|  | 

ПРЯМУЮЧИ РІЗНИМИ ШЛЯХАМИ ДО ОДНІЄЇ МЕТИ – Засудження жаги до збагачення, зрадливості, підступності в образах пірата Сілвера та його поплічників

Уроки зарубіжної літератури 6 клас

Урок 56

ПРЯМУЮЧИ РІЗНИМИ ШЛЯХАМИ ДО ОДНІЄЇ МЕТИ

Тема: Засудження жаги до збагачення, зрадливості, підступності в образах пірата Сілвера та його поплічників.

Немає у нас обов’язку, який би ми так недооцінювали, як обов’язок бути щасливим. За гроші люди примушені платити свободою.

Р. Л. Стівенсон

Мета: досліджувати особливості сюжету роману, з’ясувати, як події розкривають характери героїв, проаналізувати спільні та відмінні риси між персонажами різних літературних творів; розвивати уміння характеризувати образи героїв через їхні вчинки, навички робити порівняльну характеристику літературних героїв, аналітичні здібності, здатність до критичного мислення, удосконалювати культуру спілкування; виховувати вдумливого читача, критичне ставлення до засліплення жагою збагачення, толерантне ставлення до інших.

Обладнання: портрет Р. Л. Стівенсона, виставка творів письменника, ілюстрації до роману Р. Л. Стівенсона “Острів скарбів”, словники іншомовних слів, літературознавчі словники, чисті “Партнерські аркуші”, призначені для співпраці в парах, добрий настрій.

Тип. уроку: систематизація та узагальнення знань.

Хід уроку

1. Мотивація навчання. Робота з епіграфом.

Учитель озвучує тему уроку, пропонує її записати й висловити свої ідеї та передбачення щодо того, про що йтиметься протягом сьогоднішнього уроку.

Робота з епіграфом. Учитель звертає увагу учнів на епіграф уроку й пропонує з’ясувати, якому персонажу належать процитовані в ньому слова і як цей епіграф перегукується зі змістом роману.

Після коротких міркувань – розминки учням пропонується самостійно сформулювати передбачення щодо мети/завдання уроку, обговорити їх у парі, записати на “Партнерському аркуші” та оприлюднити. Ідеї учнів коригуються вчительськими уточненнями.

2. Переказ учнями змісту роману (близько до тексту). Евристична бесіда на основі запитань.

Орієнтовні завдання / запитання:

1. Проаналізуйте опис зовнішності кухаря та моряка тієї миті, коли вони почули передсмертний зойк жертви піратів. На чому наголошує оповідач у цьому описі?

2. Перекажіть близько до тексту сцену вбивства матроса Тома.

3. Що відчув Джим, спостерігаючи за розправою Сілвера над чесним матросом?

4. Які риси характеру протиставлені в образах Сілвера та Гокінса?

Робота з епіграфом. Увага привертається до епіграфа уроку,

Змістом якого пропонується скористатися для відповіді на наступні запитання.

1. Поміркуйте й скажіть, які два шляхи до досягнення своєї мети (здобути скарб) втілені автором в образах Сілвера та Гокінса.

2. Спробуйте з’ясувати, що людину більше характеризує: мета, яку вона поставила перед собою, чи засоби досягнення цієї мети. Аргументуйте ваші судження прикладами з роману.

3. Виразне читання фрагмента художнього тексту за ролями.

Учні читають за ролями уривок тексту роману з елементом портрета Вена Гана. (Розділ XV. Людина з острова. Від слів “Хто ми такий? – запитав я” до речення ” – Я тепер багатий!” на с. 184).

4. Евристична бесіда. Складання плану порівняльної характеристики героїв (Бен Ган і Робінзон Крузо).

Спираючись на результати виконаного домашнього завдання, учні в парах/групах обмінюються спостереженнями щодо рис характеру Бена Гана та відповідних епізодів/життєвих обставин, в яких ці риси виявляються/формуються. Учнівські знахідки виписуються в ліву колонку, а в праву пригадуються та записуються спостереження стосовно Робінзона Крузо.

Орієнтовний план порівняльної характеристики героїв.

Бен Ган Робінзон Крузо

1. Релігійність

2. Мав благочестиву матір

3. Ріс чемним хлопчиком

4. Висадили з корабля

5. Здичавіння

6. Здатність гарно бігати

7. Потреба у спілкуванні

8. Годувався козлятиною, ягодами та устрицями

9. Зрадів, коли побачив Джима

10. Мріяв про сир

11. Залишився зацікавленим у грошах

12. Сам зробив човен

13. Носив саморобне взуття

14. Переоцінив життєві цінності

Порівнюючи героїв, учні з’ясовують:

1. Які обставини та риси характеру Бена Гана близькі до Робінзона Крузо, а які до Олександра Селкірка?

