“Stell true, blade straight”).

У м. Лондоні знаходиться Музей Шерлока – Холмса (The Sherlock Holmes Museum).

Згідно з творами митця, Шерлок Холмс і його друг доктор Ватсон жили у квартирі на вулиці Бейкер-стріт, 221b (221b, Baker street) у період з 1881 по 1904 р. Але такої адреси насправді тоді не існувало. Наразі під таким номером розташований музей популярного в усьому світі сищика. За допомогою Інтернету вийдіть на сайт Музею Шерлока Холмса й здійсніть віртуальну екскурсію.

– Яка атмосфера панує в домі на Бейкер-стріт?

– Які експонати, відомі вам із книжок письменника, привернули вашу увагу?

Цикл (з грецьк. коло) – сукупність художніх творів, які об’єднані задумом автора, наскрізними героями, ідеями, сюжетно – композиційними особливостями, мотивами, формою оповіді.

Пістрява стрічка (1883)

Коментарі. Як літературний герой, Шерлок Холмс має свою біографію й риси характеру. Усе життя він присвятив боротьбі зі злочинністю.

Гроші, кар’єра, слава не мали для нього значення. Він брався за кримінальні справи не задля грошей, а щоб за допомогою свого “дедуктивного методу” допомогти тим, хто страждає від зла. “Дедуктивний метод” Шерлока Холмса полягає в ретельному збиранні фактів, їх аналізі, а також уважному вивченні психології і мотивів людських учинків. Через оповідача – доктора Ватсона – письменник повідомляє читачам про всі подробиці, пов’язані зі злочином чи таємницею, але їх може з єднати в одне ціле тільки інтелект Шерлока Холмса, котрий робить на підставі побаченого й почутого обгрунтовані висновки.

Історія Хелін Стоунер, яка потерпала від жорстокості вітчима, викликала інтерес у Шерлока Холмса своєю незвичайністю. Великий детектив рятує дівчину, покаравши злочинця його ж “засобом” убивства.

Робота з текстом

Осмислюємо прочитане. 1. Виразно прочитайте портрет Хелін Стоунер. Що в її вигляді свідчило про те, що дівчину охопив жах? 2. Кого вона боялася? 3. Як ви думаєте, що в цій історії зацікавило Холмса й змусило його взятися за цю справу?

4. Чому Грімсбі Ройлотт приїхав до Лондона? 5. Чи домігся він свого? 6. Що чекало на героїв у маєтку Грімсбі Ройлотта?

7. Як Шерлок Холмс розкрив таємницю й урятував жінку від смерті?

Для обговорення. 1. Які риси характеру Шерлока Холмса та доктора Ватсона виявилися в цьому оповіданні? 2. Про які факти чи подробиці злочину знав доктор Ватсон, але не помітив їх?

Творче завдання. 1. Перекажіть від імені Хелін Стоунер історію, яка прозвучала на Бейкер-стріт. 2. Розкажіть від імені доктора Ватсона про подальші дії Шерлока Холмса. 3. Усно опишіть кімнату Грімсбі Ройлотта.

Як помешкання характеризує господаря? 4. Уявіть себе детективом і складіть “досьє” на кожного з персонажів твору.

Спілка рудих (1890)

Коментарі. Шерлок Холмс мав талант до розгадування всіляких таємниць. Він був людиною обдарованою й в інших галузях, зокрема обізнаний у галузі мистецтва, умів грати на скрипці, сам писав музику.

Як натура творча, Шерлок Холмс ставився до “дедуктивного методу” теж як до мистецтва, виявляючи високу професійність у розслідуваннях злочинів.

Робота з текстом

Осмислюємо прочитане. 1. Що привернуло увагу Шерлока Холмса в історії Вілсона? 2. Знайдіть описи портретів персонажів. Виразно прочитайте їх.

Яку роль відіграє портрет у сюжеті твору? 3. Як Шерлок Холмс здогадався про місце та час злочину? 4. Як він вирішив запобігти злочину?

5. Знайдіть у тексті цитати, які свідчать про: а) сміливість Шерлока Холмса; б) любов до мистецтва; в) спостережливість; г) уміння робити висновки з різноманітних фактів.

Порівнюємо. Порівняйте образи Шерлока Холмса й доктора Ватсона.

Книжка і комп’ютер. Про Шерлока Холмса та доктора Ватсона створено чимало кінофільмів. У популярний цикл “Пригоди Шерлока Холмса та доктора Ватсона” з акторами В. Лівановим і В. Соломіним (Росія, 1980, режисер І. Масленников) входять такі стрічки: “Шерлок Холмс і доктор Ватсон”, “Пригоди Шерлока Холмса та доктора Ватсона”, “Собака Баскервілів”, “Скарби Агри”, “Двадцяте століття починається”.

А у 2010-х роках студією BBC (Велика Британія, режисери С. Моффат і М. Гетіс) створено сучасний цикл “Шерлок” за мотивами творів А. К. Дойла, головні ролі в якому виконали Б. Камбербетч і М. Фрімен.

– За допомогою Інтернету подивіться фільми про Шерлока Холмса та доктора Ватсона (2-3 за вибором).

– Наскільки вони відтворюють авторський задум? А в чому розвивають його? На підставі власного досвіду розкажіть про втілення образів АртураКонан Дойла в різних видах мистецтва.

Якщо ви володієте навичками роботи з комп’ютером, підготуйте презентацію.

Режисер І. Масленников

Краса слова

У кожного автора детектива є власні засоби створення атмосфери таємничості. Є такі засоби і в письменника А. Конан Дойла. Серед них – використання різних точок зору на одну й ту саму подію чи факт.

– Знайдіть подібні приклади в прочитаних вами оповіданнях.

Перевірте себе

1.Розкажіть про історію створення циклу про Шерлока Холмса та доктора Ватсона. 2. Назвіть ознаки циклу, виявіть їх у прочитаних вами творах. 3. Доведіть, що прочитані вами оповідання є детективами. 4. Які ідеї утверджуються у творах про Шерлока Холмса? 5. Охарактеризуйте образиШерлока Холмса та доктора Ватсона.

Визначте засоби їх створення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: Артур КОНАН ДОЙЛ 1859-1930
Артур КОНАН ДОЙЛ 1859-1930
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email