|  | 

Маленький горбань скорочено – Спиридон Черкасенко

І Весело й шумливо на вигоні за шахтарською слобідкою. Малеча грає у м’яча. Павлик з дідусем сидять на призьбі й захоплено спостерігають за грою. Обговорюють гравців.

– Гоп-гоп! Та-та-та-та!.. Хе-хе-хе! Втік, матері його мішок груш!..

Чий такий? – питає дід ще про якого-небудь меткого пустуна. – Який? Отой… найбільший? – перепитує Павлик і показує пальцем. – То ж тітчин Явдошин… Захарко. – Ну й прудкий!

Як заєць. – Він, дідусю, тютюн курить. – Ов?.. А, який! – обурюється дід. – Вишпарити поганця! Неодмінно вишпарити ремінякою.

А, який! Тютюн… хм! А бігає здорово! Конем не доженеш. А-та-та-та!

Ач, як ушкварив! Треба, треба буде Явдосі сказати. Вишпарити брикуна, щоб не привчався казна до чого!..

– Він, дідусю, й гроші в матері краде на тютюн. Павлик хоче піти до хлопців, проте дід, глянувши на великий горб онука, попереджає, що його ображатимуть. Хлопчик йде гратися до дівчат і розповідає їм цікаві історії. II Знав Павлик їх, тих казочок, чимало. Мати кожного вечора оповідала йому безліч казок: про зайчика, про лисичку, про короленка й королівну, про Івасика-Телесика тощо.

Хлопець їх добре запам’ятовує, а потім бачить казкові сни. Пам’ять у Павлика прегарна, й він завжди пригадує свої сни до найменших подробиць і переказує їх дівчаткам, як нову казку, тільки ніколи не каже, що то сон, а з часом і сам забуває про те. У хлопчика був великий горб на спині.

Він не пустував з хлопцями, любив звірят, тому товариші часто ображали й били його. ІІІ Під час гри Захарко бив одного з хлопців, Павлик заступився за нього. Бійка припинилася та всі пішли у степ шукати жайворонячі яйця і катран. Захарко знайшов гніздо.

Пронька хотів узяти яйце. Дівчата просили його не робити цього, щоб жайво-рониха не покинула гніздо. Тоді хлопці знайшли ще кілька гнізд і помітили їх, встромивши поруч палички. Павликові було шкода птахів, і він вийняв палички.

За це Захарко почав бити його й мало не задавив. Та вже хлопці стягли того з Павлика. Побачивши, що Павлик уже не кричить і не плаче, а лежить із заплющеними очима, розкинувши руки й ледве дихаючи, діти, як сполохані горобці, кинулися врозтіч. V Павлик сидів уже й тихенько хлипав, коли дід Антип з дівчатками прибіг до нього. Дід Антип пішов шукати Захарка: дівчатка сказали, що він ховається в шурфі староїщахти.

VI Зранку Павлик прокинувся від якогось вовтузіння в сінях. То дід приволік пере-/іяканого Захарка. Старий вхопив хлопця за плечі й підвів до ліжка.

– Бий, Павлику, бий його, паршивця, щоб не був таким уредним. Павлик заховав під рядно руки й злякано дивився на Захарка. – Не хочеш?.. Бий… – Я не бу-у-уду більш!.. – ревів бугаєм злочинець.

– Е, брат, то дурне! Хе… він не буде! Ще б пак! Авжеж не будеш, бо ось як вишпаримо тебе з Павликом, то й десятому закажеш…

А в мене, хлопче, ремінь до-о-об-рий… Павлик теж плакав і просив діда не пороти хлопця. Дід Антип пішов геть, а хлопці гралися у крем’яхи. Дід повернвся з Явдохою, матір’ю Захарка.

– Дідусю, – весело гукнув Павлик, побачивши старого, – він… Захарко зовсім не сердитий… він гарний… Ми тепер часто гратимемося з ним. – А! А! Ну, що ти йому скажеш? – ляснув дід з обурення об поли руками. – Його мишпарити слід…

А він… га?.. Ну, щастя маєш? – посварився дід на Захарка пальцем, а тітка Явдоха ласкаво сміялась крізь сльози.

VK. init({apiId: 2798153, onlyWidgets: true}); VK. Widgets. Comments(“vk_comments”, {limit: 20, width: “790”, attach: “*”});

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Маленький горбань скорочено – Спиридон Черкасенко
Маленький горбань скорочено – Спиридон Черкасенко
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email