2. Хто з двох героїв постає більш реалістичним та переконливим? Судження аргументуються.

5. Продовження переказу змісту роману. Евристична бесіда на основі запитань.

1. Як поводився Сілвер під час “мирних” переговорів?

2. Які умови він висунув? Чому капітан Смоллет на них не погодився?

3. Які деталі атаки форту вам запам’яталися?

4. Завдяки чому загін Смоллета отримав перемогу?

5. Яка ідея спонукала Джима Гокінса полишити форт? Чи правильно він вчинив, наважившись на цей крок?

6. Як юнак захопив судно?

7. Як Джим опинився в піратському полоні?

8. Яким чином Сілвер звів нанівець бунт піратів? Які риси його характеру розкрилися в цьому епізоді?

9. Чи правильно чинив Джим, коли дотримував дане ним слово честі? Як би ви вчинили на його місці?

10. Детально пригадайте прикмети, вказані на карті (Розділ XXXI. Шукання скарбів. Вказівна стрілка Флінта). ( “Високе дерево на схилі Підзорної Труби, напрямок, на пн. від пн. – пн.-сх. Острів Кістяка на сх. і сх.

Десять футів” ). Розшифруйте її скорочення. Що спричинило суперечку з приводу карти?

11. Яке враження справив на піратів голос Вена Гана, що завів пісню капітана Флінта?

До речі, слід поміркувати щодо цієї пісні з відомими словами: “П’ятнадцять чоловік на скриню мерця. Йо-хо-хо! І пляшка рому!” Якщо вдуматися в її слова, то сенс вловити не вдасться. Як це “на скриню мерця”?

Що за мрець? Повна нісенітниця? Виявляється, ні.

“Скриня мерця” – зовсім і не скриня, а острівець в Карибському морі в районі Куби. На нього-то і висадили в числі інших піратів, що підняли заколот на кораблі, реально існуючого Біллі Бонса. Кожному з приречених вручили по пляшці рому, та ще кинули на берег зв’язку абордажних шабель.

Розрахунок був простий. На острові джерел прісної води не було, ром повинен був підсилити спрагу, і бунтівникам належало загинути болісною смертю (якщо до цього вони не порубають один одного у п’яному стані).

Назва “Скриня мерця” була придумана не випадково. Острів був зовсім маленьким (за деякими даними 10 на 20 метрів), кам’янистим, схожим на скриню. Тут водилася величезна кількість змій.

Отже не залишалося жодної надії вижити.

За місяць капітан корабля повернувся до острова подивитися на висохлі трупи. Але побачив своїх колишніх друзів живими. Вони навчилися збирати росу, що з’являлася вночі, в шматку па русини, ловили при відливі між коралів крабів і черепах, їли змій, висушивши їх на сонці.

Є й інша версія походження назви: так назвала острівець команда відомого пірата Едварда Тіча. Після морських сутичок капітан часто ремонтувався на цьому острові і тут же ховав награбовані скарби. Узявши з собою якогось не дуже приємного йому пірата, він відносив скриню з коштовностями у глиб острова. Поки матрос копав яму (прагнучи трохи краще запам’ятати заповітне місце, щоб при нагоді відкопати чужий скарб), Тіч сидів поряд і покурював.

Потім він вбивав пірата і закопував разом зі скарбом, а на питання команди, куди подівся його помічник, відповідав, що той випадково впав з кручі в морі.

11. Як Сілвер і Джим поводилися під час сутички з піратами біля порожньої схованки?

12. Чим завершилася подорож за скарбами?

13. “На кожному кроці ти рятуєш нам життя”, – каже Джимові лікар Лівсі. Доведіть його думку прикладами з тексту.

14. Якими привабливими рисами наділений пірат Сілвер? Чи можна його вважати непересічною особистістю?

15. Чим вам сподобався роман “Острів скарбів”?

6. Підбиття підсумків уроку.

7. Домашнє завдання.

Підготуватися до тематичного оцінювання.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Твір на тему: ПРЯМУЮЧИ РІЗНИМИ ШЛЯХАМИ ДО ОДНІЄЇ МЕТИ – Засудження жаги до збагачення, зрадливості, підступності в образах пірата Сілвера та його поплічників




ПРЯМУЮЧИ РІЗНИМИ ШЛЯХАМИ ДО ОДНІЄЇ МЕТИ – Засудження жаги до збагачення, зрадливості, підступності в образах пірата Сілвера та його поплічників
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email