|  | 

Даніель Дефо (1660 або 1661-1731)

НА ОСТРОВАХ ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАНЬ

У світі літератури є чимало творів, які переносять читачів на безлюдні острови. Скільки пригод і відкриттів тут на шляху кожного мандрівника! Спостерігаючи за життям Робінзона Крузо, ви побачите, як Острів Відчаю перетворився на Острів Надії. Услід за вашим ровесником Джімом Гокінсом вирушите на славнозвісний Острів Скарбів, де заховано багатства капітана Флінта. Разом з літературними героями вам доведеться пройти крізь численні випробування розуму, спостережливості і кмітливості.

Однак відчути себе у полоні острова життєвих випробувань можна не лише на шматку землі, оточеному водою. На що здатна людина, яка лишається наодинці з собою, на яку чигають численні небезпеки? Про це ви дізнаєтесь із пригод п’ятнадцятирічного капітана Діка Сенда та героя оповідання “Любов до життя”, написаного американським письменником Джеком Лондоном.

Замислитись над тим, що допомагає людині подолати страх і розпач, не скоритись примхам долі, допоможе і вірш угорця Шандора ПеТефі.

Даніель Дефо (1660 або 1661-1731)

Дефо – художник, який оспівав силу й мужність людини, її енергію та працелюбність, завжди знаходитиме відгук у читачів.

Олександр Анікст1

23 квітня 1719 року в Лондоні побачила світ книжка з дивно довгою для сучасного читача назвою: “Життя, незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка2, який

1Анікст Олександр – російський літературознавець.

2Йорк – місто на північному сході Англії.

Прожив двадцять вісім років у цілковитій самотності па безлюдному острові, біт берегів Америки, неподалік гирла великої річки Оріноко1, опинившись там після корабельної аварії, під час якої загинув весь екіпаж корабля, крім нього, з додатком розповіді про не менш дивовижний спосіб, яким його врешті-решт визволили пірати. Написано ним самим”.

Її автором був англійський письменник Даніель Дефо, який ніколи не бачив далекого тропічного острова. Народився він у Лондоні 1660 чи 1661 року (точна дата досі невідома). Батько Даніеля був дрібним торговцем, а свого сина хотів бачити служителем церкви. І хоча хлопчик виховувався під суворим наглядом священика, він. завжди знаходив час, щоб подивитися народні вистави на майданах або послухати на березі Темзи розповіді матросів про морські пригоди. Церковна кар’єра не зацікавила юнака, і він опинився серед мандрівних купців.

Однак торгові справи йшли не дуже добре: Даніель то збагачувався, то зубожів. Доля привела безталанного комерсанта на журналістську стезю. Дефо став одним з перших професійних журналістів Англії. Літературну діяльність він почав із памфлетів – статей, у яких гостро висміюються вади суспільства. За один із них письменника присудили тричі стояти біля ганебного стовпа і відбувати довічне ув’язнення.

Нескорений памфлетист написав “Гімн ганебному стовпу”, у якому висловив думку про те, що така розправа є нагородою для мужніх і чесних людей. Друзі розповсюдили цей гімн серед мешканців Лондона. Наступне покарання Дефо біля ганебного стовпа перетворилось па справжній тріумф2журналіста: жінки дарували йому квіти, хлопчаки торгували листівками з текстом гімну, який звучав над площею на знак підтримки лондонцями свого героя.

Невдовзі після цієї події в’язня випустили на свободу.

Дефо зазнавав злетів і падінь, проте, незважаючи ні на що, не полишав головної справи свого життя – письменництва. Його літературна спадщина становить понад 400 творів. Однак випробування часом витримала лише одна книжка – “Робінзон Крузо”.

А починалась вона з того, що якось до рук письменника потрапив щоденник відомого на той час мореплавця і пірата Вудза Роджерса. У ньому розповідалось про історію, яка сталася з шотландцем Александром Селкірком. Через непокору капітану корабля цього матроса висадили на безлюдний острів,

1 Оріноко – річка в Південній Америці (нині у Венесуелі).

2 Тріумф – перемога.

Загублений у Тихому океані. Йому залишили рушницю, деякі інструменти, невеликі запаси пороху та продуктів. Тільки через чотири роки його випадково підібрало інше англійське судно.

За переказами, Селкірк був украй виснажений і настільки здичавів, що зрозуміти його мову було дуже важко. Лише через певний час він зміг говорити розбірливо. Ця історія надзвичайно схвилювала Дефо.

Він зустрівся з колишнім полонеником острова, а згодом написав твір про долю людини, схожу і водночас не схожу на долю Селкірка.

1. Про які риси характеру англійського письменника Даніеля Дефо свідчить випадок з ганебним стовпом?

2. Підготуйте вибірковий переказ на тему “Історія Александра Селкірка”.

Світова література очима українських письменників

Тарас Шевченко, згадуючи роман Дефо в автобіографічній повісті “Художник”, назвав його “безсмертним творінням”. Під враженням від роману поет створив малюнок “Робінзон Крузо”. Іван Франко, рекомендуючи для читання твори, які пробуджують розум і облагороджують почуття, зазначав, що до них повною мірою належить “добре знаний усіма Робінзон…”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Даніель Дефо (1660 або 1661-1731)
Даніель Дефо (1660 або 1661-1731)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email