|  | 

Культура Київської Русі наприкінці 10-у першій половині11ст

Тема:Культура Київської Русі наприкінці 10-у першій половині11ст.

Мета :ознайомитися з основними досягненнями культури періоду Київської Русі: з розвитком освіти, літератури, архітектури.

.Формувати повагу до культурних надбань минулого. Вчитися розкривати свої таланти, показати акторську майстерність,.

Обладнання: Схеми, ілюстрації, книжкові мініатюри.

Тип уроку :урок подорож з елементами рольової гри

Завдання уроку:

-співпраця в групі;

-вчитися бачити найголовніше у вивченні нового матеріалу;

-берегти навчальний час;

Хід уроку:

1.Організація навчальної діяльності

2.Вивчення нового матеріалу;

Вступне слово вчителя:

На минулих уроках ми звами вивчили історичний розвиток однієї з наймогутніших держав Європи в період середньовіччя-Київської Русі. Ми знаємо про діяльність перших князів, про формування держави, про роки її могутності і початок занепаду. Сьогодні у нас урок не звичайний.

Унас уявна історична подорож. У вас на парті інструкція до уроку “Маршрутний лист”.Там тема маршруту, мета, основні напрямки, та завдання на зупинки.

Діти називають тему, мету та план уроку..Зараз ми всі разом почнемо подорож у далеке минуле, познайомимося з найкращими культурними надбаннями наших предків.

Для того щоб запустити колесо історії і розпочати подорож ми проведемо інтелектуальну гімнастику “Чи знаєте ви що…Інтелектуальна гімнастика “Чи знаєте ви…”:

1. У давньоруському літописі є легенда про заснування Києва. Як звали засновників?

2. Хто з князів у 907р. на знак перемоги прибив щит над воротами Царгорода?

3. Хто з київських князів загинув від рук своїх підданих?

4. Хто з київських князів обхитрив візантійського імператора?

5. Князь Аскольд належав до династії Києвичів чи Рюриковичів?

6. Перший із династії Рюриковичів почав правити в Києві князь…?

7. Святослав був християнином так чи ні?

8. Як народ прозвав князя Володимира Святославовича?

9. Як за часів Київської Русі називалося Чорне море?

10. Назвіть місто, що закладено на честь перемоги Микити Кожум’яки?

11. Укажіть ім’я князя, за якого християнство стало державною релігією?

12. Місце де в Київській Русі збирали данину?

13. Хто перший із князів склав збірник законів?

14. Місто, яке увійшло в історію як “матір міст руських”?

15. Хто з київських князів до Володимира Великого були християнами?

16. Яку назву дістала зовнішня політика Ярослава Мудрого?

17. Що таке “змієві вали”?

18. Цей князь заснував першу на Русі бібліотеку?

19. На якій українській купюрі є зображення Ярослава Мудрого?

20. Як на Русі називали центральну укріплену частину міста?

21. За його наказом вперше було призначено митрополитом русина Іларіона?

22. Хто з князів перший упорядкував процес збору данини?

23. Донька якого князя була королевою Франції?

24. Які міські укріплення були більші розміром “місто Володимира” чи “місто Ярослава” ?

25. “Затвор”-це…..

Під час подорожі ви повині бути особливо уважними. Всі свої знання які ви отримали подорожуючи ми будемо закріплювати методом “Чиста дошка”

.На дошці записані питання на які ви повині будете відповісти під час зупинок..

.Для вдалої подорожі ми створили домашні групи, які складаються з дослідників, літераторів, акторів, екскурсоводів.

Увага! Закрили очі і почали уявну подорож до славного міста Київ.

Робота з картою.

.Перший маршрут “Освіта та писемність”.

Вчитель:

Величезне значення для розвитку культури кожної держави має розвиток освіти. Від рівння освіти великою мірою залежить розвиток суспільства. Освіта, писемність, які почали розвиватися вКиївській Русі поставили її на один щабель з най розвинутішими країнами світу.

Про те, як розвивалась освіта і писемність нам розповість перша група.

Слово першій групі:

Учень-дослідник :

Я досліджувала питання виникнення писемності в Київській Русі. Між вченими істориками довгий час точилася дискусіїя: чи була писемність до запровадження християнства? Вчені дійшли згоди, що писемність у Київській Русі була відома ще до запровадження християнства.

Про це свідчать угоди Русі з греками “не тільки на словах, а й на письмі”.

Із запровадженням християнства пов язана поява першого слов янського алфавіту. Два брати-греки Кирило і Мефодій в 863р склали слов янський алфавіт – глаголицю, а пізніше був складений інший слов янський алфавіт названий в честь Кирила-кирилиця.

