|  | 

ПЕРСПЕКТИВНА МЕТОДИКА “ШКОЛА ЗВІРІВ”(діагностика адаптації учнів у школі)

Для багатьох дітей адаптація до школі є складним випробуванням. Дитина стикається з низкою проблем, які не в змозі вирішити сам. В результаті у нього можуть виникнути шкільні неврози. Рання діагностика, лікування й профілактика шкільних неврозів залишається актуальною і надзвичайно важливою проблемою.

При діагностиці цього явища психолог насамперед стикається з різними формами неадекватною психологічного захисту. Оскільки психологічний захист формується на неусвідомленому рівні, то дослідження механізмів може проводитися за допомогою проективних методик. Одна з них – “Школа звірів”. Вона дає можливість виявити шкільні неврози на початковій стадії розвитку, з’ясувати причини і способи корекції.

Невизначеність стимульного матеріалу, атмосфера доброзичливості і відсутність оціночних суджень дозволяють дитині розкритися найбільш глибоко. До того ж малювання для молодших школярів звично і цікаво. Аналіз зображеного дає можливість зробити деякі припущення про ті труднощі, які виникли у дітей у процесі навчальної діяльності. Однак ця методика може застосовуватися не тільки на етапі адаптації до школи, але і в більш старшому віці – при роботі з виявленням труднощів учнів на уроках, в навчальній діяльності й у спілкуванні з однокласниками і вчителями. Може проводитися як у груповій, так і в індивідуальній формі.

Устаткування : Папір, кольорові олівці. Попередня підготовка Ведучий.

Зараз ми з вами зробимо дивовижну подорож в чарівний ліс. Сядьте зручно, розслабтеся, закрийте очі. Уявіть, що ми виявилися на сонячній лісовій галявині. Послухайте, як шумлять листя над головою, м’яка трава торкається ваших ніг.

На галявині ви бачите “Школу звірів”. Подивіться навколо. Які звірі вчаться в цій школі?

А який звір у ній вчитель? Чим займаються учні? А якою твариною ви бачите себе? Що ви при цьому відчуваєте?

Проживіть ці почуття в собі. Ви можете перебувати ще деякий час у Школі звірів”, поки я буду вважати до 10, а потім відкрийте очі. Інструкція Ведучий. Ви побували в “Школі звірів”.

А тепер візьміть олівці і папір і спробуйте намалювати те, що бачили. Діти виконують завдання. Подивіться уважно на свій малюнок і знайдіть те тварина, якою могли б бути ви. Поруч з ним поставте “х” або букву “я”. Інтерпретація

1. Положення малюнка на аркуші. Положення малюнка ближче до верхнього краю аркуша трактується як висока самооцінка, як невдоволення своїм становищем в колективі, недостатність визнання з боку оточуючих. Положення малюнка в нижній частині – невпевненість у собі, низька самооцінка.

Якщо малюнок розташований на середній лінії, то у дитини все в нормі. 2. Контури фігур. Контури фігур аналізуються за наявності або відсутності виступів (типу щитів, панцирів, голок), промальовування впливати механічні фактори та затемнення ліній – все це захист від оточуючих.

Агресивна – якщо виконана в гострих кутів; зі страхом або тривогою – якщо має місце затемнення контурної лінії; з побоюванням, підозрілістю – якщо поставлені щити, заслони. 3. Натиск. При оцінці ліній необхідно звернути увагу на натиск.

Стабільність натиску говорить про стійкості, слабкий натиск – про виявлення тривожності, дуже сильний – про напруженості. Про тривожності може свідчити розірваність ліній, наявність обводів, сліди стирання. 4. Наявність деталей, відповідних органів почуттів, – очі, вуха, рот.

Відсутність очей свідчить про неприйняття інформації, зображення вух (тим більше великих і детально промальованих) говорить про зацікавленість в інформації, особливо стосовно думки оточуючих про себе. Відкритий, штрихований рот – про легкості виникнення страхів. Зуби – ознака вербальної агресії.

5. Аналіз якості та взаємодії персонажів показує особливості комунікативних відносин. Велика кількість вступаючих в різні відносини один з одним (грають, зображені в навчальній діяльності й т. д.) і відсутність розділових ліній між ними говорить про сприятливих взаєминах з однокласниками. В іншому випадку можна говорити про труднощі в побудові контактів з іншими учнями.

6. Характер відносин між твариною-вчителем і тварин, що зображають дитини. Необхідно простежити, чи немає протиставлення між ними? Як розташовані фігури вчителя та учня по відношенню один до одного?

7. Зображення навчальної діяльності. У разі відсутності зображення навчальної діяльності можна припустити, що школа приваблює дитини внеучебными сторонами. Якщо ж немає учнів, вчителі, навчальної або ігрової діяльності, малюнок не зображує школу звірів або людей, то можна зробити припущення, що у дитини не сформувалася позиція учня, він не усвідомлює своїх завдань як школяра. 8. Колірна гамма.

Яскраві, життєрадісні тону говорять про благополучне емоційному стані дитини в школі. Похмурі кольори можуть свідчити про неблагополуччя та пригніченому стані.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: ПЕРСПЕКТИВНА МЕТОДИКА “ШКОЛА ЗВІРІВ”(діагностика адаптації учнів у школі)
ПЕРСПЕКТИВНА МЕТОДИКА “ШКОЛА ЗВІРІВ”(діагностика адаптації учнів у школі)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email