|  | 

Чумацькі пісні

Чумацькі пісні – тематична група української станової (суспіль-но-побутової) лірики, зміст якої відображає життя і побут чумацтва – популярного промислу українців ще з княжих часів. Основна його функція полягала у транспортуванні на великих просторах України і сусідніх землях найнеобхідніших продуктів – солі, риби, різного краму з інших країн, які, зі свого боку, потребували українського хліба, меду, сала, воску, шкір, хутра та ін. З прокладанням залізниць у другій половині XIX ст. чумацтво занепало.

Головні мотиви Ч. п.: виряджання в дорогу, намагання дружини завернути чумака додому (“Поїхав милий в дорогу”); тривожний постій у дорозі, оборона від грабіжників (“Ой високо сонечко зіходить”), оплакування загиблих (“Ой з-за Дону, з-за ріки”, “Хто не пив води та дунайської”); ярмаркування з дорогим товаром, гуляння на ринку і втрата за чаркою всього майна (“Гей, воли ж мої половії”, “Що в Києві на риночку”); занедужання і смерть у дорозі (“Чомусь мої воли не пасуться”, “Ой воли мої, сиві, половії”); нещаслива мандрівка, розпад чумакової родини (“Над річкою бережком”, “Гей-гей, та журба мене ізсушила”); розлука з коханою дівчиною (“Із-за гори, із-за кручі риплять вози йдучи”, “Чумаче-бурлаче, чого зажурився?”). Є в Ч. п. яскраве протиставлення вільного козакування і чумакування в Наддніпрянській Україні долі закріпаченого чумака на поневоленій панством Галичині – долі коломийця, якому й жінка заявляє: “А я піду на Вкраїну з дітьми на свободу”. Найдраматичніше зображено в Ч. п., як і в козацьких, смерть чумака в розлуці з родиною і рідним краєм. На цю тему – найбільше пісень. Серед Ч. п. є пісня “Ой горе тій чайці”, відома у багатьох варіантах. Записана наприкінці XVII – на початку XVIII ст.

Автором її первісного тексту “Ой біда, біда чайці-небозі” в “Історії русів” названо гетьмана І. Мазепу.

Чумацька тема і пісні знайшли відгук у творах Т. Шевченка (“Ой не п’ються пива-меди”, “Ой я свого чоловіка” та ін.), Марка Вовчка (оповідання “Чумак”), С. Руданського (лібретто фольклоризованої опери “Чумак. Український дивоспів на штирьох місцях”), М. Коцюбинського (оповідання “На крилах ) пісні”) та ін.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Чумацькі пісні
Чумацькі пісні
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email