|  | 

Робробка уроку “Колообіг води в природі” (по сталому розвитку)

ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.

ТЕМА: Що таке коло обіг води в природі?

МЕТА: Формувати уявлення про воду: три стани води, властивості води розчинити деякі речовини, кругообіг води в природі; виховувати спостережливість, наукове світорозуміння; розвивати мислення.

ОБЛАДНАННЯ: Таблиця “Кругообіг води в природі”.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів. Бесіда з використанням результатів спостережень.

– Де зустрічається вода в природі?

– Що ви знаєте про воду?

– Які бувають опади?

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

А тепер, діти, уважно розгляньте ребус і спробуйте його розгадати. (Очікувані відповіді).

Отже, на сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про властивість води розчиняти деякі речовини; у яких станах буває вода, перехід води з одного стану в інший під впливом сонця і повітря.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Уявіть собі, діти, що на деякий час на Землі не стане води. Що сталося б з життям рослин і тварин? Чи могли б ми прожити без води? (Очікувані відповіді).

Так, без води неможливе життя на Землі. Вона потрібна для життя рослин, тварин, людей. Займає вода ¾ поверхні Землі. У товстому шарі повітря, що суцільною оболонкою огортає всю земну кулю, є багато води у вигляді пари й хмар. Вода є і під землею.

Майже 2/3 нашого тіла теж становить вода. Вона входить і до складу крові, яка розносить по всьому організму поживні речовини. У природі вода перебуває у трьох станах: у рідкому, твердому (сніг, лід), та газоподібному (у вигляді пари).

Як же вода переходить з одного стану в інший. Якщо стане холодно, тобто температура повітря буде нижча від 0о С, то вода переходить з рідкого стану в твердий (сніг, лід). Сніг і лід починають розтавати при температурі 0о С. А якщо налити води в посудину, то за день або два її зовсім не стане або залишиться дуже мало. Вода випарувалася під дією Сонця і повітря, тобто перейшла з рідкого стану в газоподібний. Під впливом Сонця з поверхонь річок, озер морів, океанів, суші, рослин постійно випаровується вода.

Водяна пара легка, вона піднімається над землею. У повітрі водяна пара охолоджується і перетворюється на дрібні краплі води або на кристалики льоду. З них утворюються хмари. Вітер переганяє їх з одного місця в інше.

Влітку з хмар іде дощ, інколи – град, а взимку – сніг.

Після дощу, а навесні й після танення снігу часина води просочується в землю, частина випаровується, частина її потрапляє в річки, моря й океани. Звідти вона випаровується в повітря. Це випаровування стає причиною наступних опадів.

З водяної пари утворюються хмари. І знову йде дощ, випадає сніг. Вона в природі постійно рухається. Перетворення води з одного стану в інший і переміщення її в природі називається кругообігом.

Доки на Землі існує вода, а над Землею – Сонце, існуватиме випаровування крапельок, скупчення їх у хмари і повернення назад у вигляді дощу або снігу, тобто відбувається кругообіг води у природі.

2. Бесіда, уході якої на основі спостережень учні усвідомлюють здатність води розчиняти деякі речовини.

Що станеться із цукром, якщо його покласти в чай? Чи розчиниться сіль у воді? Чому після дощу в струмочках, річках і озерах вода біля берегів каламутна?

Чому через деякий час стає прозорою?

3. Властивість води розчиняти деякі речовини має велике значення. так, рослини живляться тільки розчиненими речовинами, що містяться у грунті. Тварини і люди здатні жити тільки тому, що поживні речовини в організмі, виступаючи в складні процеси, перетворюються в розчинні. Це одна із властивостей води. Вода має й інші дивовижні властивості.

У рідкому стані – тече, безбарвна, прозора, не має запаху і смаку. Але без запаху і смаку буває лише дистильована вода, яку добувають у лабораторіях. У природі ж чистої води немає. Коли вода тече по поверхні Землі або просочується в грунті і гірські породи, вона частково розчиняє і вимиває з них окремі речовини.

