|  | 

ГРИГОРОВИЧ-БАРСЬКИЙ ВАСИЛЬ

ГРИГОРОВИЧ-БАРСЬКИЙ ВАСИЛЬ (псєвд. – Плака, Альбов, Василій Київський; 1701, Київ – 07.10.1747, Київ) – мандрівник, вчений – орієнталіст, письменник.

Син дрібного крамаря. У 1715 – 1723 рр. навчався в Київській академії. Влітку 1723 р. вирушив до Львова, наступного року помандрував до Італії. Пройшов пішки через Словаччину, Угорщину, Австрію, побував у багатьох містах Італії, описав їх (Рим, Неаполь, Болонья, Барі, Флоренція та ін.). Потім через море дістався до Греції, відвідав Афон, Константинополь.

Рік за роком суходолом і морем В. Григорович-Барський побував у Палестині, Єгипті, Сирії, певний час жив на грецьких островах Хіосі, Родосі, Кіпрі, Патмосі, де навчався, а затим викладав у місцевих школах. Він склав підручник греко-латинської граматики для студентів Київської академії, викладачем якої мріяв бути. Після 24 років мандрівок повернувся до Києва, де через місяць помер.

Похований у садибі академії.

Під час мандрівок В. Григорович-Барський вів подорожні записи, які містять надзвичайно цікаві відомості про природу, побут і звичаї народів різних країн. Зі сторінок твору постає непересічна особистість автора – гуманіста з різнобічними інтересами, високим рівнем знань. Його увагу привертала насамперед людина, він вірив у її розум, творчі можливості. Зміст записок мандрівника широкий і різноманітний.

Автор зосереджує увагу на минулому й тогочасному житті народів багатьох країн Середземномор’я, фіксує безліч відомостей про історію, географію, соціальне, економічне, політичне й культурне становище держав, міст і сіл, які він відвідав. З протокольною точністю описав він архітектурні пам’ятки, історичні місця, відтворив красу та екзотику побачених земель. У записках переважає світський матеріал, супроводжуваний малюнками. Багато описів вирізняються образністю.

У творі є ознаки роману – автобіографії, роману – подорожі, оповідання, нарису – нових жанрів для української прози того часу, а також традиційних – ходінь, житій, апокрифів. Свої записки В. Григорович-Барський завершити не встиг. Тривалий час твір поширювався в Україні й Росії в рукописах.

Лише 1778 р. вийшло перше видання записок, останнє (7-ме), найповніше, за редакцією М. Барсукова з’явилося в 1885-1-887 рр.

Літ.: Аскоченский В. Василий Григорьевич Барский – знаменитий путешественник XVIII века. К., 1854; Барсуков Н. Жизнь и груди В. Г. Барского. СПб., 1885; Данииг Б. М. Русские путешественники на Ближнем Востоке.

М., 1965; Родаченко І. Мандрівки Василя Барського. К, 1967; Білоус П. В. Творчість В. Григоровича-Барського. К., 1985.

П. Білоус

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: ГРИГОРОВИЧ-БАРСЬКИЙ ВАСИЛЬ
ГРИГОРОВИЧ-БАРСЬКИЙ ВАСИЛЬ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email