|  | 

ЦІ ДОРОСЛІ, БЕЗПЕРЕЧНО, ЯКІСЬ ЧУДНІ – Сенс подорожі маленького принца Всесвітом

Уроки зарубіжної літератури 6 клас

Урок 65

ЦІ ДОРОСЛІ, БЕЗПЕРЕЧНО, ЯКІСЬ ЧУДНІ

Тема: Сенс подорожі маленького принца Всесвітом.

Мета: розкрити сенс протиставлення світу дітей і дорослих, формувати вміння відокремлювати форми оповіді, елементи характеристики образу, з’ясовувати алегоричний зміст; розвивати вміння робити висновки з прочитаного, елементи самоаналізу учня, формувати позитивне світовідчуття; створити умови для самозаглиблення, розуміння філософського підгрунтя мистецького твору.

Тип уроку: формування умінь і навичок.

Хід уроку

1. Мотивація навчальної діяльності. Слово вчителя.

Отже, принц залишає свою планету і подорожує Всесвітом. Що шукає маленький принц? Чого він навчився? З ким зустрівся і чого навчили його ті зустрічі?

Що вкладає автор у сенс подорожі маленького принца?

На всі ці питання ми знайдемо відповідь на уроці. Але для цього нам треба навчитися відрізняти мову автора від мови персонажів.

Методичний коментар. Ми вже зауважували, що оповідь автор веде від третьої особи. Ознакою такої форми оповіді є посилання на дію третьої особи у кожному реченні: він пішов, він сказав, він зробив…

Але є речення, в яких відсутнє посилання на “він”, а наявне узагальнення, яке відбувається за рахунок зміни форми дієслова з третьої особи на інфінітив, що змінює розуміння дії, яка відбувається в конкретний час, на дію, що відбувається завжди – розкриття характерної ознаки для певного явища. Таким чином ми зможемо відрізнити пласти автора – творця від пластів мовлення оповідача. Це допоможе нам зрозуміти задум Екзюпері щодо сенсу “відправляти” маленького принца у подорож. (Учитель в адаптованій формі повідомляє інформацію, необхідну для аналізу).

2. Робота над текстом.

– Зверніть увагу на те, що в кінці кожної глави про подорож Всесвітом маленький принц повторює: “Ну й диваки ці дорослі”. Отже, принц сприймає цю подорож як подорож світом дорослих.

– Навіщо маленький принц вирушає у подорож? ( “Спершу він вирушив туди: треба ж знайти якесь діло та й чогось навчитися”. )

– Які планети відвідав маленький принц, кого він там зустрів, чого навчився, які висновки зробив?

– Усно опишіть одну із планет, яку відвідав маленький принц.

Схема подорожі маленького принца Всесвітом.

Методичний коментар. Учитель ставить запитання – вислуховує відповіді, цитування на доказ думки, узагальнює найдоречніші з них, і весь клас їх вписує в таблицю. Висновки робляться по тому, як дві перші графи таблиці заповнено і заносяться до таблиці.

Астероїди – планети Мешканці і гості Сентенції автора – творця Висновки – тлумачення про правила, що панують у світі дорослих

325 “Цар усесвітній” – володар шанобливий (такий, що віддає шану) – гості – підданці “Світ для королів дуже спрощений. Для них усі люди – підданці”. “Бо для короля найважливіше, щоб його шанували”.

“Від кожного треба вимагати лишень те, що він може зробити. Влада передусім має бути розумна”. “Себе судити набагато важче, ніж інших. Якщо ти зумієш судити самого себе, то ти справді мудрий” Нерозумна влада, що не вміє судити себе

326 “Шанолюб” (такий, що потребує шани) “Адже для чваньків усі люди – то їхні шанувальники”.

“Гонористі люди глухі до всього, окрім хвали” Чванливість

327 “На дальшій планеті жив п’яничка” Відсутні узагальнення Порочність

328 “Четверта планета належала ділкові” Відсутні узагальнення Безглуздий раціоналізм

329 Ліхтар і ліхтарник “Гарна робота! Вона таки справді корисна, бо красива!”

