|  | 

Із досвіду роботи кабінету української мови та літератури

Харківський навчально – виховний комплекс №21

Кабінет української мови та літератури

(з досвіду роботи)

Завідуюча кабінетом:

Учитель української мови та літератури Єгорова Алла Миколаївна

Харківському навчально-виховному комплексу №21 – 75 років. Це один із найстаріших навчальних закладів міста. Та незважаючи на такий поважний вік, школа прагне бути сучасною й молодою. Серед навчальних кабінетів один із найкращих – кабінет української мови та літератури. Щоправда у класній кімнаті №16 він розташований не так давно – з 2000 року.

12 років тому кабінет російської мови та літератури був перепрофільований у кабінет української словесності. Зараз кабінет української мови та літератури – це спеціально обладнане приміщення зі створеним навчальним середовищем, оснащеним сучасними засобами навчання, шкільним обладнанням згідно з санітарно-гігієнічними нормами і правилами облаштування.

Основна мета створення навчального кабінету української мови і літератури полягала у забезпеченні оптимальних умов для організації навчально-виховного процесу та реалізації завдань відповідно до Державного стандарту базової і повної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року за №24.

Завданням функціонування навчального кабінету з української мови та літератури є створення передумов для:

організації колективного, індивідуального та диференційованого навчання; реалізації практично-дійової і творчої складових змісту навчання; забезпечення в основній школі допрофільної підготовки учнів, у старшій школі – профільного і поглибленого навчання; організації роботи гуртків та факультативів; проведення засідань шкільних методичних об’єднань учителів української мови та літератури; індивідуальної підготовки вчителя-словесника до занять, що сприяють підвищенню його науково-методичного рівня; надання навчально-методичних консультацій педагогічним працівникам закладу; вивчення, узагальнення і популяризації перспективного педагогічного досвіду; підготовки та участі учнів у конкурсах, олімпіадах різних рівнів.

При кабінеті працює театральний гурток “Шкільний квартал 21”, метою якого є поглиблення знань з української мови та літератури, українського фольклору, народних традицій, а також вирішення актуальних проблем сьогодення, спрямованих на підвищення освіченості, вихованості учнів, розширення їх культурно-пізнавальних інтересів.

Відповідно до основних завдань, зазначених вище, кабінетом української мови та літератури здійснюється така робота:

– проведення навчальних занять учнів з предметів “Українська мова”, “Українська література”;

– надання консультативної допомоги учням і вчителям – словесникам;

– проведення позакласних виховних заходів;

– проведення засідань театрального гуртка;

– робота з батьками.

У кабінеті 30 робочих місць для учнів та одне – для вчителя. Кабінет обладнано шістьма шафами, в яких зберігаються нормативні документи, документація навчального кабінету та предмета, друковані посібники, електронні засоби навчального призначення, дидактичні матеріали з мови та літератури, тестові завдання, тематичні папки, зразки кращих учнівських робіт та проектів, матеріали гурткової та позакласної роботи, підручники, хрестоматії, програмна художня та наукова література, література рідного краю, експозиційні матеріали, технічні засоби навчання тощо.

Кабінет обладнано сучасною пластиковою магнітною дошкою зеленого кольору, зручною для використання її в ході навчально-виховного процесу.

Дошку можна використовувати також для демонстрації художньо-зображувальної наочності, мультимедійних матеріалів із застосуванням ІКТ. На лівому крилі дошки кріпляться змінні плакати з матеріалами до уроків мови та літератури. На правому – плакати зі словами І. Франка “Книги – морська глибина.

Хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перла виносить” та М. Рильського “Не бійтесь заглядати у словник: це пишний яр, а не сумне провалля. Збирайте, як розумний садівник, достиглий овоч у Грінченка й Даля. Не майте гніву до моїх порад і не лінуйтесь доглядать свій сад!” Також на правому крилі дошки розміщуються грамоти й дипломи, отримані учнями на олімпіадах та конкурсах з української філології.

Біля дошки – дві полиці з книгами.

У кабінеті є змінні та постійно працюючі стенди: “Державні символи України”, “Готуємося до тематичної атестації”, “Літературна Харківщина”, “Літературними стежками України”, “Класний куточок 11-А класу”, “Життя людини – найвища цінність!”, “Мовні обов’язки громадян”, стенди з української мови “Важкі випадки правопису”, “Головні та другорядні члени речення”, “Частини мови”, а також стенди, які відображають основні етапи літературного процесу в Україні від часів Нестора-літописця до сьогодення.

У кабінеті приємні на вигляд бузкового кольору шпалери, що створюють спокійну затишну атмосферу; багато кімнатних квітів. Стіни прикрашають численні вишиванки хрестом та бісером, на яких українські краєвиди, квіти, предмети українського побуту, виконані вчителем, учнями та їх батьками. Все це сприяє створенню емоційного настрою, формуванню та розвитку естетичних смаків, вихованню поваги та любові до рідної мови, історії та культури як основи буття народу.

Якісному освітленню класної кімнати, що відповідає всім санітарно-гігієнічним вимогам, сприяють сучасна стеля “Армстронг” та вмонтовані в ній лампи денного освітлення. У кабінеті завжди тепло, дотримується необхідний температурний режим завдяки металопластиковим вікнам, зручним для належного освітлення кімнати та її провітрювання. На вікнах – зручні вертикальні жалюзі, що за кольором і текстурою гармоніюють із шпалерами та меблями й надають можливості регулювати освітлення кабінету, створювати оптимальні умови навчання.

Парти, стіл учителя, фасади шаф та книжкові полиці світлого кольору, що надає кабінету святкового настрою та пробуджує в учнів бажання пізнавати нове.

Постійно діючий панорамний куточок “Великі українці” у 2012-2013 н. р. присвячений Т. Г. Шевченку. Тут розміщені портрет поета, вишиванки із зображенням шевченкової селянської хати, українського пейзажу, українських символів. Куточок прикрашає вишитий вчителькою рушник із яскравим національним орнаментом.

Окрасою кабінету є створений силами учнів та батьків куточок народознавства. Зразки українського чоловічого та жіночого вбрання, інтер’єру селянської хати, стіл, накритий вишитою скатертиною, старовинний посуд, глечик із колосками пшениці, різноманітні поробки, рушники, вишиванки, предмети побуту українців (прядка, рубель, мотовило тощо), ікони, обереги, штучний і справжній пшеничні снопи, перев’язані стрічками, – це й багато іншого можуть побачити тут відвідувачі. У одній із шаф зберігаються українські народні костюми та дівочі віночки.

Також кабінет оснащено технічними засобами навчання (ПК), підручниками, навчальними посібниками, хрестоматіями, словниками, електронними засобами навчання, зображувальними наочними посібниками, дидактичними матеріалами, фаховими журналами, інформаційними збірниками МОН України, бібліотечкою художньої літератури, матеріалами для підготовки до для ДПА та ЗНО з української мови та літератури, завданнями для контрольних робіт (рівневі завдання, тести, диктанти, перекази тощо), матеріалами педагогічного досвіду викладача, розробками відкритих уроків та заходів, літературно-краєзнавчими матеріалами, роздатковим матеріалом для вивчення, узагальнення та перевірки знань, матеріалами предметних олімпіад, конкурсів та творчих доробків учнів.

Матеріали кабінету й куточку народознавства активно використовуються на уроках української мови та літератури, факультативу з Українознавства, спецкурсах, у позакласній роботі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: Із досвіду роботи кабінету української мови та літератури
Із досвіду роботи кабінету української мови та літератури
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email