|  | 

До 80-ї річниці Дніпропетровської області

Мета: Розширити та доповнити знання дітей про рідну Дніпропетровщину; сприяти розвитку пізнавального інтересу школярів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов та гордість за рідний край.

Обладнання: Адміністративна карта Дніпропетровської області; малюнки герба і прапора Дніпропетровської області, малюнки гербів районних центрів, запис пісні про Дніпропетровськ.

Хід заходу

Вчитель: В цьому році 27 лютого прадавня козацька земля відзначатиме 80-річний ювілей утворення нашої прекрасної і неповторної Дніпропетровської області.

Ми з неприхованою гордістю говоримо про свою 80-річну історію: це були по-справжньому великі роки становлення, зміцнення, злету, важких воєнних випробувань, повоєнної відбудови, твердого поступу вперед і вже у наші дні – утвердження нової незалежної України. Традиційно вона була й залишається провідним регіоном своєї держави, а її економічний розвиток значною мірою визначає загальну ситуацію в країні. Здобутки Дніпропетровської області з багатьох показників кращі в Україні, нині тут успішно відроджується її історичне минуле, духовне й культурне життя.

Учень. Дніпропетровщина – перлина України. Вона має багату і славну історію, яка сягає у сиву давнину століть і тисячоліть.

Учень. Перші сліди пралюдини, знайдені тут, відносяться ще до епохи раннього кам’яного віку, вже понад 100 тисяч років тому наш край був заселений.

Учень. Учені вважають, що саме на Подніпров’ї ще 6 тисяч років тому вперше були приручені коні. В курганах на території Новомосковського району знайдені чотириколісні вози, одні з найстаріших у Східній Європі.

Знахідки археологів, серед них всесвітньо відомі золоті пектораль з Товстої Могили та гребінь з кургану Солоха, свідчать не тільки про високий рівень матеріальної культури племен, які населяли Придніпров’я, а й про їх високу духовну культуру.

Учень. Перед Великою Вітчизняною війною у Дніпропетровській області налічувалося 7 міст обласного підпорядкування та 26 районів. На 1991 рік в області було вже 13 міст обласного підпорядкування та 20 районів. За останні десять років відновлено 2 райони – Петриківський та Юр’ївський.

Сьогодні в області 22 адміністративних райони, 21 місто (у тому числі 13 обласного підпорядкування), 47 селищ міського типу і 1440 сільських населених пунктів.

Вчитель: Розглянемо карту Дніпропетровської області.

На ній ви побачите районні центри нашої області. Які з цих назв вам знайомі? (Відповіді дітей)

Вчитель: Сьогодні ми з вами будемо подорожувати рідним краєм за допомогою цієї карти, яку ми прикрасимо гербами районів. (Підготовлені учні коротко розповідають про райони та прикріплюють герби на карту.)

Учень. Криничанський район знаходиться в правобережній частині Дніпропетровської області і займає площу 167,5 тис. га., був створений у 1923 році. Адміністративний центр району – селище Кринички.

Основне в економіці Криничанського району – виробництво продукції сільського господарства.

Учень. Павлогра́дський райо́н із центром у м. Павлограді розташований на сході Дніпропетровської області, створено в 1923 році. Останнім часом інтенсивно розвивається сільське господарство і промисловість. На території району споруджено 7 шахт: ім.

Героїв Космосу, “Павлоградська”, “Благодатна” та ін., збагачувальну фабрику.

Учень. П’ятиха́тський райо́н – район, розташований у північно-західній частині Дніпропетровської області. Межує із Кіровоградською областю. Районний центр – місто П’ятихатки.

Найважливішою галуззю економіки району є сільське господарство. У районі створено 2 племінні ферми з вирощування свиней та птиці.

Учень. Апостолівський район розташований на півдні Дніпропетровської області. Адміністративний центр місто Апостолове. З природних ресурсів у районі є запаси марганцевих руд, боксити, глина, руда, кварц, буре вугілля, граніт, вапняк.

Видобувають граніт і глину.

Учень. Василькі́вський райо́н створений у 1923 році. Він розташований у південно-східній частині Дніпропетровської області.

Район – сільськогосподарський, поширене вирощування зерно-кормових культур та м’ясо-молочне тваринництво.

Учень. Верхньодніпро́вський райо́н – район в північно-західній частині Дніпропетровської області України, розташований на правому березі Дніпра. Гордістю району є колектив ВАТ “Дніпровський крохмало-патоковий комбінат” – одне з найпотужніших підприємств харчової промисловості України, який своєю продукцією забезпечує виробництво практично всіх вітчизняних кондитерських фабрик.

