|  | 

ОКО (ДЕМІУРГ, ТВОРЕЦЬ, ПЕРШОБОГ)

ОКО (ДЕМІУРГ, ТВОРЕЦЬ, ПЕРШОБОГ) – за космогонічними уявленнями давньоукраїнських волхвів – творець Вирію, Всесвіту, Землі й всього сущого на ній. За старовинним українським міфом1, “на початку – коли не було ще ні Землі, ні неба, ні Сонця – світ обіймала суцільна тьма. Безконечна й вічна ніч.

Ніде – жодного промінця. Лише морок, а його пронизувало О. Воно летіло з глибини пітьми, ніби нізвідки і – в нікуди. Насправді воно летіло з далеких Старих Світів, аби утворити Новий Світ у царстві пітьми. І це було О. Рода – ще ненародженого Першобога.

О. хотілося побачити кінець мороку, але того кінця-краю не було. І тоді О. спинилося. Воно пустило чисту Сльозу-Росинку, і з неї утворився Першоптах і Першобог – птиця Сокіл. З золотавим пір’ям, що сяяло й освітило пітьму.

Так явилося перше світле сяйво серед нескінченного безмежжя” пітьми. І пустив Сокіл пречисту Сльозу-Росинку. І впала вона на О., що почало рости і стало великим островом серед мороку. І пустив Сокіл другу Сльозу-Росинку, що впала на острів і утворила озеро Живої Води. І пустив Сокіл третю Сльозу-Росинку, і від неї проросли дивовижні квіти й густі трави на острові й берегах озера. Так утворилися острів Вирій з озером Живої Води. Тоді зніс Першобог-Сокіл золотий жолудь. І виросло з цього жолудя чарівне й розкішне дерево. Високе й могутнє першодерево. Дуб-Стародуб. І вродили на ньому молодильні яблука – яблука невмирущості.

Тоді злетів Сокіл на вершину Першодерева, і то була вічне місце Першобога”. За вченням волхвів, очі людей, тварин, комах і т. п. є часткою Всесвіту. Космогонічні уявлення давньоукраїнських волхвів про О. як творця Всесвіту, Деміурга, запозичили єгипетські жерці.

Після 988 року космогонічні знання волхвів були втрачені.

1 Подаю в своїй реставрації. – С. П.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: ОКО (ДЕМІУРГ, ТВОРЕЦЬ, ПЕРШОБОГ)
ОКО (ДЕМІУРГ, ТВОРЕЦЬ, ПЕРШОБОГ)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email