Учень :

Запровадження християнства, розвиток господарства міжнародні зв язки вимагали збільшення кількості освічених людей. Осередками освіти стали монастирі та церкви. Наприклад, при Десятинній церкві було засновано

Першу на Русі школу. Наша група підготувала подорож до однієї з монастирських шкіл.

Рольова гра:

Я-Мирослав мені 9 років я із знатної сім ї. Два роки тому мене відправили на навчання. Навчатися останім часом стало справою звичною звичайно для заможніх людей, а коли на навчання відправляли мого старшого брата то Мама я пам ятаю плакала місяць, як за покійником. Моя старша сестра навчається в школі для дівчаток при Андріївському монастирі.

Спеціального приміщення для шкіл не будують тому ми й навчаємося при монастирях.

Нас вчать читати, писати, а також церковному співу та начал християнської моралі. Ми читаємо в основному церковну літературу, а найбільше Псалтир.

Вчителями в школах були священики. Он до нас наближається мій наставник отець Никон

Отець Никон :

Навчання грамоти я розпочинаю з вивчення азбуки. Більшість учнів навчаються лише читати, а слідуючий етап навчання письму та рахунку. Мої учні пишуть на покпитій воском дощечці з допомогою писал-металевих або кістяних стрижнів із загостреним кінцем і лопаткою у верхній частині. Гострим кінцем писали букви, а лопатками зглажували написане.

Великі тексти писали на березовій корі. Вищою формою освіти вважалося знання грецької мови та літературна освіта. .Зараз з розвитком освіти дуже великого значення набувають книги, але всі вони рукописні, створюються дуже повільно. В нашому монастирі в тиші келій теж створюються рукописні книги. Праця переписувача тяжка і виснажлива. Пишуть книги на пергаменті гусячим пером, а також на бересті та дошках.

Книги прикрашають орнаментом, оздоблюють золотом та сріблом тому вони коштують дуже дорого, лише багаті русичі могли дозволити собо їх купити.

Вчитель:

Зараз, діти, в нас перша зупинка. Ми з вами закріпимо прослухане і дамо відповіді на запитання.

1.Хто склав перший слов янський алфавіт?

2.Де було засновано першу школу на Русі?

3.Чому книги на Русі коштували дуже дорого?

Подорожуємо далі слідуючий маршрут “Літературний”

Вчитель:

Не менш важливе значення для розвитку культури має розвиток літератури, а зрозвитком освіти книги набувають особливого значення. Урозвитку літератури 10-11ст. існували різні напрямки. Про це нам розповість друга група.

Група літературознавців:

Учень:

Літературна спадщина Київської Русі була винятково багатою. За підрахунками окремих вчених, у 11-13 ст. в обігу по всій території Русі перебувало близько 140 тис. книг декількох сот найменувань. Значне місце посідали перекладні твори.

Крім богослужебних книг, з грецької мови, перекладалися історичні, філософські, природничі праці. Початковою формою літератури була усна народна творчість:обрядові пісні, легенди, загадки, заклинання. Пізніше з явилися пісні-билини. Робилися перші спроби записів важливих подій.

Наша група підготувала розповіді про різні напрямки в літературі 10-11ст.

Учень :

Надзвичайно важливим явищем культури Русі стали літописи. Літописи-це запис найважливіших подій за роками. Записи про великі події, можливо почали робити ще в кінці 9ст. ст Згодом із кількох літописів робили одне зведення. Один зперших таких зводів було складено в Києві за Ярослава Мудрого.

Найдавніший літописний твір, що дійшов до нас,-“Повість минулих літ”.Написаний він ченцем Києво – Печерського монастира Нестором. Написаний літопис давньоруською мовою, але ми можемо зрозуміти. Я вам зачитаю назву, а на першій сторінці зображений автор-Нестор-літописець.

Учень:

Народні співці-музики в княжі часи виконували епічні речитативні пісні, які називались билинами. У билинах не зустрічається образа жінки або теми вірного кохання. Увага зосереджується на оповіді про битви, боротьбу з кочівниками. Герої билин-це могутні, славні, добрі, сильні богатирі. Один із найпоширеніших циклів билин присв ячений Іллі Муромцю.

Така людина справді жила за часів Київської Русі у Чернігівському князівстві. Послухайте уривок із билини про цього славного воїна.

Учень:

Гей, у славному та у городі Муромлі,

Та у тому селі Карачаєві

Гей, то не старий дуб к землі нагинається,

Ой то добрий молодець Ілля Муромець

Батьку-матері уклоняється:

“Благослови, батьку та матер рідна,

У славний город Київ з їздити,

Сонечку стольнокиівському

Князю Володимиру служити,

Віри християнської та боронити!”

Учень:

На Русі були поширені народні усмішки жартівливого змісту. В них висміюється жадібність, ледарство, пихатість. Таку усмішку я вам розповім.

