|  | 

ДЕТЕКТИВНИЙ ГЕНІЙ

Літературний багаж. Що вам відомо про Шерлока Холмса? Завдяки чому цей герой здобув світову популярність?

Перше, що зазвичай спадає на думку у зв’язку з ім’ям Артура Конан Дойла, – це створений ним образ неперевершеного майстра детективних розслідувань містера Шерлока Холмса. Однак звернувшись до літературної енциклопедії, необізнаний читач буде здивований обсягом і розмаїттям творчої спадщини цього письменника. Адже, крім численних історій із життя знаменитого сищика, він писав спортивні оповідання, морські новели, фантастичні романи, історичні твори, книжки про війну, п’єси та вірші. До речі, сам Конан Дойл не вважав оповідання й повісті про Холмсанайкращими своїми творами. На певному етапі творчості втомившись від детективної теми, він навіть спробував “позбутися” цього героя – придумав сюжет, який завершувався описом загибелі сищика у двобої з підступним професором Моріарті.

Проте публіка, не бажаючи розставатися зі своїм улюбленцем, вимагала продовження його пригод. Урешті-решт письменник здався й “воскресив” героя в серії оповідань “ПоверненняШерлока Холмса”.

Загалом Конан Дойл написав п’ятдесят шість оповідань і чотири повісті про Шерлока Холмса. їхню величезну популярність засвідчує той факт, що наприкінці XX ст. у світі діяло близько ста п’ятдесяти товариств прихильників знаменитого детектива. Працюючи над пригодами Холмса, письменник почасти спирався на досвід літературних попередників, які будували свої сюжети на розкритті складного злочину. Однак саме у творчості Дойла детективний жанр сягнув найвищого розквіту.

Образ Шерлока Холмса вийшов таким правдивим, що сучасники нерідко сприймали його як опис реальної людини. Деякі читачі навіть намагалися з’ясувати точну адресу славетного детектива або ж довідатися, хто зі знайомих автора приховується за ім’ям його персонажа.

Однак навряд чи образ Шерлока Холмса був би таким життєподібним, якби письменник не вклав у нього часточку власної особистості. Недаремно ж син Конан Дойла стверджував, що чув від батька таке зізнання: “Якщо й був Шерлок Холмс, то це я сам”.

А. Конан Дойл народився 22 травня 1859 р. в Единбурзі в сім’ї з давнім лицарським корінням і міцними культурними традиціями. Його дід, батько й дядьки були художниками. Майбутній письменник теж мав здібності до малювання, тому, на думку рідних, мав продовжити династію.

Однак від матері Артур успадкував ще й дар оповідача, який згодом вивів його на письменницький шлях.

Дружна родина Дойлів жила досить скромно. Батько служив дрібним клерком, і його заробітків вистачало лише на те, щоб сяк-так підтримувати “убогий добробут”. Виховуючись за таких умов, нащадок шанованого роду рано усвідомив, що повинен опанувати професію, яка забезпечувала б йому надійні статки.

Він обрав медицину.

Закінчивши медичний факультет Единбурзького університету, Дойл певний час служив корабельним хірургом, а згодом відкрив власну лікарську практику в приморському містечку Саутсі. Пацієнтів у молодого лікаря було небагато, натомість вільного часу – вдосталь. Це й спонукало його до написання оповідань.

Та вже незабаром літературна творчість переросла межі хобі, і Дойл мусив визначитися з основним напрямом подальшої діяльності. У 1891 р. уже відомий на той час автор кількох історій про Шерлока Холмса вирішив стати професійним письменником. Утім, Дойл був надто енергійною людиною, щоб обмежитися тільки цим. Він грав у гольф, крикет і регбі, займався боксом, їздив на велосипеді, брав участь у міжнародному автопробігу й регаті; двічі висувався в парламент, а під час англо-бурської війни, щодня ризикуючи життям, керував польовим шпиталем.

Відомо, що під час Першої світової війни п’ятдесятип’ятирічний письменник виявив бажання знову піти на фронт. Військове командування відхилило прохання Дойла, але душею він був разом зі співвітчизниками. Про це, власне, свідчать і укладений письменником багатотомний літопис війн Британської імперії, і названий на його честь траулер, що входив до складу англійського флоту…

Деякі зі своїх захоплень письменник передав знаменитому Шерлоку Холмсу. Та передусім цей герой “успадкував” від свого творця сміливість, почуття гідності та готовність служити ідеалам справедливості й добра.

Літературна кухня

Уперше образ Шерлока Холмса з’явився в повісті “Етюд у багряних тонах” (1887), яка, до речі, не мала читацького успіху. Однак за три роки один з американо-англійських часописів несподівано замовив Дойлу ще одну історію про цього героя, і письменник відгукнувся на пропозицію повістю “Знак чотирьох”…

На думку літературознавця В. Шкловського, сюжети численних творів про Шерлока Холмса побудовано за однаковою схемою:

1. Холмс і Вотсон (друг і помічник детектива) згадують розкриті в минулому злочини. По суті, це вступ, що створює “детективний” настрій і вводить читача в стан очікування.

2. Візит клієнта, який повідомляє про таємничий злочин.

3. Ділова частина оповідання – розслідування: Шерлок Холмс збирає докази й натяки.

4. Доктор Вотсон помилково тлумачить докази, виконуючи подвійну функцію: повести читача хибним слідом і водночас підготувати підгрунтя для подальшого “звеличення” детектива, який зуміє розкрити таємницю.

5. Розслідування на місці злочину. Злочинець. Докази на місці.

6. Офіційний сищик (його протиставлено Холмсу) презентує помилкову картину скоєння злочину.

7. Міркування Вотсона, який не розуміє, що до чого. Тим часом Шерлок Холмс, приховуючи напружену роботу думки, палить або грає на скрипці, після чого пояснює всі зв’язки між окремими фактами, але не робить остаточного висновку.

8. Розв’язка – здебільшого неочікувана.

9. Шерлок Холмс аналізує зібрані факти і робить остаточний висновок.1

У наведеній схемі відобразилася важлива особливість детективних

Оповідань Конан Дойла. Поруч із Шерлоком Холмсом, який наприкінці твору достеменно описує картину злочину, завжди знаходиться помічник Вотсон, що має свою, помилкову, версію розвитку подій. Інколи до цієї пари приєднується ще один персонаж – поліцейський. Він теж намагається тлумачити факти, але йде хибним шляхом.

Так автор подає одні й ті самі події з різних точок зору.

Чесність, мужність, відданість батьківщині – такими були головні принципи життя Конан Дойла. Напевне, найкраще вдачу цього лицаря – романтика характеризує напис, вирізьблений на його могильному камені: “Вірний як сталь, прямий як клинок”.

1 Схему В. Шкловського подано за енциклопедією для дітей “Всемирная литература”, т. 15, ч. 2.

Перевірте, себе

1. Які факти біографії Конан Дойла вас зацікавили? Що свідчить про активну життєву позицію письменника? У чому виявилася багатогранність його особистості?

2. Схарактеризуйте літературний доробок Конан Дойла.

3. Чи можна стверджувати, що основне місце у творчості Конан Дойла посідають оповідання й повісті про Шерлока Холмса? Відповідь поясніть.

4. Тема проекту “Екранізації пригод Шерлока Холмса”.

Перед читанням. Часто заголовки творів про Шерлока Холмса містять натяк на загадку, що приховує злочин. Поміркуйте, на яку загадку може натякати назва оповідання “Пістрява стрічка”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: ДЕТЕКТИВНИЙ ГЕНІЙ
ДЕТЕКТИВНИЙ ГЕНІЙ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email