|  | 

Колись вони нові міста творили

Матеріал уроку. “Король Данило” за Антоном Лотоцьким. Прислів’я.

Мета. Поглибити знання дітей про Україну та її населення у давні часи; збагачувати словниковий запас: вдосконалювати навички виразного читання; виховувати гордість за історичне минуле.

Обладнання. Портрет короля Данила.

Хід уроку

I. Організаційним момент.

II. Мовна розминка.

Прочитайте висловлювання, подумки вставляючи пропущені букви.

– Б. з в. рб. й к. л. н. н. м. .кр. їн. (Без верби й каміни нема України.)

– Д. в. дв. г. т. м і сл..в.. (Де відвага, там і слава.)

– Ж. т. – В. тч. зн. сл..ж. т.. (Жити – Вітчизні служити.)

– Поясніть, як ви їх розумієте.

III. Підсумок вивченого на попередньому уроці.

– Які твори ми читали на попередньому уроці?

– Що нового ви дізналися?

– Опишіть воєводу Дмитра.

– Перекажіть текст “Воєвода Дмитро” за планом.

План

1. Руїни Десятинної церкви.

2. Напад татарського війська на Київ.

3. Спротив киян.

4. Дзвони Софійського собору.

5. Герої не вмирають.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

– Відгадайте загадку.

З цим князем вже знайомі ми,

Про нього слава між людьми.

Він землі батьківські з’єднав,

Від ворога їх обороняв,

Бо мав надзвичайну силу.

І звали всі князя… (Данило).

– Про кого ми сьогодні будемо говорити на уроці?

1. Слово вчителя.

Про короля Данила (1201 – 1264).

Після вторгнення монголо-татар (1240 р.) Данило поставив перед собою завдання об’єднати Русь для відсічі Орди. Він шукав союзників серед західноєвропейських країн. Данило звернувся до Папи Римського Інокентія IV з пропозицією організувати хрестовий похід проти монголо-татар.

Зі свого боку князь обіцяв дати згоду на унію – об’єднання православної та католицької церков. Таку пропозицію Данила Галицького привітали в Римі. Щоб заохотити князя, Папа надіслав корону, і в 1253 році в Дорогичині Данила назвали королем Галицько-Волинського королівства.

Проте після цього Рим не допоміг у боротьбі з Ордою (вирішивши, що князь сам її зупинить), тому Данило розірвав контакти з Папою й вирішив боротися власними силами.

Блискучий полководець Данило використав досвід монгольської армії та запровадив у галицькому війську бронювання коней, метальну артилерію.

В останні роки свого життя Данило Галицький приділяв велику увагу власній державі, перетворюючи її на країну, що експортувала не лише віск, хутро, а й почала вивозити в Європу різноманітні ремісничі вироби. А також будував міста. Так, найголовнішими з них були в Галичині – Львів, за Бугом – Холм.

До того ж, Холм став улюбленим містом Данила: він навіть переніс сюди столицю свого князівства.

Влітку 1264 року, як повідомляє літописець, Данило помер. Похований у церкві святої Богородиці в місті Холмі. В літописі зазначається: “Сей же король Данило був князем добрим, хоробрим і мудрим, який спорудив городи многі, і церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, і братолюбством він світився. Був із братом своїм Васильком.

Сей же Данило був другим по Соломоні”.

2. Про автора.

Антон Лотоцький народився 13 січня 1881р. в сім’ї галицького педагога і письменника Льва Лотоцького. Літературний талант проявився рано. Уже під час навчання в гімназії він з братом видав гумористичний журнал “Небилиці”.

Неоціненною заслугою А. Лотоцького була його участь у львівському часописі “Світ дитини”. Жодне число журналу не обходилося без віршів, оповідань, драматичних сценок, які належали перу нашого земляка. Лотоцький, як знавець багатьох іноземних мов. ознайомлював українських дітей з кращими зразками світового письменництва.

Добровільно став у лави Українських Січових Стрільців і поряд з іншими письменниками воював за державність України.

V. Опрацювання оповідання А. Лотоцького “Король Данило”.

1. Читання оповідання вчителем.

– Між ким відбувається діалог у тексті?

– Про що ведеться розмова? Спробуйте переказати.

2. Читання вірша мовчки.

3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Прочитайте, як подякував княжич Лев своєму батькові за пропозицію.

– Чи збереглась ця традиція цілувати батька в обидві руки?

4. Робота над прислів’ями.

Гра ” Творімо разом” (написано на дошці). Підручники закриті.

Козак не боїться –

– Українська держава.

Світ старий, –

– ні тучі, ні грому.

Козацькому роду –

– але майбутнє росте з минулого.

Наша слава – –

– нема переводу.

– Прочитайте прислів’я на одному видиху.

– Прочитайте прислів’я з різною інтонацією (оклично, здивовано).

– Яке прислів’я ви запам’ятали? Чому?

– Спробуйте пояснити їх значення.

– Відкрийте книжку і перевірте, чи правильно ви склали прислів’я.

– Прочитайте лише те прислів’я, якого нема у підручнику.

VI. Підсумок уроку.

– Хто об’єднав Волинські і Галицькі землі?

– Про походження яких міст ви сьогодні дізналися?

– Що нового було для вас на уроці? А що ви вже знали?

– Хто був засновником міста Києва? А чому місто Львів має таку назву?

VII. Домашнє завдання.

Читати і переказувати оповідання А. Лотоцького “Король Данило”. Відповідати на питання після тексту.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Колись вони нові міста творили




Колись вони нові міста творили
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email