|  | 

Гра як спосіб організації роботи ГПД

Гра є постійним помічником у виховному процесі для вихователя. Гра органічно притаманна дитині і при вмілому керівництві з боку дорослих може досягнути відповідної педагогічної мети. Вона допомагає згуртувати дитячий колектив, включаючи в активну діяльність дітей.

У грі виховується свідома дисципліна, діти привчаються до дотримання правил для учнів, вміння контролювати свої вчинки, правильно і об’єктивно оцінювати вчинки інших.

Ігри існують різноманітні і народні, рольові, спортивні, рухливі, сюжетні, імітаційні, музичні, інтелектуальні, дидактичні, пізнавальні тощо.

За кількісними характеристиками ігри поділяються на індивідуальні, парні, командні (групові).

У групах продовженого дня всіх типів є широкі можливості для використання дидактичних ігор. Ігри допомагають учням краще засвоїти програмний матеріал, виробити практичні навички, посилити інтерес до навчання предметів, сприяють вивченню і розвитку індивідуальних нахилів і здібностей дітей.

Під час гри у дитини найповніше виявляється і розвиваються індивідуальні особливості, можливості, здібності, пам’ять, мислення, загострюється увага. Саме в іграх формується культура спілкування дитини в колективі, зароджується взаємодія між учнем і вчителем (вихователем).

1. Спортивні розваги на площадці

(рекомендовано проводити під

Час спортивної годинки)

Біг з кулькою

Троє або четверо гравців отримують по столовій ложці і одній кульці. Ставши на стартову лінію, вони повинні взяти в праву руку ложку з кулькою і по сигналу розпочати біг. Стараючись не згубити кульки до призначеного місця (відмічають прапорцем) і вернуться назад. Якщо кулька впаде, потрібно зупинитись, підняти його без допомоги другої руки і продовжити біг.

Гра повторюється 3-4 рази з новими учасниками.

Футбол в сліпу

В землю забивається кіл, до нього прив’язують двохметрову вірьовку, а на кінець вірьовки – футбольний м’яч. Учаснику гри який знаходиться в 5-6 метрах від м’яча, зав’язують очі пропонують зробити повний поворот кругом, а потім підійти до м’яча і вдарити по ньому. Хто попаде по м’ячу, той виграв.

Поміж брусами

На землю ставляють декілька брусків. Учасник гри повинен запам’ятати їх місце знаходячи очима і з зав’язаними очима пройти між ними так, щоб не зачепити і не звалити їх.

Лелеки

В грі беруть участь 6-8 учнів. Вони зображують лелек і стають у загальний круг. Кожна лелека повинна звити собі гніздо (покреслити кругом себе коло діаметром 1 м).

Водящий гнізда не має, він стоїть в центрі великого кола.

По сигналу починається гра. Всі лелеки піднімають праву ногу і стають на лівій.

Водящий, стрибає на одній нозі, вибирає собі любе гніздо і стрибає в нього. Як тільки в одному гнізді стане дві лелеки, вони обоє вискакують із гнізда і скакають на одній нозі (дозволяється міняти ноги) велике коло один справа, другий з ліва (інші в цей час можуть опустити ногу).

Той, хто повернеться першим займає гніздо, а хто спізниться – стає водящим. Більше двох разів одному й тому ж учаснику водити не можна: якщо не встиг зайняти гніздо, вибуває з гри, замість нього в гру вступає новий гравець.

2. малорухомі ігри

(рекомендовано в кінці виховного заходу)

Дві з трьох

На полу стоять три кеглі. Двоє гравців танцюють кругом них, державши руки на бедрах або за спиною. По команді “Досить” кожний повинен схопити дві кеглі.

Той, кому достанеться одна, програв.

Ніс – вухо – ніс

Звертаючись до учасників гри вихователь говорить: “Пальцем правої руки дотроньтесь до носа і скажіть при цьому “Ніс”. І так декілька разів. Я буду робити теж саме. Але якщо я скажу, “Лоб”, ви повинні негайно дотронутись до лоба. Зрозуміло?

Почали. Ніс – ніс – ніс – ніс – вухо!” сказавши вухо, вихователь показує пальцем на підборідок чи щоку, і багато хто невільно робить теж саме.

Загублений стілець

На відстані 2-3 м одну від другої ставлять дві табуретки (стільці). На них сідають учасники з зав’язаними очима. По команді вони встають, роблять вперед 6-8 кроків.

Після цього кожний повинен зробити три повних повороти на місці і повернутися до своєї табуретки.

Виконати це завдання непросто. Дуже часто учасники змінюють направлення і повертаються зовсім не в ту сторону, звідки прийшли.

Повітря, вода, земля, вітер

Гравці стають в коло, один (водящий) стоїть в середині. Підійшовши до одного з гравців, водящий говорить одне з чотирьох слів: “повітря”, “вода”, “земля”, “вітер” – і рахує до 5.

Гравець повинен за цей час назвати (в залежності від слова, яке йому задали) птицю, рибу, звіра, покрутитися на місці (вітер). Хто не встиг, виходить з гри. Потім водящий звертається до другого гравця і т. д.

