|  | 

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – Ю. ЯНОВСЬКИЙ

11 КЛАС

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА 1920-1930-Х РОКІВ. ПРОЗА

Ю. ЯНОВСЬКИЙ

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ

До теми “Новела Ю. Яновського “Дитинство” – етнокультурний нарис про традиції степового буття”

1.Що ви дізналися з новели про народні прикмети, звичаї, обряди українців?

Новелу “Дитинство” можна назвати своєрідним довідником народних звичаїв, обрядів, замовлянь. Тут знаходимо описи народних звичаїв і свят: Сорока святих, коли день порівнюється з ніччю, Теплого Олекси, Вербної неділі, Білого тижня, коли білять хати, Великодня, Гробків тощо. Прадід вчить його спостерігати за навколишнім світом, запам’ятовувати усі народні прикмети.

Хлопчик стає свідком усіх календарних свят, народних звичаїв. Вони стають для нього неодмінною часткою кожного дня, плину часу, тієї поезії життя, яка є основою духовності.

2.Чого навчає прадід Данилка?

Прадід знав і шанував старовинні народні звичаї. Він розповідає Данилові про повстання у селі Турбаях у 1789 році, навчає хлопця боротися за волю, за краще життя, не коритися долі. Під час посту хлопчик молився “тією улюбленою молитвою”, якої його навчив прадід Данило: “Дай мені, Боже, картоплі, киселю й розум добрий”, який і формує мораль.

Добрий розум мати, любити свою землю, поважати своїх батьків, свій народ, його віру і звичаї – ось та наука, яку засвоює Данилко у дитинстві. Це те, що робить людину людиною – частиною свого народу.

3. Доведіть, що сім я Данилка, незважаючи на постійні злидні, зберегла гідність, прагнення до волі, віру у краще життя.

4.Розкрийте символічне значення мандрівки прадіда з правнуком.

Вони “йшли великий день і все панською землею”. Ця мандрівка символізує одвічні пошуки селянством Світлої долі. Недарма прадід Данило нагадує героя українських казок та народних дум.

Цей епізод символізує також нерозривний зв’язок між поколіннями, передачу досвіду, народної мудрості, волелюбності, паростки яких проростали у душі хлопчика під козацькі та гайдамацькі пісні, народні казки і легенди.

5.Що ви дізналися про сім’ю головного героя – Данилка Чабана?

Він має малу сестру Вустю, при якій у няньках. Мати має особливий талант – дуже гарно розмальовує печі, все село її кличе. Батько – чабан, який заливає горе через злиденне життя горілкою, також людина талановита – він вміє зачарувати людей співом. Дуже важливим для хлопця є спілкування з прадідом Данилом. Він дуже мудрий і досвідчений: знає усе і про рибу, і про бджіл, і про зимівлю ластівок.

Дід знає, коли з’явиться голубий ряст, що робити при першому громі, яка користь від якої квітки. “Він здавався хлопцеві господарем степових звичаїв”.

6.Наведіть приклад із тексту твору, який яскраво свідчить про бідність сім’ї Данилка.

7.Чому у роман про війну письменник вводить главу про дитинство?

8.Що символізує життя Данила Чабана?

Це шлях українського народу, того, що “козакував і землю обробляв”, народу “затятого і непосидючого” у пошуках істини – “пракореня”. “І треба багато ходити в житті – тоді побачиш, яке воно є, що й умирати не хочеться, і рід наш увесь ходючий, батьки й прабатьки, то й Данилко, мабуть, ходитиме, доки й ноги не відпадуть”, – каже прадід Данилці перед смертю.

У. Прокоментуйте останні слова прадіда Данила.

“Топчи землю, синок”, – це звернення до нащадка, якому прадід передає естафету життя, який мусить іти вже сам на пошуки волі і щастя. Смерть прадіда не може зупинити хлопця, хоча він і відчуває себе самотнім. Розповіді діда, його незламна сила духу, віра у справедливість, доброта, людяність згодом змусять героя постати проти кривди.

10.У чому особливість сюжету новели?

Вона складається з окремих епізодів – пейзажних замальовок та описів побутових сцен. Єдиної наскрізної сюжетної лінії немає.

11.Яку роль у розвитку сюжету відіграють пейзажі?

Вони допомагають розкрити характер персонажа, створюють емоційне тло новели. Степ – перший спогад дитинства Данилка, його єдина радість у злиденному, голодному житті. “…Малий Данилко виходив крадькома з хати, покинувши сестру, коло якої був за няньку, степ простилався перед ним, як Чарівна долина, на якій пахне трава, пахнуть квіти, навіть сонце пахне, як жовтий віск…”. За допомогою картин степу, які бачить Данилко, передається дитяча безпосередність героя, його бачення світу.

12.Назвіть особливості мова твору.

13.Визначте головну думку новели.

Оспівування людської гідності, незламності, оптимізму, доброго розуму, одвічного прагнення волі і щасливого життя, сили сім’ї, єднання поколінь – онука і прадіда, сина й батька.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – Ю. ЯНОВСЬКИЙ
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – Ю. ЯНОВСЬКИЙ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email