|  | 

Екологічне виховання учнів на уроках фізики

Екологічне виховання учнів на уроках фізики

Місія нашої школи – школа життєтворчості й здоров’я. Наш педколектив бере участь в розв’язанні найважливішого завдання – формування здоров’язберігаючого середовища, а його частиною є формування екологічно грамотних громадян України. Це сприяє розвитку інтересу до предмета в дітей гуманітарного складу мислення. Допомагає в цьому використання різних форм організації діяльності учнів: уроки-конференції з екологічною тематикою, уроки-семінари, уроки-ігри, групова робота, дослідницька робота.

Наприклад, з метою створення екологічного паспорта школи (діти досліджують об’єм, площу, освітленість, колірну гаму, вентиляційний, температурний, режим вологості в шкільних кабінетах, їх відповідність санітарно-гігієнічним вимогам). Результати досліджень узагальнюються у вигляді рефератів, які захищаються на узагальнюючих або на нестандартних уроках..

На уроках можна запропонувати учням задачі екологічного змісту, а краще запропонувати учням самостійно скласти задачі екологічного змісту, що збільшує інтерес до предмету.

Реалізуючі завдання екологічного виховання, можна запропонувати такі задачі для учнів 7-11-й класів.

Тема “Швидкість. Шлях. Час”

1. Чорний стриж летить з місця гніздування в район полювання і у зворотному напрямку із швидкістю V1 = 160 км/год. Скільки часу витратить він на свій політ, якщо уздовж траєкторії польоту дме вітер із швидкістю

V2 = 40 км/год? Відстань між “пунктами” переміщення стрижа 600 км.

2. Яка тварина розвиває найбільшу швидкість? Найшвидкісніша з живих істот – кальмар. Рятуючись від хижаків, він вилітає з води із швидкістю

750 км/год. Порівняйте його швидкість із швидкістю чорного стрижа.

3. Швидкість ластівок 70 км/год. При вигодовуванні пташенят “робочий день” батьків іноді триває 18 год. Скільки кілометрів за цей час вони пролітають?

Тема “Тиск. Архимедова сила”

4. Кашалот, що має масу 60 т, досяг глибини 1000 м. Розрахуйте, який тиск на цій глибині він випробовує, якщо густина морської води 1030 кг/м3. Визначте виштовхуючу силу, що діє на тварину. Чому кит може триматися на глибині?

Чи зможе він знаходитися на суші?

Тема “Механічна робота і потужність”

5. Розрахуйте роботу, досконалу штангістом, що штовхнув штангу масою 217,5 кг на висоту 2,3 м. Визначте розвинену ним при цьому потужність, якщо час підйому 0,2 с.

6. Голуб вагою 3 Н набирає висоту 100 м протягом 20 с. Яку потужність він розвиває?

Тема “Кінетична й потенційна енергія. Закон збереження енергії. Механічна робота, потужність”

7. Якою потенційною енергією щодо рівня океану володіє, злетівши з води на висоту 5 м, гігантський кальмар масою 300 кг? З чим пов’язані особливості поведінки фізичного тіла у воді?

8. Направляючи своє тіло в глибину океану могутнім рухом хвоста, потужність якого 360 кВт, кит при швидкості 36 км/год досягає глибини 1000 м. Яка скоюється при цьому робота? Чому кит не тоне у воді?

9. Що ви знаєте про слонів? Якою енергією володіє африканський слон масою 4,5 т, що біжить із швидкістю 40 км/год?

Тема “Імпульс. Закон збереження імпульсу”

10. “Розлючений” носоріг масою 2 т переслідує із швидкістю 50,4 км/год мотоцикліста, що рухається із швидкістю 25 м/с, протягом 5 с. Чи наздожене він мотоцикліста? Чому рівний імпульс носорога в ході переслідування?

Тема “Сполучені судини”

11. Два моря, що є сполученими судинами, – Азовське й Чорне, причому одне майже прісне, а інше солоне. Чи не може вода, що перетікає з одного моря в інше через Керченську протоку, згубно озиватися на житті морських мешканців?

Відповідь. Азовське море поповнюють прісною водою річки Дон і Кубань, але перетікання з нього води в разі підйому її рівня не є небезпечним для мешканців Чорного моря. У посушливі ж роки це поповнення слабшає, рівень води в Азовському морі знижується, солона вода з Чорного моря частково перетікає в Азовське і губить у ньому прісноводну рибу.

