|  | 

Конспект уроку світової літератури у 6 класі

Тема уроку : Роман (бессмертное произведение) Даніеля Дефо “Робінзон Крузо” і його місце в світовій літературі.

Мета : повторити ключові сюжетні епізоди роману; допомогти учням визначити проблеми твору, зрозуміти їх вирішення; розвивати усне мовлення учнів, уміння конкретизувати набуті знання; виховувати працелюбність, терплячість, співдружність, віру в духовні та фізичні сили людини.

Тип уроку : урок узагальнення вивченого.

Методи і прийоми : евристичний; бесіда, робота в зошитах, робота над ілюстраціями, робота з роздатковим матеріалом; прийом “Випереджальне завдання”, прийом “Розповідь літературного героя”.

Обладнання : ілюстрації, роздатковий матеріал, перфокарти, таблиця “Правильне – хибне”.

Епіграф: Безперечна ознака гарної книги – якщо вона з віком подобається людині все більше.

Георг Ліхтенберг

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Привітання.

II. Основний зміст уроку.

1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

2. Робота над епіграфом.

■ Як ви розумієте слова німецького письменника Ліхтенберга?

■ У якій мірі вони стосуються роману Д. Дефо?

3. Перевірка знань учнями сюжету твору. Бесіда:

(одночасно проводиться індивідуальна робота окремих учнів над перфокартами, перевірка яких здійсниться в кінці уроку)

■ Які події, зображені в романі, стали зав’язкою твору?

■ Назвіть епізоди розвитку дії.

■ Який уривок твору вважається найбільш напруженим – кульмінацією?

■ Про що розповідається у розв’язці?

4. Розминка “Правильні і хибні твердження”.

У відповідному плакаті відзначимо знаками “+” і “-” твердження і пояснимо свої судження. (Робота проводиться на дошці)

5. Бесіда з учнями про особливості роману, образи героїв та проблеми твору:

– Чи історія про Робінзона вигадана автором?

( Орієнтовна відповідь: ні, бо в часи, коли жив Д. Дефо, в Англії дійсно розповідали про випадок, як людина потрапила на безлюдний острів і прожила там чотири роки)

– Що допомогло Робінзону вижити на острові? (наполеглива праця, терпіння, віра в порятунок)

– Які зусилля героя не дали йому відстати в інтелектуальному розвитку? (він вів календар; читав Біблію; весь час працював, а праця не дає дрімати розумові; розмовляв сам з собою, собакою, папугою, П’ятницею)

-Життя Робінзона на острові схоже на історичний розвиток суспільства. Чому? (бо герой прожив на острові усі етапи розвитку людства: печерний спосіб життя, мисливство, скотарство, землеробство, ремісництво)

– Як вирішує Д. Дефо проблему стосунків людини і природи? (Він показує, що людина може жити в природному світі, якщо не буде шкодити йому, і природа щиро прийме її)

– Чи важлива ця проблема і в наші дні?

– Чому Робінзон називає рік спілкування з П’ятницею найщасливішим?

– Які стадії пройшов П’ятниця від дикунства до цивілізованого світу?

– Як вирішує Д. Дефо проблему стосунків людей різних цивілізацій? (він говорить, що люди різних культурних світів можуть мирно співіснувати )

– Чи актуальна ця проблема в сучасному світі?

6. Міжпредметні зв ‘язки: з рідною мовою. Хвилинка розвитку мовлення.

■ Чи можливо ім’я Робінзона вжити у загальному значенні? За яких умов це можливо?

■ Як ви гадаєте, що означає в літературознавстві термін “робінзонада”?

■ Запишіть крилаті вислови, пов’язані з романом:

– “Робінзон” – людина, яка тривалий час була ізольованою від суспільства, боролася за життя, найчастіше на безлюдному острові.

– “Робінзонада” – розповідний літературний твір, що зображує життя однієї людини чи групи, ізольованих від цивілізації, найчастіше на безлюдному острові.

7. Літературно-мистецьке лото.

На дошці панно з набором ілюстрацій до теми. До кожного з малюнків доберіть слова – цитати з тексту. Поясніть, який епізод вони відтворюють.

8. Повідомлення учнів, що мали випереджальне завдання – складали твір-фантазію “Мандри П’ятниці в цивілізованому світі”.

9. Міжкультурні зв ‘язки. Повідомлення вчителя.

Роман (бессмертное произведение) Д. Дефо зацікавив багатьох митців різних видів мистецтва. У живописі його не обділили увагою Т. Шевченко, І. Ільїнський, Д. Кардовський, Жан Гранвіль, які малювали ілюстрації до роману.

У кіномистецтві роман було представлено у постановках режисера Л. Бунюеля в 1952 р. спільним виробництвом США і Мексики та російським режисером С. Говорухіним.

Багато літературознавців залишили добрі спогади про “Робінзона Крузо”, зокрема І. Франко. А один з найсучасніших видів мистецтва – телебачення – відтворило проблеми, зачеплені в романі Д. Дефо, у програмі “Останній герой”.

10. Міжлітературні зв ‘язки.

Роман (бессмертное произведение) Д. Дефо мав великий вплив на творців літератури різних країн. Так, російський письменник Білоусов написав напівпубліцистичне оповідання “Як Д. Дефо зустрів Робінзона Крузо”. Французький письменник Жуль Верн використав деякі епізоди “Робінзона Крузо” у своєму романі “Діти капітана Гранта”.

11. Робота за прийомом “Розповідь літературного героя”. Від імені П’ятниці розкажіть про його стосунки з Робінзоном.

III. Підсумки уроку.

Яке місце займає роман “Робінзон Крузо” в світовій пригодницькій літературі?

Підсумки роботи на уроці, оцінювання учнів.

IV. Домашнє завдання.

Написати розгорнуту відповідь на запитання “Що допомогло Робінзону Крузо вижити на безлюдному острові?”

Підготуватись до контрольної роботи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Твір на тему: Конспект уроку світової літератури у 6 класі




Конспект уроку світової літератури у 6 класі
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email