|  | 

Джеймс ДЖОЙС (1882-1941) – З ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТ

З ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТ.

…А в серці у мене, в самій глибині, Любові біль…1

Дж. Джойс

Життєвий і творчий шлях

Видатний ірландський письменник Джеймс Августин Алоїзіус Джойс народився 2 лютого 1882 р. в Дубліні, у ліберальній інтелігентній сім’ї. За наполяганням матері вступив до єзуїтського коледжу, де вивчав філософію, історію, літературу. Після ного закінчення відмовився від духовного сану. Потім Джойс вступив до Дублінською університету й здобув блискучу на той час освіту.

Своє ю спеціальністю він обрав мови і продовжив вивчення філософії.

Батько Джеймса, Джон Джойс, навчив хлопця сприймати ірландську історію як нескінченний ланцюг зрад і непотрібних жертв. Саме тоді відбувалося ірландське літературне відродження з його прагненням відродити забуту стародавню гельську мову, фольклор тощо, відмежуватися від будь-якого, крім власне ірландського, впливу.

У 1902 р. юнак поїхав до Парижа, де провів майже рік, ознайомлюючись із новими явищами європейської літератури. У 1903 р. у зв’язку зі смертю матері повернувся в Дублін.

Улітку наступного року він познайомився зі своєю майбутньою дружиною Норою Барнакль. 1904 р. разом із дружиною Джойс покинув Ірландію, як він сам заявив друзям, щоб лише там, за межами батьківщини, сказати правду про неї. У 1907 р. він друкує збірку ліричних віршів “Камерна музика”, у якій відчувається впливи єлизаветинської поезії й символізму.

Проте письменник прагнув іншої літератури.

У 1912 р. Джойс зробив невдалу спробу повернутися до Ірландії, яка закінчилася скандалом: видавець, який мав надрукувати збірку оповідань “Дублінці”- (1905-1914), злякавшись критики в ній ірландських реалій, не тільки підмовив молодому авторові, а й спалив рукопис! Письменник удруге залишає Ірландію, цього разу – назавжди. Збірка Джойса перший реалістичний твір ірландської літератури, за який його іноді називають ірландським Чеховим.

1 Переклад Ю. Лісняка.

За рішенням ЮНЕСКО в усьому світі урочисто відзначили сторіччя з дня народження письменника. В ювілейному спискові Комітету значилося:”Джеймс Джойс – класик ірландської літератури XX ст., майстер психологічно тонких новел у збірні оповідань “Дублінц””. Цікаво,: чи усвідомили колишні діячі ірландського літературного відродження, що саме Джойс, а не вони принесли літературі їхньої країни всесвітнє визнання.

У відомому модерновому романі Джонса “Портрет митця замолоду” (1916) зображено духовний розвиток митця Стівена Дедалуса (образ значною мірою автобіографічний). Протестуючи проти морального пригнічення, він порвав із сім’єю, міщанським оточенням, відкинув релігію і, не приставши до національно-визвольної боротьби й абсолютизуючи роль художньої творчості, з власної волі залишає Ірландію, хоч і нудьгує за батьківщиною. Джойс неодноразово отримував спокусливі пропозиції друзів-ірландців повернутися в Ірландію. Та навіть коли В. Б. Йєтє запропонував йому стати членом Ірландської академії літератури, письменник відмовився. Водночас він марив Ірландією, а найкращим подарунком для нього були трамвайний квиток або шпальта газети з рідного Дубліна.

Не випадково якось він сказав, що якби Дублін було зруйновано, його можна було б відтворити за його книжками.

З 1920 р. Джойс жив у Парижі, вивчав медицину й музику. Потім розпочалася калейдоскопічна зміна місць проживання: Трієст-Рим-Париж-Цюрих. І весь цей час. змінюючи професії (кореспондент газети, службовець банку, викладач англійської мови та літератури), він пише твори. А видавці кажуть, що не можуть друкувати не зрозумілі їм твори, а критики пишуть, що не можуть оцінювати твори, які не подібні на все те, що раніше друкувалося…

Це тепер Джойс уважається класиком, його твори називають “Євангелієм від модернізму”, а Т. С. Еліот уважав “потік свідомості” єдиним сучасним, модерновим методом, а тоді було зовсім не так… Роман “Улісс” (1922). написаний у манері “потоку свідомості”, був публічно спалений у Парижі як аморальний, а твір “Поминки за Фіннеганом” (1939), де експериментаторство автора сягнуло апогею (цс суміш уривків асоціацій, снів, трансформованих міфів тощо), сам письменник називав “поминками за Джойсом”.

Паризький період життя Джойса був нелегким. Письменник поступово втрачав зір. Зроблені операції не допомогли.

Помер у 1941 р. в Швейцарії.

Пам’яті Джойса

Щороку, 16 червня, у Дубліні проходить свято “День Блума” (“Bloom’s day”), присвячене роману Джеймса Джойса “Улісс”. Саме 16 червня 1904 р. відбувається дія роману Дж. Джойса “Улісс”.

Цього дня жителі Дубліна збираються в місцях, що їх відвідував головний герой романуЛеопольд Блум, проводять там народні гуляння та цитують рядки з “Улісса”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: Джеймс ДЖОЙС (1882-1941) – З ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТ
Джеймс ДЖОЙС (1882-1941) – З ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email