|  | 

Франко і поезія

Матеріал уроку. Іван Франко “Розвивайся, лозо, борзо”.

Мета. Закріпити знання учнів про життєвий та творчий шлях І. Франка; ознайомити з поезією поета; вчити аналізувати зміст віршів; формувати естетичні смаки; виховувати відчуття художнього слова.

Обладнання. Портрети Івана Франка та його родини, збірка казок “Коли ще звірі говорили”, збірка з віршами “Веснянки”, ілюстрації весни.

Хід уроку

Організаційний момент.

Всі почули ви дзвінок –

Він покликав на урок.

Кожен з вас вже постарався,

До уроку готувався.

Тож девіз тепер згадаймо

І урок вже починаймо.

Учні (хором)

Виразно читаймо!

Чітко відповідаймо!

Мовлення своє розвиваймо!

Перевірка домашнього завдання. Читання казки в особах. Розігрування інсценівки казки.

Гра “Ти – мені, я – тобі”.

Учні ставлять запитання одне одному за змістом казки.

Перегляд ілюстрацій до казки.

III. Мовна розминка.

Робота над висловом.

Той, хоч і труду мав досить.

Книги – морська глибина:

Дивнії перли виносить.

Хто в них пірне аж до дна,

Книги – морська глибина:

Хто о них пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить,

Дивнії перли виносить.

– Хто автор цих слів? Як ви їх розумієте?

Гра “Переплутанка”.

Читання анаграм.

Ужрваьле (журавель)

Азєьц (заєць)

Жїка (їжак)

Илисяц (лисиця)

Кар (рак)

Овкв (вовк)

Соел (осел)

Вел (лев)

Едвімьд (ведмідь)

– Як одним словом можна узагальнити усі ці слова? (Звірі.)

– Як називається збірка казок Івана Франка, в якій вони розмовляють? (“Коли ще звірі говорили.)

– З даних слів утворіть назви казок.

> “Заєць і їжак”

> “Лисичка і Журавель”

> “Заєць і Ведмідь”

> “Лисичка і Рак”

> “Осел і Лев”

> “Вовк. Лисиця і Осел”

Повідомлення теми і мети уроку.

Про творчість Івана Франка можна говорити багато. Розгляньте, якою багатогранною вона була. (Напис на дошці.)

Уся його творчість зібрана в 50 томах.

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з творчістю Івана Франка. Він написав дуже багато віршів. Послухайте деякі з них.

    Погідна ніч літня в підгірськім краю.

О, скільки чарів, скільки в ній краси!

Там в далі гори-велетні дрімають,

Тут цвіти, трави в перлах із роси…

    Дивувалась зима:

Як се скріпла земля

Наливаєсь теплом,

Оживає щодня?

Дивувалась зима:

Як посміли над сніг

Проклюнутись квітки

Запахущі, дрібні?

    Дрімають села. Ясно ще

Осіннє сонце сяє,

Та холодом осіннім вже

В повітрі повіває.

– Які пори року описав автор у віршах? (Весну, осінь, літо.) Доведіть словами з вірша.

Поет вивчав народні пісні, прилучався до них серцем, виводячи з їхнього духу власну поезію і вважаючи цей дух “божеським”. Деякі вірші, покладені на музику, стали народними піснями.

Червона калино, чого в лузі гнешся?

Чого в лузі гнешся?

Чи світла не любиш, до сонця не пнешся?

До сонця не пнешся?

Чи жаль тобі цвіту на радощі світу?

На радощі світу?

Чи бурі боїшся, чи грому з блакиту?

Чи грому з блакиту?

Дуже часто Іван Франко говорив: “Пісня і праця – великі дві сили”.

Опрацювання вірша “Розвивайся, лозо, борзо”.

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося із ще одним віршем Івана Франка “Розвивайся, лозо, борзо”. Цей вірш входить до циклу “Веснянки” і є шостою веснянкою.

Читання вірша вчителем.

– Послухайте вірш. Яку пору року описав автор?

– У якому темпі, з яким почуттям потрібно читати вірш?

Знайдіть слова, що римуються.

Лозо – борзо. Пиво – щасливо.

Діброво – наново. Плекала – стала.

Зимовії – надії.

Гра “Розвідники”.

– Полічіть усі слова, в яких є буква “З” (“С”),

“З” (Розвивайся, позо, борзо, зелена, розвиває, зимовії, зеленійся.)

“С” (Розвивайся, обновляєсь, свіжі, сили, свіжії, зеленійся, українська, підіймайся, колосися, достигай, щасливо, всяке, сім’я, світу, служба, стала.)

Читання вірша мовчки.

– Знайдіть у вірші прикметники, які поет використав для опису природи, і поєднайте їх з іменниками.

Конкурс на кращого читця вірша. Підсумок уроку.

– Що нового ви дізналися на цьому уроці?

– З яким віршем ви ознайомились?

Слово вчителя.

У цьому вірші на прикладі природи автор показав процес відродження України. Сім’я, плід – символ майбутнього всебічного розквіту національної держави, її внеску в розвиток людства.

Чи знаєте ви?..

– Яке місто носить ім’я Івана Франка? (Місто Івано-Франківськ.) Одна з областей має назву Івано-Франківська.

– Якому університету присвоєно його ім’я? (Львівському.)

– Який театр названо його ім’ям? (Київський.)

– Де похований І. Франко? (У місті Львові на Личаківському цвинтарі. Над могилою Івана Франка височить гранітний Каменяр, що розбиває молотом скелю. Ця фігура ніби символізує життєвий шлях незламного духом І. Франка.)

– На якій грошовій одиниці є його портрет? (На 20-гривневій купюрі.)

– Хто автор пісні “Ой ти дівчино, з горіха зерня”?

VII. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати вірш. Намалювати ілюстрацію до цього вірша.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Франко і поезія




Франко і поезія
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email