Від розчинених у воді твердих речовин і газів залежить її смак. Ось чому вода в кожній криниці, джерелі має свій смак.

4. Гра “Відгадай”.

Клас ділиться на 3 команди. Учитель читає загадки, яка команда швидше відгадає, то їй зараховується 1 бал. Виграє та команда, я кА набрала найбільше балів.

1. Яку воду можна в решеті носити? (сніг, лід, град)

2. Текло, текло – і сховалось під скло. (річка)

3. Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (град)

4. Розпластала пташка крила, що аж сонце заслонила. (хмара)

5. І-під гірки, з-під крутої

Прокрадається норою,

Та й до моря утіка

Через лози по ярках. (джерело)

6. Не дід, а сивий,

Не спить, а стелиться,

Вкриває землю й океан,

А звуть його…(туман)

7. Сиві воли усе поле залягли. (туман)

8. Без очей, а сльози ллє.(роса)

9. Надворі горою, а в хаті водою. (сніг)

10. Зо в повітрі скрізь носилось

То темніло, то біліло,

Впало й опало до пори,

Встало й збігло із гори? (сніг)

11. Коли нема – мене чекають,

А коли йду – то утікають. (дощ)

12. Що таке пливе і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає – все всихає,

Звір і птах помирає.(вода)

13. Від санчаток видно слід,

Все скував навколо…(лад)

14. Відома здавна рідина.

15. Усяк її вживає,

16. Буває хмаркою вона,

Пушинкою буває.

Бува як скло

Звичайна (підкажіть)…(вода)

5. Встановлення причинно-наслідкових зв’язків: Що станеться із сніжинкою, яка впаде вам на руку? Чому вона перетвориться на краплину води?

6. Запитання і завдання для закріплення цього матеріалу:

Доведіть, що в воді розчиняються деякі речовини.

Де вам доводилося спостерігати використання води для розчинення речовини? Поміркуйте, чому не можна жирну пляму змити водою? Порівняйте воду у рідкому, газоподібному і твердому станах.

7. Продовження вивчення нового матеріалу. Розповідь учителя про утворення хмар, туману, дощу, снігу, граду, грози.

На Землі багато води. Ця вода випаровується. Невидима водяна пара завжди міститься у повітрі. Коли повітря охолоджується, з пари утворюються дуже дрібні краплини води. З таких краплин складається хмара.

Хмара – це безліч земних мандрівниць-крапельок, що завжди прагнуть повернуться назад на рідну землю. Хмари вкривають більше, ніж половину земної кулі. Вони дуже потрібні, бо не дають сонячним променям випаровувати надто багато вологи, а знизу не пускають вгору земне тепло. Вони дарують нам дощ і сніг.

Дрібні краплини у хмарах, зливаючись одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі краплини води не можуть утриматися в повітрі й падають на землю у вигляді дощу.

Туман – це теж хмара, тільки утворилася вона не на небі, а на землі. Ось, наприклад, кілька днів було холодно. А потім вітер приніс велику масу теплого вологого повітря. У нашому холоді водяна пара знову стала дрібними водяними крапельками.

Тобто утворилася найзвичайнісінька хмара, кільки наземна. Отже, туман – це хмара, що не змогла піднятися високо, а зависла над землею, закривши небо й сонце.

Улітку інколи випадає град. Сильні повітряні потоки, що йдуть від земної поверхні, піднімають водяну пару високо вгору. Зустрічаючись угорі з дрібненькими кристаликами льоду, водяна пара осідає на них і утворює градину шарами, аж доки вона обважніла, не впаде на землю. Інколи градини можуть досягати розмірів курячого яйця, яблука і навіть дині.

Навесні та влітку частинки повітря найбільш насичені сонячною енергією – електричними зарядами. Коли заряди збираються докупи і зіштовхуються, то вибухає блискавка. Це і є гроза – дуже небезпечне некероване явище природи.

Взимку, все на Землі охолоджується. У хмарах теж стає холодно. Дрібненькі краплі води в них перетворюються на сніжинки.

