|  | 

Ісікава Такубоку – майстер танки

Танка – найдавніша японська поетична форма, що дожила й до наших днів. Протягом століть вона мала періоди розквіту й відносного занепаду. Наприкінці XIX століття ця майже забута форма набуває популярності завдяки творчості основоположників романтичного напряму в поезії танка Ірсана Теккана та Іосано Акіко, п’ятивірші якої стали найвищим досягненням цього напряму. Ісікава Такубоку, їх учень, досяг у формі танка нових вершин, він став основоположником реалістичного напряму. Кажуть, що оволодіти “стилем Такубоку” поки що не зміг ніхто. Стиль п’ятивіршів Такубоку відзначається граничною простотою і водночас глибоким психологізмом, відсутністю щонайменшої вимушеності, а через це й бездоганністю форми. Інколи Такубоку порушував канон танки, зменшуючи або збільшуючи кількість складів у вірші-рядку, але ця формальна незграбність була не примхою, а прагненням передати за допомогою такої форми незграбність, непригладженість почуттів, які висловлював поет.

Так він досягав гармонії змісту й форми. Та головна заслуга Такубоку полягає не в “розкріпаченні” форми поетичної мініатюри і навіть не в тому, що він у своїх танка почав широко вживати слова живої народної мови замість книжної лексики. Новаторство Такубоку – це насамперед рішуча демократизація змісту “короткої пісні”. Якщо в середньовічних танка, та й у творчості романтиків, основними були дві теми – природа й кохання, – то в танка Такубоку ці теми вже не є головними.

Рішуче зламавши рамки поетичного канону, що обмежував тематику танка ліричними переживаннями, він перший увів у поезію будні життя, роздуми про його сенс і швидкоплинність. Так, у збірці “Жменя піску” Такубоку говорить про неповторну цінність особи і самотність людини в світі, де точиться жорстока боротьба за існування. Пісок тут є символом швидкоплинного буття людини: О мертвого піску печаль!

Варто лиш стиснути в руці – уже й зашурхотів між пальцями додолу. (переклад Г. Туркова) Створивши нову танка, Такубоку розширив її зміст, зробив її частиною життя кожної людини, оскільки він знайшов гармонію високого і буденного.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Ісікава Такубоку – майстер танки
Ісікава Такубоку – майстер танки
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email