Тема “Густина”

12. Скільки кубометрів газу виділяє в місті, забруднюючи середовище, автомобіль-таксі, витрачаючи за день 20 кг бензину? Густина газу при t=0 °С дорівнює 0,002кг/м3.

Тема “Теплові явища”

13. Що для землеробства екологічно “вигідніше” – сніжна або малосніжна зима?

Відповідь. Сніжна, оскільки сніг вкриває озимі посіви від вимерзання і при таненні весною добре зволожує грунт.

Тема “Електричний струм. Закон Джоуля-Ленца”

14. Прилипання мокрого снігу до дротів ліній електропередачі може призвести до їх обриву, що створить небезпеку для життя. Чи можна швидко позбавитися прилиплого снігу?

Відповідь. Можна, пропустивши короткочасно по дротах сильний струм, щоб розплавити сніг.

Тема “Робота й потужність струму”

15. Для видалення льоду з електричних дротів залізничної магістралі, що утворюється під час ожеледі, по дроту пропустили струм силою 450 А. Скільки льоду при t=0 °С плавилося кожну хвилину? Напруга в лінії 600 В. ККД приведеного способу очищення дроту 50%.

Відповідь. Приблизно 24 кг.

Тема “Агрегатний стан речовини”

16. На одному із заводів для охолоджування сталі потрібно 340 м3 води. Спробували охолоджувати кип’ятком – витрата води зменшилася у 22 рази. Чому?

Відповідь. Необхідно, щоб охолоджуюча вода щонайшвидше перетворилася на пару, оскільки теплота паротворення значно більша кількості теплоти, що йде на нагрівання води до точки кипіння. До того ж на це потрібен час.

17. Питної води на Землі в багатьох місцях не вистачає. Її доводиться добувати з морської води – або випаровуванням, або виморожуванням. Який спосіб вигідніший?

Відповідь. Взимку – виморожуванням, влітку – випаровуванням.

18. Як пояснити таке досить грізне природне явище, як сповзання сніжної лавини з гір?

Відповідь. Оскільки температура плавлення речовини із збільшенням тиску підвищується, то в першу чергу весною починає плавитися підошва лавини, і остання спрямовується по схилу гори вниз з великою швидкістю.

Тема “Види теплопередачі”

19. У цеху заводу завжди повинне бути свіже повітря. Де потрібно встановити витяжний вентилятор: ближче до підлоги чи до стелі, якщо в цеху можливе скупчення водяної пари, хлору, аміаку? Чи доцільно відкривати кватирки, якщо за вікнами холодно і йде дощ?

Відповідь. Витяжний вентилятор встановлюється залежно від густини речовини, що видаляється: для пари й аміаку – ближче до стелі, для хлору – ближче до підлоги. Кватирки відкривати доцільно: тиск пари в цеху завжди більше (температура вища), тому він виходитиме, і повітря стане сухішим.

Тема “Теплові двигуни”

20. Д. І. Менделєєв говорив, що спалювати нафту й бензин – все одно що спалювати асигнації. Зараз на вулицях з’явилися автомобілі “на водні”. Які переваги цього пального?

Відповідь. Водень дешевший, видобувається з води, якої на Землі багато, при згоранні не дає отруйних відходів, його можна зберігати у великих кількостях у спеціальних баках і перекачувати по трубопроводах на значні відстані.

Тема “Виробництво й передача електроенергії”

21. Чому вітрові й сонячні електростанції не набули поки що широкого використання в нашій енергетиці? Чи властиві екологічно небажані чинники гідроелектростанціям?

Відповідь. Вітрові й сонячні електростанції малопотужні й працюють нестабільно: перші залежать від сили вітру, другі – від яскравості світила й не працюють вночі або в похмуру погоду. Негативні чинники при споруді ГЕС: під водосховище відводиться велика площа орної землі; ускладнюється відтворення риби – дамба заважає її вільному пересуванню по річці; штучне море змінює місцевий клімат, при цьому не завжди на краще.

Тема “Спектр електромагнітних випромінювань”

22. При повідомленні по телебаченню інформації про погоду на екрані іноді показують земну кулю і хмару циклону на його фоні. Як метеорологи отримують таке зображення?

Відповідь. За допомогою інфрачервоної зйомки зі штучного супутника Землі; випромінювальні здібності Землі і циклону різні (різна їх температура).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Твір на тему: Екологічне виховання учнів на уроках фізики
Екологічне виховання учнів на уроках фізики
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email