|  | 

ЕКЗОТИЗМИ

Екзотизмами, або Етнографізма-ми, називають слова, що передають характерні назви реалій із життя інших народів і не мають Точних відповідників у мові, до якої вони потрапляють. Наприклад: аул, мечеть, сакля, курултай, дехканин, духан, полісмен, кюре, леді, лорд тощо. У творах художньої словесності екзотизми використовуються насамперед з метою створити незвичайну, екзотичну атмосферу, яка посилює емоційне враження, а також для передавання етнографічних особливостей тієї місцевості, про яку розповідається.

Ось як, наприклад, використовує екзотизми Л. Костенко: “Танцюй, танцюй, дитино! Життя – страшна корида, // На сотню Мінотаврів – один тореадор”; М. Зеров: “Тільки в далекості є баобаби, секвойї і пальми…”. В романі “Євгеній Онєгін” О. Пушкін, характеризуючи Тетяну, пише:

Никто б не мог ее прекрасной Назвать, но с головы до ног Никто бы в ней найти не мог Того, что модой самовластной В высоком лондонском кругу Зовется vulgar. He могу…

Люблю я очень это слово, Но не могу перевести; Оно у нас покамест ново, И вряд ли быть ему в чести, Оно б годилось в эпиграмме…

Екзотизм стосовно лексики початку XIX століття, пізніше vulgar було засвоєно у вигляді слова “вульгарний”.

Постійне вживання екзотизмів – ознака, що найбільшою мірою характеризує мовний стиль творів поетів і прозаїків романтичного напряму, які, власне, і вводять екзотизми в широкий літературний обіг. Цікавим прикладом використання екзотизмів (стосовно російського читача і особливо – з петербурзького дворянського середовища) українського побуту в російськомовному художньому стилі є повість М. Гоголя “Тарас Бульба”. Наводимо характерний уривок: “- Ну ж, паны-братцы, садись всякий, где кому лучше, за стол. Ну, сынки! прежде всего выпьем горелки! – так говорил Бульба. – Боже, благослови! Будьте здоровы, сынки: и ты, Остап, и ты, Андрий!

Дай же Боже, чтоб вы на войне всегда были удачливы! Чтобы бусурменов били, и турков бы били, и татарву били бы; когда и ляхи начнут что против веры нашей чинить, то и ляхов бы били! Ну, подставляй свою чарку; что, хороша горелка?

А как по-латыни горелка? То-то, сынку, дурни были латинцы: они и не знали, есть ли на свете горелка”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: ЕКЗОТИЗМИ
ЕКЗОТИЗМИ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email