|  | 

Далеке минуле українського народу у творах А. Малишка (цикл “Запорожці”)

А. Малишко – поет ліричний, романтичний, який відчував і бачив зв’язок поколінь, зв’язок минулого і сучасного. У цьому самобутність його лірики.

Цикл “Запорожці” став мовби прологом до творчості поета періоду Великої Вітчизняної війни. Цикл складається з трьох віршів: “Ворон”, “Битва І”, “Битва II” – і відтворює славну історію козацтва. Поет згадує імена Остряниці, Хмельницького, Сагайдачного, які боролися за визволення і незалежність України. Тема осмислення історичного зв’язку поколінь завжди хвилювала письменника:

На ланах козачої долини

Толочив ромашок первоцвіт.

Вчора ворон справив іменини,

Триста літ минуло, триста літ.

Мабуть, поет має на увазі 300-річчя возз’єднання України з Росією і нерівність двох країн. “Ворон”, як на мене, – це російське самодержавство, яке топче нашу землю, нівечить нашу культуру, знищує наших митців. У вірші “Ворон” звучить заклик до боротьби і плач над розтерзаною Україною.

Поезія “Битва І” прославляє гетьмана Сагайдачного, який зумів у полоні перемогти ворога і повернутись до боротьби. Багато мужніх синів-месників боролись за майбутнє України, її славу. Поета хвилює, чому їх не згадують, не віддають їм належну шану. Риторичне запитання Сагайдачного звернене до нас:

Сагайда підвівсь на стремена:

– Хто згадає їх в світлих іменах?

Не забути свою історію, своїх героїв – ось у чому пафос вірша.

У всі часи, з усіх битв за долю України на синів чекала рідна земля, їхні матері:

Із хлібом-сіллю, із таємним горем

Синів додому ждали матері.

Написані про далеке минуле, вірші внутрішньо пов’язувалися із сучасністю, в них виплеск живого почуття до людей, яким випали на долю не тільки подвиги й посмертна слава, а й нелегкі життєві дороги, тяжкий ратний труд, втрати друзів і бойових соратників – все те, з чого складається антилюдське явище – війна. Ця тема набула відображення і в подальшому творчому доробку поета. Напередодні Великої Вітчизняної війни у вірші “Уставай, моє сонечко” поет проводить паралель між минулим і сучасним:

Уставай, моє сонечко, з темного лугу,

Бо тривожить минуле не раз і не двічі.

Сплять в степу запорожці – товариш до друга

Повернувся обличчям, порубаним в січі…

Лиш тоді, як танкісти промчаться по полю

І сурма зарокоче в поході з полками,

Устають, щоб побачить, і стогнуть від болю,

І шаблі – гартуванні дзвенять під руками.

А. Малишко, беручи участь у походах на західноукраїнські землі 1939 року, передбачав загрозу фашизму, неминучість тяжкого випробування для України і її народу, а тому і повертається у віршах до історії, до визвольної боротьби рідного народу, до подвигів героїв, імена яких з гордістю бережуть люди в своїй пам’яті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Далеке минуле українського народу у творах А. Малишка (цикл “Запорожці”)
Далеке минуле українського народу у творах А. Малишка (цикл “Запорожці”)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email