|  | 

КНЯГИНИЦЬКИЙ ІОВ

КНЯГИНИЦЬКИЙ ІОВ (світське ім’я – Іван; Ієзекиїл, р. нар невід., м. Тисмениця, тепер Івано-Франківської обл. – 29.12.1621, Скит Минявський) – давньоукраїнський церковно-релігійний діяч, письменник.

Народився в заможній родині, освіту здобув в Уневському монастирі та Острозькому училищі, брав активну участь у боротьбі проти католицизму. Молодим двічі побував на Афоні, де навчався грецької мови. Там – таки прийняв чернецтво під іменем Ієзекиїла. Після повернення в Україну реорганізував низку монастирів на гуртожитніх засадах. Заснував відомий Скит Манявський, що став не лише визначним осередком релігійного життя, а й одним з центрів боротьби з унією.

Був у дружніх стосунках з Іваном Вишенським, з яким його єднали спільні ідейно-світоглядні позиції. У своїй діяльності віддавав перевагу аскетичному способові життя, через що не знайшов спільної мови з діячами Києво-Печерського гуртка, які об’єдналися довкола Єлисея Плетенецького. І. Княгиницький є автором рецензії (від 23 серпня 1614 р.) на проспект “Зерцала богословії” К.-Т. Ставровецького, в якій критикує автора з позицій традиційного православ’я. Характерною рисою світогляду І. Кпягиницького є уявлення про докорінну відмінність Бога і світу, духовного й тілесного начала у людині. Сенсом житгя є для нього постійне моральне удосконалення, пошуки Бога в собі, набуття найвищого рівня духовності.

Цими рисами філософського світобачення І. Княгиницький наближається до тих представників української суспільно-політичної та філософської думки, які орієнтувалися на цінності традиційного православ’я (Іван Вишенський, Ісакій Святогорець, Ісайя Копинський). Його “Житіє”, написане Ігнатієм з Любарова, є визначною пам’яткою української агіографії XVII ст.

Літ.: Мицько І. 3. Острозька слов’яно-греко-латинська академія (1576 – 1636). К., 1990;

Філософія Відродження на Україні. К., 1990; Нічик В. М., Литвинов В. Д., Стратій Я. М. Гуманістичні і реформаційні ідеї на Україні (XVI – початок XVII ct.). К., 1990.

О. Хоменко

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Твір на тему: КНЯГИНИЦЬКИЙ ІОВ
КНЯГИНИЦЬКИЙ ІОВ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email