|  | 

Богдан Хмельницький – центральна постать літопису Самійла Величка

У літописах XVII-XVIII століть відображена визвольна боротьба українського народу проти польської шляхти. Очолював її Богдан Хмельницький. Тому Самійло Величко і робить його центральною постаттю свого літопису. Автор розповідає про характер цієї боротьби, дає їй оцінку, тому його твір посідає чільне місце в давній українській літературі.

Літопис Самійла Величка – велика історична повість, яка вміщує в собі ряд оповідань, в основу яких покладено історичний матеріал про героїчну боротьбу народу у 1648-1654 рр. Початок твору подається на основі народних переказів, легенд про Богдана Хмельницького: як він служив кошовим у Потоцького, як він викрав листи у Барабаша. Величко докладно зупиняється на підготовці до бою козаків з ворогом, описує саму битву під Жовтими Водами: “Наконец всъх поляков Хмельницкого оружие разорило, и едним з них там же на Жолтой Водъ жити и житии повеліло, а другим правую стезю до Криму показало, от якого погрому нъ десятка человъка поляков не спаслося.” Письменник прославляє військове уміння козаків і їхнього геніального полководця Б. Хмельницького. У своєму літописі він розповідає про силу нашого народу і цим стверджує його перемогу над ворогами.

Ми бачимо подвиг простого люду та його талановитого керівника. Військо Богдана Хмельницького здобуло дві перемоги, але не втомилося, не зупинилося на досягнутому: “В далшій поход з Хмельницким рушило, двидъвши з сторони албо з гори якой оное, можно было сказать, же то суть ниви, красноцвътущим голендерским албо влоским маком засъянныи и проквътгувшыи.” Смерть полководця боляче вразила серця людей. Самійло Величко, усвідомлюючи цю непоправну втрату, пише: “Умер добрій вождь наш, оставивши по себъ безсмертную славу…” Як бачимо, літопис Величка – цінне надбання, яке стало предметом вивчення українськими письменниками та істориками, джерелом роздумів над долею багатостраждального народу України, приводом для міркувань над розв’язанням вічної проблеми взаємин вождя і мас.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Богдан Хмельницький – центральна постать літопису Самійла Величка
Богдан Хмельницький – центральна постать літопису Самійла Величка
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email