Несподівано замість чотирьох указаних слів водящий говорить кому – не будь “вогонь”. При цьому слові всі гравці повинні помінятися місцями і водящий стає на чиє – не будь місце в колі.

Останній, який не встиг стати в коло, стає водящим.

3. Ігри за столом

(Рекомендовано під час відпочинку)

Хто летить?

Гравці сидять кругом столу. Кожний кладе на стіл палець. Вчитель говорить : “Голуб летить” – і піднімають вверх палець; всі роблять теж саме.

Потім він називає других птахів (“Горобець летить”, “Бджола летить” і т. д.) і всі піднімають палець.

Несподівано він вставляє: “Корова летить”, (або стіл летить, “осел летить” і т. д.)

В таких випадках палець піднімати не потрібно. Той, хто помилився, отримує штрафне очко. Перемагає найбільш уважний, у якого до кінця гри буде найменше штрафних очків.

Хто перший?

Діти поділяються на дві команди. Учасники команд по черзі задають питання, відповідати може любий член команди. За правильну відповідь отримують один бал.

Перемагає та команда яка набрала більше балів.

Питання для першої команди

1. Півтора судака коштує півтори гривці. Скільки коштує 13 судаків? (13 грн)

2. Дві матері, дві доньки і бабуся з онучкою. Скільки всіх? (3 . Бабуся, Мама і донька)

3. В кімнаті горіло сім свічок. Проходив мимо чоловік погасив дві свічки. Скільки залишилося? (2, всі інші згоріли)

4. Два рази народжується один раз помирає. (куриця)

5. Кого з підлоги за хвіст не піднімеш. (клубочок)

Питання для другої команди

1. У семерих братів по одній сестричці. Скільки всього сестер? (одна)

2. В корзинці 3 яблука. Як поділить їх між трьома хлопчиками так, щоб одне яблуко залишилося в корзинці? (Віддати одне разом з корзинкою).

3. Стрибнути з нього на ходу можна, а вскочити в нього на ходу не можна. Що це таке? (літак)

4. Рідке, а не вода, біле, а не сніг. (молоко)

5. Що вниз верх ногами росте? (бурулька)

Так чи ні

Ведучий читає вірш, а учні повинні добавити правильні відповіді.

Зіграти хочеться мені

З тобою, друже, в “Так чи ні”.

Тобі питання я даю,

Готуй же відповідь свою.

Відповідай, коли мастак,

Єдиним словом – ні чи так.

Якщо кмітливий, друже, ти,

То й рима може помогти,

Але вона хитрюща в нас,

Аби не збила з толку враз!

Тягнути час не треба нам –

В процесі гри побачиш сам.

Ну що? Поїхали? Скажи,

Співає риба – сон пісні?

(Відповідь дітей)

Не грайся з відповіддю!

Чи вміє плавати гусак?

Ну, що на це ти скажеш?

Чи може стати у вогні

Вода холодним льодом?

Скажи мені червоний мак.

В січневу пору квітне?

А крокодили на сосні

Свої будують гнізда?

Чи може вище гір

Літак у вишину злетіти?

Чи правда, друже мій, що рак,

Коли повзе, то задки?

Якщо верблюд не їстиме

Три дні ходити зможе?

Якщо розсердиться їжак,

Слона він вбити зможе?

Ріка біжить удалині.

Чи є у неї ноги?

Росте у морі пастернак?

Відповідай скоріше!

Перекривив синицю шпак

Таке в житті буває?

А чи буває сон у сні?

Чекаю відповіді..

Скажи, морози крижані

Страшні для мавп тропічних?

Чи правда це, що вовк

Усяких наївся груш і яблук?

А під кінець скажіть мені цікава

Гра у “Так чи ні?”

4. Ігри в коридорі, класі

(Рекомендовано на перервах

Під час самопідготовки)

Пастка

Гравці стають у два кола. Внутрішнє коло, взявшись за руки, рухається в одну сторону, а зовнішнє – в нішу. По команді вихователя обидва кола зупиняються.

Гравці внутрішнього кола піднімають руки, роблячи ворота. Інші то забігають у коло, то вибігають із нього.

Несподівано подається друга команда, руки опускаються і ті, хто опинився в середині кола, вважаються попавши ми в пастку. Вони залишаються у внутрішньому колі і беруться за руки з іншими гравцями після чого гра повторюється. Коли у внутрішньому колі стає мало гравців, з низ утворюється внутрішнє коло.

Гра повторюється.

Повернись швидше

На відстані 8 м один проти іншого ставлять два стільці. На них сідають два гравці з зав’язаними очима. По команді “Марш”, вони повинні як можна швидше підійти до протилежного стільця, доторкнутись до нього і повернутися назад. Не слід заважати один одному.

Виграє той, хто швидше добереться до свого стільця і всядеться на нього.

