|  | 

Роки застою як час руйнації моральних цінностей у суспільстві (за творчістю О. Гончара) (І варіант)

Найбільш відомим романом видатного українського письменника Олеся Гончара є “Собор”. Вперше він був опублікований у журналі “Вітчизна” й одразу знайшов багато прихильників, які нисловлювали схвальні відгуки про цей твір. Критики теж не могли не побачити геніальності роману, що був несхожий на інші літературні твори того часу. Однак у роману були й недоброзичливці, тому що твір мав явний викривальний пафос. “Собор” повністю розвінчував духовну атмосферу країни у 70-х роках XX століття: “вірус кар’єризму”, свавілля і невігластво чиновників. Уособленням духовної деградації в романі, наприклад, є один з центральних персонажів – Володимир Ізотович Лобода, або просто Володька Лобода, як називають його в рідному селі Зачіплянці.

Хоч Володька і створює на перший погляд образ веселої, щирої, розумної людини, але насправді це не так. Перебуваючи на керівній посаді, Володька намагається “піднятись іще вище” будь-якою ціною. Ця людина вдає із себе чесного, працелюбного, порядного керівника, а насправді прагне лише безмежної влади.

Саме думки про керівний пост і приносять Лободі задоволення, тому він запобігає перед секретарем обкому КПУ, підлещується до начальства. Володька навіть не бажає зрозуміти, що це погано: “Тепер стало модно кар’єризмом лаятись. Коли що, одразу кар’єрист! А що тут поганого?

Хіба це не стимул? Працюй краще – підеш вище… Такий закон життя.” Але Володька Лобода не тільки анітрохи не дбає про односельців, а й мріє розвалити собор – історичну пам’ятку XVIII сторіччя. Протистояння в романі величності собору, який є втіленням духовності, історичної пам’яті народу, і ницості кар’єриста Лободи, що навіть свого батька відправив у будинок для старих, показує нам низький рівень культури та моралі деяких людей у роки вастою.

До таких людей у романі “Собор” адресовані слова Роми |> лянченка: “…Є така штука – наркотик владолюбства, героїн ка р’єризму… Його тільки раз вхопи – і пропав… Жадобою влади тільки цим його очі і блищать.

Рідного батька за кар’єру проміняє. собор отой розвалить, аби тільки на щабель вище піднятись, Ідеали? Чхати йому на твої ідеали! Влади йому, побільше влади!

А спитай, для чого? Та щоб ще вище стрибнути! І скільки їх таких…” Дійсно, у роки написання роману Олесь Гончар часто зустрічав людей, які не відрізнялися ані талантом, ані здібностями, але вперто пнулися на керівний пост,”якого не заслужили. Зрозуміло, що в здоровому суспільстві не повинно бути таких “начальників”, а також підлабузників, які з лакейською догідливістю підлещуються до них і догоджають їм. Ці люди небезпечні для розвитку суспільства.

У творчості Олеся Гончара настільки точно описано моральний занепад деяких людей у роки застою, що повісті й романи цього письменника одразу здобули визнання широкого кола читачів. Видно сподівання автора, що з часом суспільство нашої країни стане кращим, чесним, духовно очищеним і не буде в нас таких людей, як Володька Лобода, бо майбутнє наступних поколінь повинно бути осяяне добротою і щастям.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Роки застою як час руйнації моральних цінностей у суспільстві (за творчістю О. Гончара) (І варіант)
Роки застою як час руйнації моральних цінностей у суспільстві (за творчістю О. Гончара) (І варіант)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email