Учень. Дніпропетро́вський райо́н – район навколо обласного центру Дніпропетровської області України. Створений в 1965 році. У районі діють 12 будівельних організацій та 16 промислових підприємств.

Сьогодні район об’єднує всі приміські господарства і недаремно придбав славу сільськогосподарського “цеху” двох потужних індустріальних центрів – Дніпропетровська та Дніпродзержинська, забезпечуючи ці міста овочевою та молочною продукцією. Господарства району спеціалізуються: у землеробстві – на вирощуванні зерна, особливо озимої пшениці, кукурудзи, соняшнику та цукрових буряків; у тваринництві – на виробництві молока, м’яса, яєць.

Учень. Криворі́зький райо́н розташований на північному заході Дніпропетровської області. Районний центр – м. Кривий Ріг(найбільше місто України).

Утворений в 1925 році. У районі ведеться промислове видобування залізної руди (Північний гірничо-збагачувальний комбінат) та каменю будівельного місцевого значення (Коломоєвський кар’єр).

Учень. Магдали́нівський райо́н – район розташований на півночі Дніпропетровської області. Адміністративний центр – селище міського типу Магдалинівка. Гарний чорнозем дає високі врожаї зернових культур, надра – великі запаси газу, є нафта: в річках – риба, в заплавах – величезна кількість диких качок та гусей, у лісі – багато дичини – від зайця до лося. У лісному масиві села Степанівка, площа якого складає 623,8 га, є заповідник.

Район називають перлиною Дніпропетровщини.

Учень. Межівськи́й райо́н розташований у південно-східній частині Дніпропетровської області. Основні галузі сільського господарства – рослинництво та м’ясо-молочне тваринництво.

У районі працюють 3 промислових підприємства – хлібокомбінат, ЗАТ “Ренклод” (соняшникова олія, борошно, крупи, хлібобулочні вироби, плодоовочеві консерви), ВАТ “Межівський сирзавод”.

Учень. Ні́копольський райо́н – район, розташований на півдні Дніпропетровської області. Адміністративний центр місто Нікополь.

У надрах Нікопольщини залягають багаті поклади марганцевої руди і граніту. Нікопольщина була центром запорізького козацтва, де протягом більше двохсот років знаходились п’ять з восьми Запорозьких Січей.

Учень. Новомоско́вський райо́н – район розташований на півночі Дніпропетровської області. Районний центр – місто Новомосковськ. Район багатий на корисні копалини. Освоєно Багатське газоконденсатне родовище, розвідані великі запаси коксівного вугілля, нафти.

На території району налічується 35 сільськогосподарських підприємств і 300 фермерських господарств, 6 промислових підприємств, які виробляють металоконструкції, збірний залізобетон, займаються виробництвом цукру, мінеральної води та безалкогольних напоїв, плодоовочевих консервів та соків, виробляють трикотажну продукцію.

Учень. Петропа́влівський райо́н (районний центр – смт Петропавлівка) розташований у степовій зоні, у східній частині Дніпропетровської області. Район – сільськогосподарський, поширене вирощування зерно-кормових культур та м’ясо-молочне тваринництво.

У районі функціонують 4 промислових підприємства. Також на його території розташовано 5 шахт.

Учень. Покро́вський райо́н – район розташований на південному сході Дніпропетровської області. Адміністративний центр – селище міського типу Покровське.

У районі 5 промислових підприємств, найбільше з яких – Просянський гірничо-збагачувальний комбінат. Основна його продукція – каолін мокрого та сухого збагачення для паперової, фарфорової, парфумерної, гумотехнічної, кабельної та інших галузей промисловості. Сільськогосподарське виробництво характеризується зерно-м’ясо-молочним напрямком.

Учень. Сине́льниківський райо́н – район розташований у центральній частині Дніпропетровської області. Адміністративний центр – місто Синельникове. Синельниківщина – аграрний район. Господарства району спеціалізуються у зерновому і м’ясо-молочному напрямках з виробництвом технічних культур.

У районі працюють арматурний завод, 3 хлібоприймальних підприємства, насіннєва станція.

Учень. Солоня́нський райо́н – район, розташований на півдні центральної частини Дніпропетровської області. Адміністративний центр – селище міського типу Солоне. З корисних копалин є родовища силікатних нікелевих руд, будматеріалів (глина, граніт, бут, щебінь, камінь будівельний) та бурого вугілля.

Основною галуззю в районі є сільськогосподарське виробництво. На території району розташовані три промислових підприємства: ТОВ “Завод Полімердеталь”, ВАТ “Солонянський молокозавод” та Солонянська виправна колонія.

