|  | 

Різні види інтелекту дитини та способи їх розвитку в сім’ї

Багато хто з прогресивних батьків сьогодні переймається розвитком інтелекту власної дитини. Коли починати навчання? Чому і як вчити? Як умови в сім’ї впливають на здібності дитини?

Що може порушити природній процес розвитку і як зменшити ризики? Чи правильно ми робимо, розмовляючи з дитиною по-дорослому/на двох мовах одразу; пропонуючи їй самостійно пізнавати світ/справлятися з труднощами; навчаючи в 2-3 роки читанню/лічбі; оточуючи іграшками/мультфільмами?

Для початку визначимося з терміном “інтелект”. Що ж це таке?

Під словом “інтелект” зазвичай мають на увазі здатність людини до пізнання і вирішення проблем, яка об’єднує сприйняття, пам’ять, мову, мислення, уяву.

Отже, ось які види інтелекту є у вашої дитини (і у вас):

– вербальний (словесний)

– логічний (числовий)

– конструктивний (просторовий)

– чуттєвий

– кінестетичний (тілесний)

– творчий

– особистісний

– соціальний

– духовний

1. Вербальний інтелект.

Крім безпосередньо лексичного запасу людини в кожний момент його життя, цей вид інтелекту допомагає нам розбиратися в складних взаємозв’язках слів усередині мови.

Способи розвитку вербального інтелекту:

– З самого раннього віку, в ідеалі з народження, розмовляйте з малюком і співайте йому. Саме з промови значущого дорослого дитина засвоює мелодику і структуру рідної мови, накопичує інформацію про різних мовних ситуаціях, і формує словниковий запас – спочатку пасивний, а потім активний. Чим раніше почнеться цей процес, тим краще.

– Включайте дитину в спільні бесіди, наприклад, за столом.

– Емоційно декламує дитині, а потім і разом з ним, примовки і скоромовки; придумуйте мовні ігри, наприклад, римуючи ім’я дитини зі смішними словами.

– Ставте перед дитиною мовні завдання, провокуючи його на переклад слів з пасивного словника в активний. Наприклад, якщо дитина вимогливим криком просить пити, не кидайтеся відразу задовольняти його бажання, а попросіть сказати, що він хоче, промовляючи: “Скажи, я хочу пити! Мама, дай попити!”

– З малюком дорослішим, вирішуйте словесні головоломки, наприклад, коли потрібно закінчити послідовність “кінь-лоша, курка-…”.

2. Логічний інтелект.

Цей вид інтелекту допомагає людині маніпулювати числами, починаючи від простого рахунку і закінчуючи складними обчисленнями в розумі.

Способи розвитку логічного інтелекту:

– Зробіть навчання рахунку частиною повсякденних ігор з раннього віку. Наприклад, разом перераховуйте дерева на прогулянці, плитки на тротуарі, вагони поїзда. У домашніх іграх використовуйте вальдорфський рахунковий матеріал, для того щоб числа асоціювалися з об’єктами і одночасно розвивалось тактильне сприйняття.

– Грайте з цифрами. Наприклад, в дорозі, підраховуйте кількість зустрінутих синіх машин, для старших дітей – перемножуються в умі цифри номерів автомобілів.

– Вирішуйте разом з дитиною числові головоломки та послідовності. І позбудьтеся калькулятора!

3. Конструктивний інтелект.

Це вид інтелекту допомагає нам визначати взаємне положення предметів у просторі. Навички архітекторів, інженерів, хірургів, художників нерозривно пов’язані з цим видом інтелекту.

Способи розвитку конструктивного інтелекту:

– Грайте в пазли, вибирайте для дитини іграшки та ігри, в яких активно задіяні всі три виміри (конструктори, гра “Го”, лабіринти, кубики рубіка).

– З раннього віку, як тільки дитина почне виявляти до цього інтерес, розбирайте разом ті предмети, які можна розібрати, а потім разом збирайте їх назад, звертаючи увагу дитини на їх внутрішній устрій.

– Як тільки дитина почне повзати, звертайте його увагу на напрямку руху, промовляючи, наприклад, що ви рухаєтеся направо або наліво, що той чи інший предмет залишився позаду, а інший – знаходиться попереду. Заохочуйте активне освоєння простору дитиною.

4. Чуттєвий інтелект.

Включає в себе 5 органів чуття (зір, нюх, смак, слух і дотик).

Способи розвитку чуттєвого інтелекту:

– З народження показуйте дитині різницю між різними фактурами, наприклад, торкаючись до нього спочатку шматочком хутра, потім гладкою тканиною, потім шматочком дерева. Промовляйте їх особливості, бажано, змінюючи тембр голосу. Наприклад, слово “м’який” вимовляєте м’яким протяжним голосом, а “жорсткий” – голосно і виразно.

– Активно включайте дитину в повсякденне життя, даючи йому можливість, наприклад, поторкати ручками ті продукти, які ви готуєте, тканини, з яких ви шиєте, а діткам постарше і допомогти вам – помісити тісто, промити крупу. Промовляйте самі і просіть дитину проговорити його враження.

– Додавайте в їжу, яку готуєте для малюка, негострі спеції: майоран, базилік, м’яту. Грайте з смаковими характеристиками їжі, експериментуйте, додаючи дитині різних смакових вражень.

