|  | 

Роман Сиваш – ще один представник “пропащої сили” (за повістю Б. Д. Грінченка “Серед темної ночі”)

У повісті “Серед темної ночі” Борис Грінченко зображує українське село наприкінці XIX століття. У цьому художньо довершеному творі розкривається життя трьох синів селянина Пилипа Сиваша. Старший син Денис з усіх сил, не гребуючи жодними засобами, прагне вийти в “заможні хазяїни”; середульший Роман відбивається від села в місто; менший син Зінько вибирає шлях чесного, трудящого селянина. Найповніше зображений у повісті Роман, ще один представник “пропащої сили” (ця тема вже розроблялася грунтовно в літературі, наприклад, Панасом Мирним у романі “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”).

Після царської солдатчини він повертається в село моральним покручей. У пошуках легкого життя хлопець виявляє зневагу до селянської праці. “Панською” мовою він каже батькові: “Разі ви думаєте, што я буду гупать тут із вами по остюках цепом?” Роман пиячить, краде і продає батькове добро. Спійманий Денисом на гарячому, він подається до міста і там, не знайшовши роботи, сходиться з групою конокрадів. Під час відчайдушно сміливого нальоту на рідне село Романа вистежує Денис і видає властям.

Якщо замислитися про причини морального падіння Романа, то стане зрозумілим, що саме військо, в якому він відбув службу, прищепило огиду до чесної хліборобської праці, штовхнуло на шлях злодійства. Адже до служби у війську Роман був щирий, палкий, енергійний хлопець. На службі ж Роман зрозумів: важка, рабська праця в селянина, “нечиста, часом голодна й холодна.

Та кожен чорт з тебе знущається, та нема такого начальника, щоб тобі до пики з кулаком не ліз!” Ось чим пояснює автор “ледарство” героя. Роман, можна сказати, самотужки дійшов соціального прозріння, але енергію, котра через край кипіла в ньому, скерував у згубний бік. Він – жертва, але це не знімає з нього відповідальності за власні вчинки, за тяжкі злочини.

Злодійство Романа підлягає осуду. Моральні норми, віками створювані народом, і розбій, брутальне поводження з батьками, іншими близькими йому людьми – несумісні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Твір на тему: Роман Сиваш – ще один представник “пропащої сили” (за повістю Б. Д. Грінченка “Серед темної ночі”)
Роман Сиваш – ще один представник “пропащої сили” (за повістю Б. Д. Грінченка “Серед темної ночі”)
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email