|  | 

Франческо Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Оспівування кохання в “Книзі пісень”

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 8 КЛАС

II семестр

ЗЛЕТ ЛЮДСЬКОГО ДУХУ В ЛІТЕРАТУРІ ДОБИ ВІДРОДЖЕННЯ

УРОК № 50

Тема. Франческо Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Оспівування кохання в “Книзі пісень”

Мета: ознайомити з біографією Ф. Петрарки; увести у світ поезії митця; вчити аналізувати поетичний текст; засвоїти значення терміна сонет; здійснювати міжпредметні зв’язки; розвивати творчі здібності; вчити працювати в групі; виховувати повагу до виявів чужих почуттів.

Обладнання: портрет Ф. Петрарки; збірка “Канцоньєре”.

Поет умів поєднати небо і землю.

К. Батюшков

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

Розповідь за ОК “Культура і мистецтво доби Відродження”.

II. Мотивація навчальної діяльності

– Відгадайте, хто це.

– Він народився і жив в Італії.

– Писав сонети.

– Уславився своєю освіченістю.

– Був увінчаний лавровим вінком.

– Усе життя кохав одну жінку, яку вважав ідеалом та поклонявся їй.

Так, ці факти належать біографії великого Данте. Але не тільки. Усе це також стосується іншого італійського поета – Франческо Петрарки.

Робота з епіграфом

Як ви гадаєте, що означає вислів російського поета К. Батюшкова щодо Франческо Петрарки?

(К. Батюшков хотів сказати, що Петрарка поєднував у своїй поезії та у своєму житті божественне та людське: релігію та пристрасті, чутливість, набожність та ученість…)

III. Вивчення нового матеріалу

1. Складання хронологічної таблиці

Розповідь учителя

Франческо Петрарка – поет і історик, один із найосвіченіших людей свого часу.

Його вирізняла особлива любов до класичної давнини, пристрасна віра у відродження Риму та Італії, нечуваний авторитет, який дозволяв йому наставляти пап та імператорів і навіть робити їм суворі догани.

Петрарка був увінчаний лавровим вінком римським сенатом, офіційно визнаний великим поетом, істориком і римським громадянином.

1304 р. – народився в Ареццо у сім’ї Петракколо ді Паренцо та Елетти Каниджані. Батько-флорентієць; після приходу до влади гібеллінів (у 1302 р.) був вигнаний із Флоренції. Слід зазначити, що Петрарка, на відміну від Данте, не дуже страждав через це.

1316 р. – в університеті Монпельє вивчає право протягом 4-х років.

1326 р. – помирає батько Петрарки. Франческо разом із братом Джерардо обирають духовне поприще. Отримавши сан “світського каноніка”, від подальшої церковної кар’єри відмовляється.

1327 р. – у церкві Св. Клари зустрічає Лауру, яку покохав із першого погляду і на все життя. Це кохання буде нещасливим для Франческо, але саме завдяки йому з’являються на світ його поетичні твори народною (італійською) мовою, що отримають назву “канцоньєре”, або “Книга пісень”.

1340 р. – одночасно надходять пропозиції про увінчання лавровим вінком від Паризького університету та Римського сенату. Петрарка, що мріє про повернення колишньої величі Риму, його відродження, обирає пропозицію Римського сенату. Король Роберт Анжуйський благословляє його вибір та дарує йому пурпурову королівську мантію.

1341 р. – Петрарка увінчаний лавровим вінком на Капітолійському холмі у Римі.

1348 р. – під час епідемії чуми помирає Лаура.

1374 р. – Петрарка помирає в Аркуа.

image86

Франческо Петрарка

2. Відомості про “Книгу пісень” Петрарки

“Книга пісень”, або “Канцьоньєре”,- збірка сонетів та віршів, написаних італійською мовою. Роботу над цією книгою Петрарка почав, коли закохався у Лауру, і продовжував протягом усього життя. Сонети народжувалися і тоді, коли двадцятирічної Лаури не стало. Книга має два розділи: “На життя мадонни Лаури” та “На смерть мадонни Лаури”.

Кохання не залишило поета, воно лише стало просвітленим і трагічним водночас.

