|  | 

Міхаель ЕНДЕ 1929-1984

СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА

Міхаель ЕНДЕ 1929-1984

Незважаючи на фантастичність, книжки Міха еля Енде є критикою цивілізації, за якою криється бачення іншого, кращого світу.

Роман Гоке

Нині наБІть важко уявити дитячу кімнату в Німеччині без іграшок-персонажів із відомої книжки М. Енде “Джим гудзик і машиніст Лукас” (нім. “Jim Knopf und Lukas der Lokomotiv fuhrer”). Від їхніх пригод у захваті вже не одне покоління дітей у всьому світі, а їхня дружба, відданість і самопожертва заради іншого є прикладом для сучасних дитячих стосунків.

Міхаель Андреас Гельмут Енде народився 1929 p. в сім’ї художника Едгара Енде в мальовничій місцевості Гарміш (Німеччина). Дитинство провів у м. Мюнхені, де з 1940 р. навчався в гімназії імені Максимі ліана. У 1943 p., коли Німеччина почала зазнавати воєнних поразок, гімназія, де навчався хлопець, була евакуйована, дітей відправили в сільську місцевість, щоб урятувати від голоду та небезпеки.

За кілька тижнів до кінця війни Міхаель, як і всі німецькі підлітки, мав стати “захисником вітчизни”, проте він не захотів воювати, тому був змушений дезертирувати й переховуватися від нацистів. Лише після закінчення війни та відновлення мирного життя в Європі 1948 р. Міхаель зміг закінчити Вальдорфську школу в м. Штутгарті.

Тут разом з обов’язковими предметами учні поглиблено вивчали мистецтво, займалися рукоділлям і різними творчими завданнями.

Потім юнак продовжив навчання в Академії прикладних мистецтв імені Отто Фалькенберга в м. Мюнхені, де вивчав акторське мистецтво та режисуру. До 1953 р. він працював у різних театрах, кінокритиком на Баварському радіо, писав п’єси. 1960 р. вийшла друком його перша книжка для дітей “Джим Гудзик і машиніст Лукас”, яка зразу ж сподобалася читачам і принесла авторові довгоочікуваний успіх.

Твір був відзначений Німецькою премією книжок для дітей (1961) як краща книжка для молоді.

Деякі літературні критики звинувачували М. Енде у “втечі від світу”, оскільки він не порушував серйозних політичних тем і писав лише для дітей. Письменник разом із дружиною залишив Німеччину й переїхав жити до Італії, де в 1973 р. з’явився його казковий роман “Момо” (“Могло”), за мотивами якого пізніше було написано оперу й знято кілька фільмів. В одному з них (1985) автор навіть зіграв невеличку роль. У 1979 р. письменник опублікував фантастичний роман “Нескінченна історія” (нім. “Die unendliche Geschichte”,). який було перекладено сорокома мовами, а загальний наклад видання твору у всьому світі досяг майже 10 мільйонів примірників.

З 1978 p. М. Енде почав активно співпрацювати з композитором В. Гіллером, разом вони написали кілька музичних п’єс для дітей. Письменник помер у віці 65 років, похований у м. Мюнхені.

Цікаво знати

Міхаель Енде був дуже наполегливим і цілеспрямованим. Він любив театр, але на початку творчої діяльності митця його п’єси не мали успіху. Роман “Джим Гудзик і машиніст Лукас” автор спочатку написав як сценарій для вистави й подав його на розгляд театральному режисерові. Сценарій було відхилено з багатьма зауваженнями та пропозиціями.

Письменник переробив сценарій і знову подав до театру. І знову йому відмовили. Він переробляв і подавав сценарій дванадцять разів! Лише після такої тривалої роботи опублікував його як книжку для дітей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Твір на тему: Міхаель ЕНДЕ 1929-1984
Міхаель ЕНДЕ 1929-1984
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email