– Пограйте в таку гру: запропонуйте разом понюхати різні продукти (кава, молоко, лимон і т. д.) а потім намалювати колір кожного запаху.

– Давайте дитині послухати музику найрізноманітніших стилів (виключення, мабуть, становить важкий рок :))

5. Кинестетический інтелект.

Включає в себе здатність тіла реагувати на своє становище і місце в навколишньому світі. Аналізує швидкість руху свою і оточуючих об’єктів, відносне місцезнаходження і швидкість, а також співвідносить ці дані з м’язовою силою і інтенсивністю роботи серцево-судинної системи.

Способи розвитку кінестетичного інтелекту:

– Повна свобода рухів дитини з народження. За відсутності медичних показань, не використовуйте пелюшки, ходунки, стрибуни та інші подібні пристосування. Не обмежуйте рухову активність малюка, дозвольте йому методом проб і помилок набрати якомога більший багаж знань про можливості його тіла.

– Рухливі ігри, вестибулярна гімнастика на фітбол, динамічна гімнастика – все це прекрасне джерело кінестетичного досвіду вашого малюка.

– Довіряйте своїй дитині. Не зловживайте пристосуваннями безпеки, дозвольте малюкові необхідна кількість разів впасти, прищемити палець, вдаритися, щоб придбати його власний досвід проживання цих ситуацій.

6. Творчий інтелект.

Цей вид інтелекту, на відміну від логічного, базується на непередбачуваних асоціаціях, і допомагає нам виробляти нові ідеї та нестандартним чином вирішувати і ставити завдання. Безпосередньо впливає на нашу продуктивність, особливо в умовах інтенсивного інформаційного обміну.

Способи розвитку творчого інтелекту:

– Створіть навколо дитини середовище, що сприяє розвитку творчих здібностей (музичних, образотворчих, танцювальних). Забезпечте йому прямий відкритий доступ до принадлежностям для малювання та ліплення, так щоб він міг цим зайнятися в будь-який час. Слухайте разом музику і промовляйте враження від почутого.

Танцюйте, тримаючи малюка на руках або стоячи поруч на підлозі на колінах. Відбивайте ритм в такт музиці, допомагаючи маляті фіксувати ритм мелодії.

– Залучайте дитину до побутових заняттям, що вимагають прояву творчих здібностей. Наприклад, разом малюйте орнаменти на домашньому печиво, так, щоб жоден не повторювався. Запропонуйте малюкові постарше разом піти в магазин тканин і вибрати тканину для іграшки або для новорічного костюма (якщо ви шиєте їх самі зрозуміло :)). Імпровізуйте!

– Віддавайте перевагу іграшкам, стимулюючим уяву, а не позбавляє дитину ініціативи. Баночки з-під йогуртів, коробки з-під молока, картонні упаковки від яєць, великі картонні коробки – всього цього знайдеться тисяча і одне застосування в іграх, що розвивають уяву.

7. Особистісний інтелект.

Визначає взаємини людини з самим собою. Високий рівень його розвитку допомагає нам відчувати себе комфортно і на самоті, і в суспільстві, і бути в ладах з собою незалежно від ситуації.

Способи розвитку особистісного інтелекту:

– Приділяйте увагу самостійних занять дитини, вчіть його знаходити радість в самоті, і одночасно любити знаходитися в компанії інших людей.

– Заохочуйте його прагнення до самопізнання, наприклад, розповідайте про особливості розвитку його інтелекту, про унікальність особистості, і т. д.

8. Соціальний інтелект.

Визначає наші здібності ладити з людьми. Найчастіше люди з розвиненим саме соціальним інтелектом домагаються великого успіху в житті, при цьому не відрізняючись, наприклад, високо розвинутими творчими або логічними здібностями. Значення цього виду інтелекту в сучасному світі дуже високо.

Способи розвитку соціального інтелекту:

– Розширте коло спілкування своєї дитини, забезпечивши йому спілкування не тільки з однолітками, але і з людьми інших вікових груп, різних національностей, професій і т. д. Познайомте малюка з якомога більшою кількістю соціальних ролей

– Заохочуйте виступу дитини на публіці – декламування віршів, виконання пісень, танці. Крім досвіду виконання різних ролей, це підвищить його упевненість в собі, що є необхідною умовою розвитку соціального інтелекту.

9. Духовний інтелект.

Вважається прерогативою зрілого віку, однак його основи закладаються в дитинстві. Визначає духовний розвиток, ступінь позитивного відношення до світу, відчуття себе як частини Всесвіту, прагнення до самопізнання, гармонійне поєднання смиренності і впевненості в собі.

Способи розвитку духовного інтелекту:

– Показуйте дитині різноманіття навколишнього світу, розповідайте про його устрій, про взаємозв’язки, про внесок кожного живого організму. Вивчайте його бережного ставлення до природи, як до свого будинку. Ходіть разом в музеї природної історії, зоопарки, планетарії, і т. д.

– Стимулюйте розвитку в дитині почуття гумору та самоіронії. Не бійтеся посміятися над собою і дати зрозуміти дитині, що це здорово.

– Заведіть домашніх тварин.

Розробила практичний психолог ДНЗ №74 Цьома Вікторія Василівна

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Різні види інтелекту дитини та способи їх розвитку в сім’ї
Різні види інтелекту дитини та способи їх розвитку в сім’ї
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email