|  | 

Образ народу в комедії “Хазяїн” – І варіант ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ

10 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

І варіант

І. Карпенко-Карий був добре ознайомлений з життям сільських багатіїв, з методами збагачення, завдяки яким спритні селяни своїм майном та прибутками зрівнялись з поміщиками-дворянами. П’єса є злою сатирою на любов до стяжання заради стяжання. Головна діюча особа – Пузир – колишній “мужик”, що тепер розбагатів такими методами. Є в п’єсі жертви Пузиревого “хазяйнування”. У ній весь час згадується про незадоволення, протести селян і робітників. Окремі сцени розкривають наростання класової боротьби, зростання народного гніву проти панів, показують загострення соціальних конфліктів.

Але організованої боротьби робітників проти експлуататорів ми ще не бачимо. Так, у другій дії ми бачимо юрбу робітників. Вони незадоволені тим, як їх годують, і прийшли до хазяїна скаржитись і шукати управи на Ліхтаренка. Вони кажуть: “Ми не собаки – і собак краще годують!

Може, хазяїн і не знає”. Вони ще не розуміють, що годують їх погано за наказом хазяїна, що він і є основним джерелом їх нещастя.

Вони не розуміють, шо боротися треба насамперед з ним. Коли до робітників виходять хазяйка, жінка Пузиря Марія Іванівна, та їх дочка Соня, робітники

Не вимагають, вони принижено просять: “Згляньтесь, пані і панно! Хіба це хліб”. Жінка Пузиря робить вигляд, що не знає нічого, а Соня обурюється, каже, що сама буде ходити на кухню і перевіряти їжу. Їй стає соромно за батька, який тримає наймитів у жахливих умовах.

Але вона лише говорить, їй бракує рішучості й наполегливості. Проте її обурення виявилось достатньо, щоб пригасити гнів робітників. Вони одразу почали принижено дякувати і пішли собі геть. Їм нічим не допомогли, тільки на словах пообіцяли.

А вони ще легковірні, ще не накопичилось достатньо гніву проти гнобителів.

У кінці четвертої дії селяни підняли бунт, навіть розбили голову Ліхтаренкові і похвалялися підпалити двір і тік. Але ж це знову-таки бунт стихійний, не підготовлений і безрезультатний. В п’єсі показано, що народний гнів зростає, хоча про організовану боротьбу мова ще не йде.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Образ народу в комедії “Хазяїн” – І варіант ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ
Образ народу в комедії “Хазяїн” – І варіант ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email