Сніг надійною ковдрою вкриває землю, не дає лютим морозам знищити насіння й корінці багаторічних рослин. Існує дуже багато видів сніжинок: зірочки, пластинки, стовпчики, галочки, папороподібні кристали.

Для усвідомлення цього матеріалу учнів ознайомлюються із таблицею “Кругообіг води в природі”, із схематичними малюнками у підручнику, пояснюють їх зміст.

V. Узагальнення і систематизація знань.

Була собі краплинка. Вона жила високо в небі на хмаринці. Була вона там не одна, а зі своїми сестричками і подругами. І кожна з них швидко росла. Одного дня краплинки не втримались на хмаринці і дощиком впали на землю, іу річку, струмочок, на листячко. Хмарка зникла.

Дощик перестав і засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і стали легенькими, перетворилися в невидиму пару й піднялися знову вгору. А там холодно! Стали вони одна до одної тулитися, щоб було тепліше, і знову утворили хмарку, а сонечко все світило і краплинки змушені були піднятися вгору.

Хмарка все росла. Стала вона такою важкою, що не втрималися краплинки на ній і знову впали на землю рясним дощем. Чарівна краплинка не любить сидіти на одному місці.

Вона завжди рухається знизу вгору і згори вниз.

Запитання для бесіди

1. Про що ви довідалися з цієї казки?

2. Що сталося з краплинкою і її сестричками?

3. Чи можна назвати краплинку нічною мандрівницею?

4. Про яке явище природи описано в казці?

VI. Доведіть на прикладах з власного життя, що вода важлива для людини, а її збереження потребує вашої уваги. Розгляньте ситуації, представлені на малюнках, та запропонуйте, як у подібних випадках можна розумно використовувати воду.

Завдання: поділись удома з батьками одержаною на уроці інформацією. Спробуйте разом дослідити, чи багато води втрачаєте ваша родина:

– Визначте кількість джерел водопостачання у домашньому господарстві;

– Порахуйте, скільки води в середньому витрачається протягом доби в кожному з цих місць (наприклад, якось ви хочете дізнатися, скільки води витрачається в душі, допомогою літрової пластикової посудини виміряйте, скільки літрів води витікає з крану протягом однієї хвилини; помножте одержане число на кількість хвилин, протягом яких члени родини приймають душ);

– Обчисліть, скільки води в середньому споживає на добу вся родина.

Місце в домашньому господарстві, де використовується вода –

Для чого використовується вода –

Кількість води витраченої протягом доби –

Усього в середньому літрів за добу –

VІІ. Підсумок уроку.

Отже, вода перебуває в безперервному русі, вона вічна мандрівниця. З поверхонь водойм вода безперервно випаровується, внаслідок чого утворюються хмари, з яких випадають опади у вигляді дощу, снігу, граду. Якби промені сонця постійно не випаровували з поверхонь водойм воду і вона дощем, снігом, градом не поверталася на землю, уже б давно висохли річки, потрапили через безводдя впадини найглибших озер. І тоді наша Земля перетворилася б на мертву пустиню.

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю “Кругообіг води в природі”, за схематичними малюнками розповідати, як відбувається кругообіг води в природі.

ДОДАТОК

Крапля роси

Рано-вранці на квітці троянди прокинулась крапля роси.

– Як я туту опинилась – думає Крапля.

Увечері ж була високо в небі. Як я потрапила на землю? І захотілось їй знову в небо. Пригріло Сонечко.

Випарувалась Крапля, піднялася в небо блак4итне, до самого Сонечка. Там тисячі інших крапель. Зібрались вони в темну хмару й заступили Сонечко.

– Чого ви мене заступили від людей? – розгнівалось Сонечко. І послало на темну хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім. Знялася темна хмара й розсипалась. Пішов дощ.

Упала Крапля на Землю.

– Дякую тобі, Крапле, – сказала Земля. Так я скучила за тобою.

(Василь Сухомлинський)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Робробка уроку “Колообіг води в природі” (по сталому розвитку)




Робробка уроку “Колообіг води в природі” (по сталому розвитку)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email