|  | 

МАРКІЯН ШАШКЕВИЧ – Діяльність Руської трійці

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ХРЕСТОМАТІЯ для 9 класу

Діяльність “Руської трійці”

Маркіян Семенович Шашкевич народився в с. Підліссі Золочівського повіту на Львівщині в родині священика. Початкову освіту здобув у дяка, потім німецька школа в Золочеві, домініканська гімназія у Львові, Бережанська гімназія, філософський факультет Львівського університету та одночасно Львівська духовна семінарія.

Прожив усього 32 роки (помер від сухот). Його творчий і науковий доробок невеликий – понад тридцять віршів, незакінчена поема “Перекинчик бісурманський”, казка “Олена”, переспіви й переклади. Маркіяну Шашкевичу належить перший в Україні переклад “Слова про похід Ігорів”, з якого зберігся лише “Плач Ярославни”.

У громадянській ліриці поета звучать мотиви національно-культурного відродження, розкрито глибокоособистісне відчуття історії, властиве романтикам (“Споминайте, браття милі”, “Руська мова”, “О Наливайку”, “Чом, козаче молоденький”), в інтимній ліриці – фольклорні мотиви розлуки закоханих, сирітства, самотності (“Розпука”, “Поза тихий за Дунай”, “Туга за милою”, “До милої”), у пейзажній – замилування красою рідного краю, оповите тугою розлуки (“Підлиссє”, “Над Бугом”, “Веснівка”).

Медитацію “Веснівка” вважають перлиною пейзажної лірики поета. Вірш побудований у формі діалогу першої весняної квітки-проліска з весною, яку “цвітка дрібная” називала ненькою. Величальні календарно-обрядові

Пісні весняного циклу – веснянки – улюблений фольклорний пісенний жанр українців, який привертав увагу й професійних поетів. Першим до інтерпретації народних веснянок звернувся Маркіян Шашкевич своєю “Веснівкою”. Пізніше поетичні цикли під назвою “Веснянки” написали Іван Франко та Павло Грабовський.

“Доба національного пробудження й становлення нової літератури в Західній Україні припадає на 30-50-і роки XIX ст., тобто охоплює час від початку діяльності “Руської трійці” до творчого дебюту її основоположника Ю. Федьковича”.

(Є. Нахлік)

“Русалка Дністрова” стала свого часу явищем наскрізь революційним… Ціла “Русалка” – се немов один неясний прорив чуття людського серед загального затупіння та одичіння. Се її найбільша, найреволюційніша віха”.

(І. Франко).

“Як поет, оповідач, кореспондент і проповідник Шашкевич людина наскрізь симпатична, щира і проста, огріта неложною любов’ю до рідного народа і непохитно певна своєї дороги як у штуці, так і в життю”.

(І. Франко)1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Твір на тему: МАРКІЯН ШАШКЕВИЧ – Діяльність Руської трійці
МАРКІЯН ШАШКЕВИЧ – Діяльність Руської трійці
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email