3. Засвоєння літературознавчих термінів

Сонет – ліричний вірш, що складається з 14 рядків п’ятистопного або шестистопного ямба, двох чотиривіршів та двох тривіршів.

Як жанр сонет з’явився у XIII ст. в Італії та був розроблений Данте і Петраркою.

4. Читання та аналіз сонетів Петрарки

Робота в групах

Завдання: підготувати виразне читання сонета, пояснити його зміст, тему та ідею, визначити художні засоби, “намалювати” сонет (символи, образи), порівняти словесне пояснення та художнє; довести, що даний вірш – сонет.

На цьому уроці членам груп можуть бути надані певні ролі:

– читець;

– художник;

– керівник;

– літературознавці;

– аналітик.

Учні можуть розподілити ролі усередині групи самостійно або за допомогою “керівника”. Таким же чином потім може бути оцінена робота членів групи (залежно від загальної оцінки групи, визначеної учителем).

Група № 1

СОНЕТ № 61

Благословен день, месяц, лето, час

И миг, когда мой взор те очи встретил!

Благословен тот край, и дол тот светел,

Где пленником я стал прекрасных глаз!

Благословенна боль, что в первый раз

Я ощутил, когда и не приметил,

Как глубоко пронзен стрелой, что метил

Мне в сердце бог, тайком разящий нас!

Благословенны жалобы и стоны,

Какими оглашал я сон дубрав,

Будя отзвучья именем Мадонны!

Благословенны вы, что столько слав

Стяжали ей, певучие канцоны,-

Дум золотых о ней, единой, сплав!

(“На жизнь мадонны Лауры”)

Група № 2

СОНЕТ № 312

Ни ясных звезд блуждающие станы,

Ни полные на взморье паруса,

Ни с пестрым зверем темные леса,

Ни всадники в доспехах средь поляны,

Ни гости с вестью про чужие страны,

Ни рифм любовных сладкая краса,

Ни милых жен поющих голоса

Во мгле садов, где шепчутся фонтаны,-

Ничто не тронет сердца моего.

Все погребло с собой мое светило,

Что сердцу было зеркалом всего.

Жизнь однозвучна. Зрелище уныло,

Лишь в смерти вновь увижу то, чего

Мне лучше б никогда не видеть было.

(“На смерть мадонны Лауры”)

Група № 3

СОНЕТ № 17

Вздыхаю, словно шелестит листвой

Печальный ветер, слезы льются градом

Когда смотрю на вас печальным взглядом,

Из-за которой в мире я чужой.

Улыбки вашей видя свет благой,

Я не тоскую по иным усладам,

И жизнь уже не кажется мне адом,

Когда любуюсь вашей красотой.

Но стынет кровь, как только вы уйдете,

Когда, покинут вашими лучами,

Улыбки роковой не вижу я.

И, грудь открыв любовными ключами,

Душа освобождается от плоти,

Чтоб следовать за вами, жизнь моя.

(“На жизнь мадонны Лауры”)

Група № 4

СОНЕТ № 299

Где ясное лицо, чей взгляд мне был приказом? –

Я следовал за ним всему наперекор.

Где озаряющий мою дорогу взор,

Две путевых звезды, подобные алмазам?

Где благочестие, где знания и разум,

Где сладостная речь и тихий разговор?

Где чудо красоты, чей образ с давних пор

Преследовал, и влек, и удалялся разом?

Где ласковая сень высокого чела,

Дарившая в жару дыхание прохлады,

И мысль высокую, и обаянье грез?

Где та, что за руку мою судьбу вела?

Мир обездоленный лишен своей услады,

И взор мой горестный почти слепой от слез.

(“На смерть мадонны Лауры”)

Виступ груп із захистом своєї роботи

IV. Підсумки уроку

Опитування

– Які факти з біографії Петрарки вам запам’яталися найбільше?

– Як називається найвідоміша книга Петрарки?

– Дайте визначення сонета.

– Назвіть головну тему сонетів Петрарки.

V. Домашнє завдання

Вивчити сонет Петрарки напам’ять (за вибором).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Франческо Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Оспівування кохання в “Книзі пісень”




Франческо Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Оспівування кохання в “Книзі пісень”
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email