|  | 

EMMA АНДІЄВСЬКА (Народилася 1931 p.)

Українська література 6 клас – Л. Т. Коваленко

Я І СВІТ

EMMA АНДІЄВСЬКА (Народилася 1931 p.)

Емма Іванівна Андієвська народилася 19 березня 1931 року в місті Сталін о (нині м. Донецьк). Її тато був хіміком-винахідником, мама працювала вчителем біології. Мама, предки якої належали до українського козацького роду, відцуралася свого коріння, тому й дочку виховувала байдужою до рідної мови, культури, традицій. Дівчинка до шести років навіть не чула української мови.

Коли почалася війна, Еммі виповнилося десять років. Вона пам’ятає, як у 1943 році радянські спецслужби вбили її батька, щоб він не виказав своїх винаходів німцям. Мама, боячись розправи, перед наступом радянських військ подалася на Захід.

Так Е. Андієвська опинилася в еміграції*. Жила у Франції, США, від 1961 року – у Німеччині, у місті Мюнхені. У 1957 році письменниця закінчила Український Вільний Університет, 40 років пропрацювала на радіо “Свобода”.

Е. Андієвська належить до найвідоміших письменників української діаспори**. Вона любить писати для дітей. У 2000 році вийшла збірка її творів під назвою ” Казки”.

Вона цікаво побудована; оповідь у ній ведеться від імені шакала й консервної бляшанки. Шакал розказує казки із сумним закінченням, а бляшанка – зі щасливим. Кожну оповідь обоє коментують та пояснюють її мораль по-своєму.

Попрацюй у парі.

Поясни, що ти знаєш про казку як жанр. Яка відмінність міжнародною й літературною казкою?

Порівняй свою відповідь із відповіддю однокласника/однокласниці.

* Еміграція – переселення зі своєї батьківщини в іншу країну, зумовлене певними причинами.

** Діаспора – представники народу, які проживають за межами батьківщини.

КАЗКА-ПРИТЧА

На наступних уроках ти продовжиш знайомитися з казками, але не звичайними, а казками-притчами. Ти прочитаєш дві казки-притчі – “Казка про яян” і “Говорюща риба”. У них, як зазвичай у казках, є розповідь про фантастичні події, але ці події змальовано так, щоб підвести читача до розуміння повчання (мудрості, моралі) твору.

Заради цього повчання твір і був написаний. Притча – коротке оповідання алегоричного змісту з яскраво вираженою мораллю (повчанням).

Так у казці-притчі “Казка про яян” автор зображує країну яянів, їхню байдужість до всього довкола себе, щоб передати читачеві повчання: людина-егоїст*, яка думає тільки про себе, приречена на одноманітне, нецікаве життя. Тільки відкривши світ інших людей, вона наповнить своєжиття новим смислом існування.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Розкажи, які обставини змусили родину Е. Андієвської покинути Україну.

2. Письменниця виховувалася в сім’ї, у якій зневажали все українське. Звідки ж виросло її шанобливе ставлення до України, української мови й культури? Відлові даючи, спирайся на біографічні матеріали.

3. Дай визначення жанру притчі. Чим притча відрізняється від казки й оповідання?1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: EMMA АНДІЄВСЬКА (Народилася 1931 p.)
EMMA АНДІЄВСЬКА (Народилася 1931 p.)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email