|  | 

ОРІЄНТАЦІЯ НА УСПІХ

Наше майбутнє пов’язане насамперед з особистісним і професійним визначенням. Ситуація вибору професії для багатьох людей є досить складною. Адже стільки можливостей, стільки варіантів пропонує життя! І потрібно зрозуміти, яка можливість – най-най.

Потрібно розібратися, яка професія твоя, і саме твоя. Щоб не зробити помилку при цьому виборі, необхідно передусім розібратися зі своїми власними прагненнями, потягами, бажаннями. Для людини, яка не знає, до якої пристані плисти, жоден вітер не буде попутним. Сенека Ще один важливий момент, пов’язаний з особливостями вибору професії, визначається поділом людей на два типи – орієнтованих на досягнення успіху і націлених на уникнення невдачі. Це дуже переконливо показано в дослідженнях знаменитого психолога Девіда Макклелланда.

Люди з високою мотивацією досягнення прагнуть до досконалості у всьому, що вони роблять. Вони вважають, що краще покладатися на власні сили і вибирають такі завдання, які вимагають чималих зусиль. Вони мріють про яскраву і запаморочливу кар’єру.

Вони хочуть бути успішними, і для них важливо, щоб були присутні очевидні атрибути успіху: дорогий автомобіль, окремий кабінет і особиста секретарка, офіс у престижному районі і т. п. Цікаво, що люди з високою мотивацією досягнення хочуть відчувати особисту відповідальність за успіх, і найкраще, якщо цей успіх досягається в умовах змагання. Їх не дуже приваблюють ситуації, де перемога дістається за рахунок везіння і не є особистою заслугою. Тому вони швидше будуть грати в шахи, ніж у лотерею. Мотивація досягнень може бути видом мотивації компетентності – бажання виконувати завдання добре.

Причини високої мотивації компетентності – по-перше, те, що людині цікаво удосконалювати свою майстерність і відповідати на виклики навколишнього середовища, а по-друге, те, що людина знає: успіх може суттєво підняти її суспільний імідж і поліпшити образ Я. Інакше кажучи, у першому випадку мова йде про внутрішню мотивації, а в другому – до досягнень людину спонукає зовнішнє бажання постати перед іншими (або перед самим собою) компетентним. Люди, що мають високий бал по цьому другому – зовнішньому – типу мотивації компетентності, особливо охоче демонструють атрибути компетентності, підкреслюючи у своєму робочому одязі професійну приналежність, наприклад надягають офіцерський мундир або особливі відзнаки. Краща людина та, яка більше всіх намагається вдосконалюватися; найщасливішим є той, хто сильніше всього відчуває, що він дійсно вдосконалюється Сократ Макклелланд вважає, що мотивація досягнення починає формуватися ще в дитинстві, проте інші психологи вважають, що це відбувається пізніше – у підлітковому віці. Але як би там не було, на формування мотивації досягнення впливають установки батьків.

Якщо вони мають високу мотивацію досягнення, то надають дитині велику самостійність, вчать покладатися на власні сили. Це призводить до розвитку в дітях впевненості в собі і вміння радіти своїм досягненням. По-іншому складаються взаємини в сім’ях, в яких батьки мають низький рівень мотивації досягнень. Батьки в таких сім’ях сильно опікують і контролюють дітей, стежать за кожним їхнім кроком, обмежують у можливості діяти самостійно.

В результаті у дітей формується слабка потреба в досягненнях. Крім очевидних переваг високої мотивації досягнень (адже тільки той, хто прагне професійного успіху його домагається!), вона часом обертається своїми патологічними сторонами. Можна сказати, вона просто зашкалює! Зазвичай люди з надмірно високою мотивацією досягнень стають трудоголіками: вони не тільки працюють допустимі вісім годин, але і витрачають весь свій вільний час, вихідні та святкові дні на заняття, пов’язані з їх професійною діяльністю. Їм доставляє колосальне задоволення саме робота, а бездіяльність, відпочинок, різні хобі та інтереси інших людей викликають у них дискомфорт і нерозуміння. Канадська письменниця Джойс Керол Оутс в одному своєму інтерв’ю зізналася: “Я не відчуваю, що багато працюю або “працюю” взагалі…

Написання книг та викладання завжди приносили мені таку велику радість і задоволення, що я не вважаю це роботою у звичайному сенсі слова”. Психолог Вірджинія Ніколс Квінн розповідає майже анекдотичну історію. Двоє колег однієї з найпрестижніших юридичних фірм в Манхеттені посперечалися, хто з них може пропрацювати більше годин поспіль. Один працював цілодобово, набрав 24 оплачуваних години і був упевнений у своїй перемозі. Проте його суперник, який цього дня літав до Каліфорнії і працював у літаку, завдяки різниці між часовими поясами набрав 27 годин.

Спрямованість сучасного західного суспільства на досягнення особистого успіху (активно пропагується в даний час в Україні всупереч традиційним орієнтаціям на суспільні – соборні – цінності) часто набуває потворних форм, особливо коли головним його символом стає тільки солідний банківський рахунок, а для досягнення мети використовуються будь-які засоби. В українській культурі мотивація досягнення такого роду ніколи не була – і досі ще не стала – основоположною. Кожен з нас має право робити свій вибір і спиратися на власні мотиви – важливо лише, щоб вони були. Слід тільки ще пам’ятати і про те, що уникнення невдачі – також не найкраща тактика поведінки.

Прагнення багато і ефективно працювати – це добре чи погано? Чи можна вважати необхідним і виправданим бажання домагатися найкращих результатів абсолютно в усьому, за що берешся?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: ОРІЄНТАЦІЯ НА УСПІХ
ОРІЄНТАЦІЯ НА УСПІХ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email