“Бо можна бути вірним слову і все-таки ледачим” Нечутливість до краси, негнучкість до змінних обставин

330 “На ній жив дід…”

Географ. Гість – мандрівець “Не географи ж ведуть облік міст, річок, гір, морів, океанів і пустель”. “Бо квіти ефемерні”. “Ефемерне – це недовговічне, те, що скоро зникає” Невміння цінувати швидкоплинне – ефемерне

– Зробимо висновки з обговореного. Пам’ятаймо, що принц подорожує Всесвітом з метою “Знайти якесь діло та й чогось навчитися”.

– Які риси характеру виявляє маленький принц, подорожуючи планетами. Як його характеризують коментарі, за допомогою яких він розповідає про мешканців планет?

Методичний коментар. З’ясувавши правила світу дорослих, що критикуються автором, ми можемо звернутися знов до образу маленького принца з метою визначити, а чим же світ дитинства, світ маленьких відрізняється. Це дасть змогу зрозуміти, що втрачають люди, дорослішаючи, і чи можна це змінити.

Тобто, звертаючи знову увагу на те, що перед нами казка, ми зрозуміємо, в чому той повчальний момент, що є метою будь-якої казки, що не нав’язується автором, а розкривається через оповідь для нашого самостійного розуміння.

Планета Принц Риси характеру Протиставлення світу дорослих

325 “Шкода, що тут не завжди можна побачити захід сонця”; “Я не люблю смертних вироків” Поміркованість, доброта Нерозумна влада, що не вміє судити себе

326 “Я шаную, – мовив маленький принц і злегка знизав плечима. – Але яка тобі з того радість?”. “”…Ці дорослі дивакуваті люди”, – простодушно думав він дорогою” Простодушність, вміння радіти світу, життю Чванливість

327 “Йому стало шкода п’янички… йому дуже хотілося зарадити неборакові” Чуйність Порочність

328 “І моїм вулканам, і моїй квітці корисно, що я ними володію. А зорям від тебе нема ніякої користі” Потреба бути корисним іншим Безглуздий раціоналізм

Планета Принц Риси характеру Протиставлення світу дорослих

329 “Цього чолов’ягу зневажали б усі: і король, і шанолгоб, і п’яничка, і ділок. А проте лише він, як на мене, не смішний. Либонь тому, що він не думає про себе” Альтруїзм Нечуйність до краси, негнучкість до змінних обставин

330 “Моя троянда недовговічна, їй нема чим боронитися, окрім тих чотирьох колючок. А я покинув її вдома саму – самісіньку!” Критичність до себе Невміння цінувати швидкоплинне – ефемерне

3. Підбиття підсумків уроку.

Отже, здійснивши мандрівку разом з маленьким принцем, ми можемо сказати, що автор протиставляє світ дітей і світ дорослих на рівні духовних цінностей, світосприйняття.

Але постає питання. Чи пропонує письменник шляхи подолання цієї проблеми? Що люди мають змінити, щоб протиставленість світів – дитячого і дорослого – зникла без шкоди для будь-кого?

Подорож маленького принца продовжиться на Землі. Всесвітні недоліки маленький принц побачив. Що ж буде серед землян?

Може, вони інші?

Наступний урок подарує нам відповіді.

4. Домашнє завдання.

1. Прочитати 21 розділ казки за підручником (с. 229-231) і 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23 розділи за хрестоматією. Під час читання глав звертайте увагу на запитання і завдання до прочитаного, які допоможуть вам з’ясувати, наскільки ви усвідомили зміст.

2. Дайте відповіді на запитання: Скільки часу пробув маленький принц на Землі? Скількох істот за рік зустрів принц? Скільки часу тривало спілкування маленького принца з пілотом?

Скільки часу пройшло від вимушеної посадки пілота у пустелі до втрати маленького принца?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: ЦІ ДОРОСЛІ, БЕЗПЕРЕЧНО, ЯКІСЬ ЧУДНІ – Сенс подорожі маленького принца Всесвітом




ЦІ ДОРОСЛІ, БЕЗПЕРЕЧНО, ЯКІСЬ ЧУДНІ – Сенс подорожі маленького принца Всесвітом
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email