Вчител Ь

:Ми з вами прибули на слідуючу зупинку. Давайте дамо відповіді на запитання:

1.Що таке літописи?.Як називається перший літописний твір, що дійшов до наших часів? Хто його автор?

2.Кого оспівували билини? Кому присвячений найпоширеніший цикл билин?

Вчитель:

Слідуючий наш маршрут “Художні ремесла”.У великих містах Київської Русі 10-11 налічувалося понад 60 різних пофесій. Західні хроністи називали Київ окрасою Сходу й суперником Константинополя. Вчений Теофіл у своїй технічній енциклопедії, перелічуючи країни, майстри яких прославилися тим чи іншим видом мистецтва, Русь поставив на друге місце після Греції.

Давайте здійснимо подорож на околицю міста Києва на Поділ і відввідаємо найбільший ринок, де вирує торгівля і побачимо, що пропонують Київські умільці.

Пісня (виходять купці із своїми виробами і співають пісню “Эх, полным-полна моя корубушка…”, а потім представляють свій товар):

Я-золотар. Я володію технікою обробки коштовних металів особливо золота та срібла. Ось подивіться на мої вироби. Я роблю прикраси з крихітних металевих зерняток.

А ви говорите, що в мене все дорого коштує, а ви уявляєте яка то праця-виготовити вручну ті зернятка. Найкраще в мене виходить скань – візерунки з найтонших скручених дротиків. Я можу на площі завбільшки, як зріз олівця вмістити зображення жіночої голови з сережками та кольє.

Я-зброяр. Підходьте до мене. Все недорого. Добрі мечі, булава з бронзи, луки, наконечники списів. А скільки праці я докладаю щоб зробити кольчугу воїна.

На неї я витрачаю 600 метрів залізного дроту з нього я роблю 20 тисяч кілець. Купуйте! Захищайте наше місто від лютих ворогів!

Я-різбяр. Вибирайте недорого! Вироби з дерева!

Дивіться різблені скриньки, шкатулки, ложки, підсвічники! Все для вашої зручності і краси!

Я – гончар! Для вас різноманітні гончарні вироби! Для дому, для храмів! Які кольори! Глечики, горщики, миски!

Не проходьте мимо купуйте!

Вчитель:

У нас знову зупинка і ми даємо відповідь на слідуюче запитаня:

1.Чому місто Київ в 10-11століті називали суперником Константинополя?

2.Які види художніх ремесел були поширені на Русі?

Учитель :

Останій наш маршрут “Архітектура”.

Розвитку архітектури правителі Київської Русі придавали величезного значення. Гарні, величні споруди були не тільки окрасою міста вони були символом могутності влади.

Наші екскурсоводи приготували нам цікаві розповіді про найвидатніші памятки архітектури Київської Русі 10-11ст.

Учень-екскрсовод

:Одна з найбільших архітектурних памяток Київської Русі – є Десятина церква-це найстаріша мурована церква Києва. Вона відома ще з літописів і археологічних досліджень отримала таку назву тому, що на її будівництво Володимир Великий розпорядився виділити десяту частину данини зі своїх володінь. .Десятина церква мала один купол, стіни зведені з каменю й цегли. В середині вона прикрашена фресками, мозаіками, мармуром з мистецькою різьбою. Мармуру використано дуже багато, тому ми називаємо її мармуровою. Подивіться, будь ласка :вона дійсно зачаровує своєю красою і величністю!.6 грудня1240р під ударами татаро-монгольських таранів вона завалилась.

До наших часів дійшли тільки залишки фундаменту. На основі нього, а також за допомогою історичних документів і археологічних досліджень історики змогли відтворити зовнішній вигляд церкви.

Учень-екскурсовод :

Ярослав Мудрий розуміючи значення Києва як політичного і духовного центру Русі приступив до грандіозної розбудови міста. Справжньою окрасою Києва були Золоті ворота-головний вїзд в місто. Висота проїжджої частини воріт сягала 12 метрів, ширина -6 з половиною метрів.

Над нею височів золочений купол Благовіщенської церкви.”Золотими”прозвано ворота мабуть, від золотої крівлі церкви, хоча збереглася легенда про золочені одвірки тих воріт. Ось перед вами ця визначна архітектурна памятка нашої держави. Золоті ворота – досих пір є принадою для гостей і туристів міста Києва.

У первісному вигляді їх відбудовано у 80-х роках 20 ст.

Учень-екскурсовод:

За князя Ярослава будувалося багато пишних храмів. Але перлиною українського мистецтва був і залишається храм святої Софії. Він збудований на честь перемоги руського війська над половцями в 1037 році.