Учень. Софі́ївський райо́н – район Дніпропетровської області розташований у південно-західній її частині. Утворений у 1923 році.

Районний центр селище міського типу Софіївка. Є дані про родовища вапна, червоної глини, річкового піску, граніту. Економічну основу району забезпечує аграрний сектор та промисловість.

Учень. Томаківський район – козацький край, розташований у південно-східній частині Дніпропетровської області. Районний центр – Томаківка. Основою економіки Томаківського району є сільськогосподарське виробництво.

Учень.

Царича́нський райо́н – адміністративно-територіальна одиниця на крайньому північному заході Дніпропетровської області України. Районний центр – смт Царичанка, Відома своїми смаковими та цілющими якостями мінеральна Царичанська вода. Економічну основу району складає сільськогосподарське виробництво.

Чотири заповідні зони: гора Калитва, озеро “Довге”, урочище “Лілея” та декоративний сад.

Учень. Широ́ківський райо́н є південним приміським районом Кривого Рогу. У його центрі лежить місто Інгулець – частина Кривого Рогу. Районний центр: Широке.

Економічну основу району забезпечує аграрний сектор та промисловість.

Учень. Ю́р’ївський райо́н – район, розташований на сході Дніпропетровської області. Юр’ївський район створено в 1991 році шляхом виділення з Павлоградського району.

Агропромисловий комплекс району впевнено розвивається, відроджуючи минулу славу Юр’ївщини – краю хліба, добрих справ і хороших людей.

Учень. Рідний наш Петрикі́вський райо́н – район, розташований у північно-західній частині Дніпропетровської області. Адміністративний центр – селище міського типу Петриківка. Відновлений район у 1991 році. Район сільськогосподарський.

Основні галузі сільського господарства: рослинництво, тваринництво, переробка. Загальновідомі своїми художніми виробами творче об’єднання “Петриківка”. Будівельними організаціями району збудовано один із кращих в області Кирилівський ясла-садок та Чаплинську середню школу, районний вузол зв’язку.

Вчитель. Дніпропетровщині усього лише 80 років. Яка вона молода, а стільки побудовано, відкрито й досягнуто! Металургія, машинобудування, добуток вугілля, космос, чорноземи, Дніпро й багато-багато іншого.

Візитною карткою не лише Дніпропетровщини, але й усієї України, є центр народної творчості “Петриківка”. Але найдорожче – це люди.

З Дніпропетровщиною пов’язані імена багатьох видатних діячів науки, культури, мистецтва, громадських діячів. Золотими літерами вписав своє ім’я в історію краю Олександр Поль. Довгий час жив і працював видатний історик Дмитро Яворницький.

Тут народилась всесвітньо відома письменниця-теософ Олена Блаватська. На берегах Дніпра побували Тарас Шевченко, Олександр Пушкін, Ілля Рєпін, Іван Карпенко-Карий. Оспівували наш край поет і фольклорист Іван Манжура та письменник Андріан Кащенко.

З Дніпропетровщиною пов’язані також імена сучасних видатних українських письменників нашого краю Олеся Гончара і Павла Загребельного. Багато видатних вчених розвивали науку на теренах нашого краю – Ярослав Грдина, Іван Акинфієв, Лев Писаржевський, Олександр Чекмарьов, Олександр Терпигорєв, Антін Синявський.

Учень. Широкий степ, високе небо,

Дніпра – Славути водограй…

З усіх доріг спішу до тебе,

Мій, серцю любий, рідний край.

Учень. Горнусь до вишні і тополі,

Що у твоїм ростуть краю.

Тебе і в радості, і в болі, –

Люблю, як матінку свою.

Учень. Дніпропетровщина моя,

Ти – зірка величі країни!

Ми з покоління в покоління,

Усі разом – одна сім’я!

Учень. Ми всі великою сім’єю

Разом долаємо біду,

I я пишаюся землею,

Якої – в світі не знайду!

Учень. Ми тут будуємо ракети,

Тут ростимо своїх дітей.

I тут – майбутні наші злети

Ще не народжених ідей!

Учень. Дніпропетровщина моя!

Землі ріднішої немає!

Тут дух козацький – не вмирає!

Бо тут живемо – ти і я.

Вчитель. Славну історію краю гідно продовжують сучасники. Вшанований Дніпропетровський край працею ракетобудівників і хлібодарів, педагогів і лікарів. Славетний він науковцями і робітниками, ветеранами й молоддю. Потенціал області в усі часи служив на благо народу України.

Так було! Так є! І так завжди буде!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: До 80-ї річниці Дніпропетровської області
До 80-ї річниці Дніпропетровської області
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email