|  | 

Історичні пісні про боротьбу з турецько-татарськими нападниками

Важливу тематичну групу складають найстаріші історичні пісні про жахливі, спустошливі турецько-татарські напади на наш край, про полонення мирного населення і відправлення його на невільницькі ринки. Ці пісні найчастіше побудовані як розповідь очевидця про ті чи інші злочини турецько-татарських грабіжників. Нерідко розповідь переривається зойком скривджених У формі монологу чи діалогу. Такі пісні відбили в собі дух і колорит епохи, сповненої трагічних подій. У цих піснях нерідко перегукується трагічне з героїчним.

У піснях змальовано жахливі картини ворожих нападів: пожежі, грабунки, знищення старих немічних людей та полонення молодих. Типовою для цього погляду є пісня “За річкою вогні горять”. Своє особисте горе оповідач подає на тлі народного горя: За річкою вогні горять, Там татари полой ділять. Село наше запалили І багатство розграбили, Стару неньку зарубали, А миленьку в полон взяли.

А в долині бубни гудуть, Бо на заріз людей ведуть: Коло шиї аркан в’ється, І по ногах ланцюгб’ється. Можливо, що цю пісню було створено на основі конкретної події, змалювання якої згодом набуло узагальнюючого характеру, бо розбійні напади були типовими для ХУ-ХУІ століть. Характерна картина спустошення українських земель з турецько-татареькими ордами зображена в пісні “Зажурилась Україна, бо нічим прожити”: Зажурилась Україна, Бо нічим прожити, Витоптала орда кіньми Маленькії дітки.

Котрі молодії – У полон забрато. Як зайняли, то й погнали До пана, до хана. Але пісня не обривається на сумній картині. її мінорний тон змінюється закликом до запеклої боротьби: Бери шаблю гостру, довгу Та йди воювати!

Ой ти станеш на воротях, А я в закоулку, Дамо тому стиха лиха Та вражому турку!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Твір на тему: Історичні пісні про боротьбу з турецько-татарськими нападниками
Історичні пісні про боротьбу з турецько-татарськими нападниками
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email