Його величність, святкове оздоблення протягом багатьох століть захоплюють людей. Храм-це грандіозна хрестово-купольна споруда з 13-ма куполами. Ось перед вами реконструкція вигляду Софіївського собору, вигляд, який він мав в 11 ст.,а ось вигляд всього дворища. Далі до вашої уваги сучасний вигляд вже після реставрацій.

Якщо ви зайдете до собору то зразу побачите Божу Матір Оранту, яка здіймає руки до гори вона викладена мозаїкою-кольоровими шматочками спеціального скла. Ось склеп в якому поховано Ярослава Мудрого. Сьогодні Софія Київська – дорогоцінна памятка не тільки для України, а й для всього світу.

Учень-екскурсовод :..

В кінці 11 столітя почали споруджуватись камяні храми нового типу. Першим зразком був – Успенський храм Печерського монастиря. Ось він знаходиться перед вами. Розпочав будівництво настоятель лаври Феодосій Печерський. Цей храм було розмальовано при співучасті українського маляра Олімпія Велику церкву лаври називали “небесноподібною” за її неповторну красу.

Храм декілька разів був зруйнований. В2000році його відновили, як одну з головних святинь українського народу..

Вчитель:Ми звами прибули на останню зупинку. до чистої дошки в нас за лишилося декілька запитань. Давайте дамо на них відповіді.

1.Яка споруда в Київській Русі була перша побудована з цегли?

2.Яку мету переслідував Ярослав,

Розбудовуючи Київ?

Вчитель:

Ми з вами здійснили подорож під час якої ми познайомилися з досягненнями в галузі культури Київської Русі 10-11 ст. Те, що ми з вами не згадали ви зможете довідатися під час вивчення даноі теми вдома. Під час подорожі, а також кили ви будете готувати домашнє завдання ви будете зустрічати не відомі слова.

Давайте проведемо словникову роботу.

Вам роздано картки де ви повині встановити відповідність між словами та іх значеннями.(після завершення роботи здійснити самоперевірку)

Вчитель:

Коли ви повертаєтесь з подорожі і зустрічаєтесь з близькими та друзями то відразу ділитесь своїми враженнями. Давайте і ми поділимося враженнями у формі “відкритого мікрофону”.Давайте почнемо з слів мені найбільше запамяталося………

Оцінення учнів. Домашнє завдання.

Маршрутний лист

Тема маршруту :”Культурний розвиток Київської Русі 10-11 ст”

Мета маршруту :ознайомитися з досягненнями культури періоду розквіту Київської Русі:розвитком освіти, літератури, архітектури. Формувати повагу до культурних надбань минулого. Вчитися розкривати свої таланти, показати акторську майстерність

1 .Маршрут “Освіта і писемність”

2 .Маршрут “Література”

3 .Маршрут “Художні ремесла”

4.Маршрут “Архітектура”

Запитання на зупинках :

1.Хто склав перший слов янський алфавіт?

2.Де було засновано першу школу на Русі?

3.Чому книги на Русі коштували дуже дорого?

4.Що таке літописи? Як називається перший літописний твір, що дійшов до наших часів? Хто його автор?

5.Кого оспівували в билинах? Кому присвячений найпоширеніший цикл билин?

6.Чому місто Київ в 10-11ст. називали суперником Константинополя?

7.Які види художніх ремесел були поширені на Русі?

8.Яка споруда в Київській Русі була перша побудована з цегли?

9.Яку мету переслідував Ярослав,

Розбудовуючи Київ?

Тести.

1.Писемність на Русі виникла до прийнятя християнстиянства? Так чи ні?

2.Перший слов янський алфавіт склали:

-Кирило і Тимофій;

-Кирило і Мефодій;

-Карпо і Мефодій.

3.При якій церкві виникла перша школа на Русі:…………

4.Хто відкрив першу школу вКиєві:

-Ольга;

-Володимир Великий;

-Ярослав Мудрий;

5.На чому писали учні монастирської школи:…….?

6.Чому книги на Русі коштували дуже дорого? – – –

– – – – – – – –

7.Що таке літопис?

8.Кого оспівували в билинах?

9.Які вироби виробляли ремісники на Русі?

10.Які пам ятники архітектури ви знаєте?

Запитання.

Прізвище

1Книги на Русі коштували дуже дорого тому що………………………….

2Перша школа на Русі виникла при………………..церкві

3……………………збудований на честь перемоги руського війська над половцями.

4.У Києві на……………знаходився найбільший торговий ринок

Запитання.

Прізвище

1Книги на Русі коштували дуже дорого тому що………………………….

2Перша школа на Русі виникла при………………..церкві

3……………………збудований на честь перемоги руського війська над половцями.

4.У Києві на……………знаходився найбільший торговий ринок

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: Культура Київської Русі наприкінці 10-у першій половині11ст
Культура Київської Русі наприкінці 10-у першій половині11ст
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email