|  | 

ГУМАНІСТИЧНА СПРЯМОВАНІСТЬ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ У СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ (З ДОСВІДУ РОБОТИ)

Сьогодні, в умовах існуючої системи особистісно-орієнтованої системи виховання, педагоги все активніше звертаються до унікальної спадщини Василя Олександровича Сухомлинського, у якій відображені актуальні проблеми гуманістичного виховання молодших школярів. Це гармонійний фізичний розвиток, пропорційна тілобудова, добре розвинені фізичні якості, показники здоров’я як умова краси зовнішньої і внутрішньої. На думку В. Сухомлинського, “мета фізичних вправ – виховувати почуття краси рухів, силу, гармонійність, спритність, витривалість.

При розучуванні рухів на заняттях з фізкультури велика увага приділяється фізичній досконалості, красі. Самовиховання краси постави − один з головних стимулів, що спонукають учнів щодня робити ранкову гімнастику” .

В. Сухомлинський у своїй педагогічній діяльності використовував інтегрований підхід до вирішення проблеми всебічного розвитку дітей, що втілювався у:

– взаємозв’язку естетичного виховання з трудовим, розумовим, моральним, фізичним;

– постійному ускладненні завдань, змісту і форм естетичного та фізичного виховання з віком учнів;

– одночасному збагаченні духовного світу особистості та фізичного вдосконалення;

– формуванні моральних переконань та естетичних поглядів у процесі туристичних походів тощо.

Уся система Павлиської середньої школи грунтувалась на формуванні в дітей “переконання, що завдяки регулярним вправам у них не тільки розвивається краса тіла, гармонія рухів, а й формується характер, гартується сила волі” .

Головною функцією позаурочних форм занять фізичною культурою є створення найсприятливіших умов для виховання в молодших школярів звички до систематичних занять фізичними вправами, адже шкільними уроками фізичне виховання не обмежується. Уроки є лише початком всієї складної системи цього процесу, який передбачає також позаурочну фізкультурно-спортивну діяльність. Пошук шляхів фізичного виховання особистості в кожному навчальному закладі різний.

Найвиразнішими ефективними шляхами фізичного виховання учнів Давидівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Полтавської області є:

– організація рухливих перерв;

– проведення “Малих олімпійських ігор” на тижні “Фізкультури і Спорту”;

– виготовлення олімпійських емблем; залучення дітей та їх батьків до свята з нагоди “Дня туризму” під назвою “Поклик джунглів” тощо.

Ігрова діяльність для дітей молодшого шкільного віку має велике значення як найбільш доступна і природна форма діяльності, що сприяє створенню особливої моральної атмосфери, емоційного піднесення. Народні ігри передаються з покоління в покоління, адже завжди були невід’ємною частиною повсякденного життя села.

Більше того самі діти були співавторами своїх власних ігор та забав.

Власні спостереження переконують, що народні ігри дуже популярні серед дітей. Народні ігри завжди були в пошані у сільській місцевості, в цих іграх закладений невичерпний виховний потенціал. Ігри розважають дитину і фізично загартовують її, сприяють розвитку кмітливості, спритності, швидкості реакції. Крім того, виховується взаєморозуміння та взаємодопомога, дисципліна.

Під час таких ігор діти наслідують (імітують) певні трудові процеси, як-от: “А ми просо сіяли”, “Огірочки”, “Мак” та ін. Не менш популярними є ігри, в яких головними персонажами є птахи, звірі, вони мають свій сюжет, діалог, як-от: “Кіт і миша”, “Квочка”, “Гуси”, “Кривенька качечка” та ін. Особливо багаті на спортивні елементи (біг, стрибки) такі ігри як хованки, жмурки тощо. Крім того в народних іграх використовуються м’ячі, палиці, камінці і багато інших речей.

Дитячі народні ігри залежно від поставленої учителем мети можуть успішно використовуватись під час перерв та на уроках фізичної культури.

Ефективним шляхом фізичного виховання в Давидівській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів також є організація “Малих олімпійських ігор” в період проведення тижня “Фізкультури і Спорту”. Діти з великим задоволенням і зацікавленістю ставляться до цього загальношкільного свята. Для дітей молодшого шкільного віку проводяться різні змагання, посильні для їхнього віку.

Наприклад: бігова естафета – оббігти фішки з м’ячем; передача м’яча над головою в колоні; біг з м’ячем, заміна м’яча в кільці на відстані 20 м; передача м’яча під ногами у колоні; метання малого м’яча в обруч (на влучність) та ін.

Під час проведення цього свята вже традиційним є організація конкурсу малюнків на асфальті під назвою “Емблема моєї команди”. Діти молодшого шкільного віку з великим захопленням вивчають вірші про спорт, підбирають собі командні костюми, слухають розповіді заздалегідь підготовлених старшокласників про історію виникнення Олімпійських ігор.

Свято “Малі олімпійські ігри” для молодших школярів є дуже цікавим і захопливим, учні з нетерпінням чекають проведення тижня “Фізкультури та Спорту”. У спортивному житті школи не залишаються осторонь і батьки, які беруть участь у різноманітних заходах разом із своїми дітьми. Таким заходом є свято з нагоди Дня туризму під назвою “Поклик джунглів”.

Так як це свято є загальношкільним, то для всіх дітей школи є певні завдання, які обов’язково включаються в програму свята, як-от: побудова намету з природного матеріалу, конструювання макету місця для вогнища, приготування польової каші тощо. Масові фізкультурні заходи для учнів нашої школи мають велике оздоровче значення, що прияють підвищенню рівня фізичної підготовки учнів початкових класів..

Таким чином, фізкультурні заходи під час проведення тижня “Фізкультури і Спорту” базуються на гуманістичних ідеях В. О. Сухомлинського, адже “фізична культура є елементарною умовою повноти духовного життя, інтелектуального багатства, і разом з тим фізична культура облагороджує всі інші сфери людського” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: ГУМАНІСТИЧНА СПРЯМОВАНІСТЬ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ У СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ (З ДОСВІДУ РОБОТИ)
ГУМАНІСТИЧНА СПРЯМОВАНІСТЬ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ У СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ (З ДОСВІДУ РОБОТИ)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email