П’ять імен

Два гравці хлопчики та дівчата (можна, щоб це були учасники двох команд), стають в кінці проходу між рядами парт. По сигналу вони повинні (спочатку один, потім другий) пройти вперед, зробивши п’ять кроків і на кожний (без запинки) промовити яке не будь ім’я, (хлопчики – імена дівчаток, дівчата – імена хлопчиків). Це на перший погляд, дуже просте завдання, та виконати його не так і просто.

Перемагає той, хто справляється з цим завданням і зуміє назвати більше імен.

Можна назвати п’ять інших слів (іменників), які відносяться до однієї теми (тварини, рослини, посуд…). Таких слів багато, а підібрати без зупинки ї вимовити на кожний шаг зуміє не кожний.

6. Естафети

(Рекомендується під час дозвілля та спортивної годинки)

Стрибки з обруча в обруч

Перед кожною командою лежать на певній відстані по 4 обручі з кожної команди стрибають по одному.

Переможе та команда, яка швидше закінчить стрибки і повернеться на своє місце.

Їжак з яблуками

Виходять по 4 учні. Перші беруть м’ячі затискають між колінами і стрибками вперед обходять фішку, повертаються назад, передаючи м’яч наступному гравцеві.

Стрибки в мішку

З кожної команди приймає участь 3 учнів. Перші гравці залазять у мішок і стрибають на швидкості до певного місця, потім по черзі інші гравці.

Переможе та команда, яка набере більше балів.

Хто швидше

Кожен учасник повинен добігти до даного предмета, доторкнутися, повернутися назад і передати естафету наступному.

Бій півнів

Виходить по три учасника. Стрибками на одній нозі вони намагаються вивести один одного з рівноваги. Виграє той, який довше стоятиме на одній нозі.

М’яч над головою

Учасники стають щільно в колону один за одним.

Ноги широко. М’ячі передаються над головою від першого до останнього. Останній гравець швидко пропускає м’яч між ногами вперед.

Переможе та команда, гравець якої швидше отримає м’яч і стане рівно.

Тачка

З кожної команди приймає участь по 6 учнів. Перший приймає положення “лежачи” з упором пуками, інший бере його за ноги і міцно тримає його за гомілки.

Тачка на руках рухається вперед до прапорця, обходить його і повертається назад. Інші учасники повторюють це знову.

Перемагає команда, яка набере більше балів.

Біг зі скакалками

Пробігти від пункту “А” до пункту “Б” і назад, перестрибуючи через скакалку.

Перемагає команда, яка швидше виконає завдання.

М’яч по зелені

За сигналом перші гравці котять м’яч по землі до протилежної лінії, а потім назад і пе-редають наступним учасникам.

Перемагає той, хто швидше виконає вправу.

Переправа

За сигналом перший гравець команди надягає обруч на другого і переправляє його на протилежний бік, тоді перший залиша-ється, другий біжить і “переправляє” третього і т. д.

Перемагає команда, яка швидше переправиться на другий берег.

7. Загдки – жарти

(Рекомендована вправа в кінці дня)

Загадки – жарти – особлива різновидність загадок. Вони відрізняються від всіх інших тим, що не підказують відповідь, не підводять до неї, а навпаки, заставляють мислити.

Відгадати їх важко. Але це не обов’яз-ково. Діти задовольняються відповіддю, яку отримують від вихователя, про те потім самі будуть з задоволенням пропонувати ці зага-дки іншим і радіти можливості зразу ж дати відповідь.

1) Коли хлопчика називають жіночим ім’ям він довго спить. (Соня)

2) Коли козі мине сім років, що буде далі? (Піде восьмий)

3) З якого посуду неможна нічого поїсти? (З пустого)

4) Коли в пустому кармані є що – не будь? (Коли в ньому дірка)

5) Син мого батька, а мені не брат. Хто це? ( Я сам)

6) Скільки яєць можна їсти на щесерце? (Одне)

7) Яке слово завжди звучить неправильно? (Саме слово – неправильно)

8) Коли руки бувають трьома займенниками? (Коли їх необхідно ви – ми – ти)

9) На яке дерево сідає ворона під час великого дощу? (на мокре)

10) На що схожа половинка яблука? (На другу половинку)

11) У трьох водіїв був брат Андрій, а в Андрія братів не було. Могло так бути? (Водії були жінками)

12) Чи може страус називати себе птахом? (Ні, він не вміє говорити).

13) Скільки горошин може ввійти в звичайний стакан? (Вони не вміють ходити)

14) Чи можна в решеті воду принести? (Можна, коли вона замерзла)

15) Коли людина буває в кімнаті без голови? (Коли вона висунула її через вікно на вулицю)

16) На яке запитання ніхто і ніколи не відповість “да”? (Сплячий, на запитання “Ви спите?”)

17) Що можна бачити з закритими очима? (Сон)

18) Якого камінця немає в жодному морі? (Сухого)

19) Від чого плаває качка? (Від берега)

20) Що ми цілуємо кожного дня? (Чашку)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Гра як спосіб організації роботи ГПД
Гра як спосіб організації роботи ГПД
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email