|  | 

Григір Тютюнник. Климко. Зміст твору. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних

УРОК 33

Тема. Зміст твору. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних.

Мета. Знати повністю зміст твору, вміти виділяти і переказувати найбільш вражаючі епізоди з повісті, аргументувати свій вибір. Виховувати гуманні якості людини: чуйність, доброту, турботу про ближнього.

Обладнання: текст твору, ілюстративний матеріал.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання й усвідомлення нового матеріалу.

I. Технологія “Знайди правильне твердження”. У тексті, складеному з помилкових тверджень, “заховано” 6 правильних. Знайдіть їх.

– Климко вирушає в дорогу, сповнену небезпек, по сіль на Полтавщину. (Неправильне.)

– Все добро на базарі, куди звернув Климко, продавалось за гроші. (Неправильне).

– Облаву поліцаї робили на старих і молодих людей. (Неправильне).

– Швець-земляк подарував Климкові тапочки, а не виміняв. (Правильне).

– Врятована від Німеччини дівчина прохала хлопця стати її братом і податись на Донбас до її мами. (Правильне).

– Їхав хлопець до станції Дебальцеве на відкритій вантажній машині. (Неправильне).

– Климко повертався додому з дорогоцінною сіллю та харчами. (Правильне).

– Хворого хлопця виходжувала тітка Марина і хотіла навіть всиновити його. (Правильне).

– Німець не зміг ударити Климка, бо той стрибнув у калюжу. (Неправильне).

– Головний герой відчував відповідальність за життя Наталі Михайлівни та маленької Олі. (Правильне).

– Мішок солі заважає Климкові показати дорогу військовополоненому. (Неправильне).

– Хлопчину підстерегла невблаганна смерть. (Правильне).

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з текстом.

Переказ найголовніших епізодів повісті.

Виділіть і перекажіть найголовніший, на вашу думку, епізод для розкриття авторського задуму. Свою думку аргументуйте.

А) Зустріч на базарі Климка та Зульфата зі своєю вчителькою Наталею Михайлівною. (Саме тоді у друзів з’явилося благородне бажання допомогти їй, адже вона з малою дитиною опинилася в безвиході. З того часу хлопчики і візьмуть на свої слабенькі плечі усі турботи про вчительку та її доньку.)

Б) Картина облоги, коли Климко з шевцем врятували незнайому їм дівчину від Німеччини, хоч могли поплатитися за це життям. (Аргументація: автор у цьому епізоді показав, що справжні люди залишаються людьми навіть в екстремальних ситуаціях, виявляють співчуття й милосердя до інших.)

В) Розповідь про перебування Климка в тітки Марини, яка виходжувала його і хотіла залишити в себе. (Климко ж не погодився, бо відчував відповідальність за життя близьких йому людей. Це і є саме та доброта і самовідданість душі людини.)

Г) Заключний епізод – Повернення Климка з торбинкою солі на станцію, допомога полоненому і смерть хлопчика – безкорисливої, милосердної і відчайдушної душі, що жила для добра.

2. Ідея твору. Підсумок. Усі епізоди вражаючі та важливі, бо розкривають авторський задум, основну думку повісті: діти війни виявили таке милосердя, таку здатність до самопожертви, що й дорослим інколи було не до снаги. Фашистська куля дістала серця. Здається, що такий кінець жорстокий і несправедливий.

Гинуть найкращі, які виявляють благородство, доброту і милосердя. Прокляття війні – ще одна ідея повісті.

– Виразне читання уривка поезії Ліни Костенко “Мій перший вірш написаний в окопі…”

Мій перший вірш написаний в окопі,

На тій сипкій од вибухів стіні,

Коли згубило зорі в гороскопі

Моє дитинство, вбите на війні.

Лилась пожежі вулканічна лава.

Горіла хата. Ніч здавалась днем.

І захлиналась наша переправа –

Через Дніпро – водою і вогнем.

Гула земля, сусідський плакав хлопчик,

Хрестилась баба, і кінчався хліб.

Двигтів отой вузесенький окопчик,

Де дві сім’ї тулились кілька діб.

О, перший біль тих не дитячих вражень,

Який він слід на серці залиша!

Як невимовне віршами не скажеш,

Чи не німою зробиться душа?!

– Працюючи над текстом твору, поміркуймо, чи не німою, як запитувала Л. Костенко у своєму вірші, може стати душа після страшних випробувань війною?

3. Твір-мініатюра На тему: “Уроки доброти і милосердя в Моему Житті”, “Найвищий прояв любові – Самопожертва”.

III. Підсумок уроку.

Герої твору ніколи не перестають бути людьми. Несуть у своїх душах доброту, милосердя, чуйність, благородство, безкорисливість. Війна вбила головного героя фізично, але душа його залишилася чистою, відкритою для людей.

Прийом “Сну” (учні нахиляються над партами, абстрагуючись від оточення).

Вчитель продовжує. Сьогодні ви збагатились новим життєвим досвідом: злигодні, які випали на долю дітей війни, не змогли знищити найкращі порухи їхніх душ. їх не намарне учили доброти, людяності, справедливості.

Цей твір змушує кожного з нас через призму життя героїв поглянути на себе. Хто ми? Які ми? Чим здатні пожертвувати заради ближніх?

Бажаю вам серцем дати відповідь на це запитання.

IV. Домашнє завдання.

Виписати портретну характеристику Климка.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: Григір Тютюнник. Климко. Зміст твору. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних




Григір Тютюнник. Климко. Зміст твору. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email