|  | 

БОДЯНСЬКИЙ ФЕДІР

БОДЯНСЬКИЙ ФЕДІР (1812, м. Барва, тепер смт Чернігівської обл. – 1873, там же) – фольклорист.

Народився в сім’ї священика, брат О. Бодянського. Закінчив Полтавську духовну семінарію в м. Переяславі (1834). Тоді ж захопився збиранням народної творчості.

Перші записи зроблено на Чернігівщині від матері, сусідів та односельців, від дядьків Іллі, що проживав у Прилуках, та Павла, який мешкав у Василькові на Київщині. У 1834 – 1838 рр. навчався в Київському університеті, працював учителем повітової школи в м. Лохвиця на Полтавщині (з 1844 р.), інспектором повітового училища в Прилуках (з 1852 р.). Продовжував збирати народну творчість.

Одну з своїх рукописних збірок народної поезії назвав “Наські українські саги, або Малоросійські пісні, зібрані запорожцем Федором Горкавенком” (заголовок і псевдонім виникли під впливом творчості брата Осипа). Щоправда, збірка Ф, Бодянського – це не переспіви, а справжні паспортизовані народні пісні. Хоч записи народних творів були здійснені ще в 30 – 40-х роках, проте, за спостереженням О. Дея, збірник скомпоновано в другій половині 50-х років.

До цієї збірки входять бурлацькі, гайдамацькі, рекрутські, військові й чумацькі пісні (всього 191 твір).

Другий пісенний збірник Ф. Бодянського охоплював родинно-побутові пісні (дещо з нього було опубліковано М. Драгомановим у 1895 р. та В. Гнатюком у 1914 р.), до сьогодні з нього збереглося 568 записів. Сучасна фольклористика вважає, що на свій час Ф. Бодянський зробив вдалу спробу класифікації пісень на полікритеальній основі, тобто поєднанні функціонального, змістового й виконавського принципів систематизації матеріалу. У віщанні О. Дея “Українські народні пісні в записах Осипа та Федора Бодянських” (1978) всі записи братів Бодянських об’єднані за жанрово-тематичним принципом і з подачею варіантів окремими гніздами.

Фольклористична діяльність братів Бодянських є багатющим внеском до вітчизняної фольклористики.

Літ.: Дей О. І. Фольклористична діяльність Осипа та Федора Бодянських // Українські народні пісні в записах Осипа та Федора Бодянських. К., 1978.

П. Хропко

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Твір на тему: БОДЯНСЬКИЙ ФЕДІР
БОДЯНСЬКИЙ ФЕДІР
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email