Розробка уроків з курсу “Я і Україна”
Система уроків з курсу “Я і Україна” . 2 клас
Тема . Сонце – джерело світла й тепла на Землі.
Мета: збагатити знання про Сонце як небесну зірку; ознайомити учнів із значенням сонячного тепла і світла; формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові звязки в природі на основі власних спостережень; розвивати творчу уяву, образне мислення учнів; виховувати спостережливість, інтерес до вивчення природи рідного краю.
Обладнання: картки із загадками, таблиці “Жива, нежива природа”.
Х і д у р о к у.
І. Організація класу.
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Біля парти станем чемно,
Хай мене час недаремно.
Будемо уважні і старанні всі,
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Підсумок фенелогічних спостережень:
– Яка пора року?
– Який місяць?
– Яке сьогодні небо?
– Чи були опади?
– Тепло сьогодні, чи холодно?
– Яка погода була протягом тижня?
– Які дні переважали?
2. Перевірка домашнього завдання.
Робота в парах
А) Робота з таблицею “Жива, нежива природа”
– Діти, ми вже познайомилися з живою та неживою природою. Зараз я пропоную вам, працюючи в парах, заповнити таблицю “Жива, нежива природа”. Вам необхідно відгадати загадки і слова-відгадки запасати у відповідну колонку.
Жива природа | Нежива природа |
– Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід)
– Біла латка, чорна латка по дереву скаче. ( Сорока)
– Всю ніч бродить навмання,
Прокладає шлях до дня. (Місяць)
– Хоч не шию я ніколи, а голок завжди доволі. (Їжак)
– Червоний колір, винний смак.
Кам’яне серце, чому це так? (Вишня)
– Куди ступиш – всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
Б) Обговорення виконання завдання.
Метод “Прес”.
– Позиція: “Я вважаю, що…”
– Обгрунтування: “….тому, що…”
– Висновок: “Отже, (тому) я вважаю…”
ІІІ. Повідомлення мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– Сьогодні ми продовжимо розмову про природу та детальніше познайомимся із предметом, який належить до неживої природи. А з яким саме ви дізнаєтесь, коли розшифруєте слово.
Гра “Дешифрувальник”
АБВ | ГГДЕ | ЄМЗ | ІЇЙК | ЛМН | ОПР | СТУ | ФХЦ | ЧШЩ | ЬЮЯ |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Підказка: За горами, за лісами золотий кружок встає. Шифр: 7,6,5,8,2.
Відповідь: сонце.
Отже, тема нашого уроку: “Сонце – джерело тепла і світла на Землі”.
ІУ. Вивчення новогоматеріалу.
1. Розповідь учителя “Для чого нам потрібно Сонце”
2. Практична робота
А) Візьміть деревяні кубики і поставте навпроти сонячного проміння.
– Чи проходить воно крізь кубик? (ні)
– З чого це видно? (з протилежної сторони утворилася темна пляма)
– Це – тінь. Тінь – це темна ділянка, що утворюється від будь-якого непрозорого предмету, на який спрямовано світло.
– Від яких предметів у природі падає світло? (дерево, відро, собака, людина).
Всі ці предмети непрзорі.
Б) Візьмемо скляні пластинки – чи проходить сонячне проміння? (так). Через прозорі предмети частина сонячного проміння проходить.
3. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
І до сонця потягніться.
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парту тихо сядьте.
4. Робота з підручником.
Опрацювання статті “Сонце”
Завдання: Що являє собою Сонце?
Що дає Сонце Землі?
У. Систематизація та закріплення знань.
1. Ознайомлення із оповіданням “За лісом, за пралісом золота діжа сходить” (за І. Сенченком)
2. Робота в парах.
Порівняти хліб і сонце.
Чим вони схожі? | Чим відрізняються? |
Мають круглу форму Обоє золотистого кольору Їх шанують люди Обоє сходять | Хліб – предмет людської праці, а Сонце – предмет неживої природи Сонце більше за хліб Хліб їдять, а Сонце – ні |
3. Робота в групах.
Клас ділиться на дві групи “Сонечко”, “Хмарки”. Діти розмірковують над проблемою: Сонце – це добре чи погано?
Перша група: “Сонце – це добре…”
Друга група: “Сонце – це може бути погано…”
4. Хвилинка фантазії.
Уявіть, що вам до рук потрапив сонячний промінчик. Куди б ви з ним помандрували? Чому?
УІ. Підсумок уроку.
– Що уявляє собою Сонце?
– До якої природи належить Сонце?
– Що дає нам Сонце?
УІІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати статтю в підручнику “Сонце”
2. Підібрати загадки про Сонце (І група).
3. Намалювати малюнок “Я вранці Сонце радо зустрічаю!” (ІІ група).
4. Придумати вранішнє привітання до Сонця (ІІІ група).
Тема. У царстві рослин.
Мета : ознайомити учнів із розмаїттям рослин; формувати поняття “дерева”, “кущі”, “травянисті рослини”; вчити визначати плоди дерев; розвивати у дітей активне спостереження; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.
Обладнання : таблиці: “Дерева”, “Кущі”, “Травянисті рослини”, куб.
Хід уроку.
І. Організація класу.
– Діти, давайте перетворимося в Сонечко і привітаємося зі своїми товаришами та оточуючою середою.
Я – маленьке Сонце. Я прокидаюся, вмиваюся. Я розчісую свої промені і піднімаюся вільно і урочисто.
Я весело і лагідно прокричу всім: “Добрий ранок! Я – велика куля. В мені багато тепла і світла. Я – велике Сонце, я дарую своє тепло всім: небу, хмаринкам, річкам, полям, людям. Я видихаю тепло.
Я перетворююся на тоненький сонячний промінь. Я лечу на Землю і пірнаю в мяке листя, я купаюсь в голубих хвилях моря, я граюсь у білій піні. Я посміхаюся від щастя дарувати світло. Добрий день всім!”
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Підсумок фенологічних спостережень.
2. Перевірка домашнього завдання.
А) Фронтальне опитування
– Що ви запамятали про Сонце?
– Що несуть на Землю сонячні промені?
Б) Робота з загадками, які підібрали учні першої групи.
В) Перегляд малюнків “Я вранці Сонце радо зустрічаю”
Г) Авторське крісло. “Вранішнє привітання до Сонця”
3) Стратегія “Кубування”
(Зробити кубик з невеликої коробки, з довжиною ребра 20-25 см; написати на кожному боці кубика одну з вказівок; провести крізь процес “кубування” учнів; діти висловлюють свої думки.)
Аналіз граней:
– Що таке природа?
– Що належить до неживої природи?
– Що належить до живої природи?
– Чим відрізняється жива природа від неживої?
– Яку користь дає нежива природа людям?
– Яку користь дає жива природа людям?
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– Діти, коли я йшла на урок, то до мене з дерева нагнулася гілочка і простягнула конверт, а в ньому гра. Хто буде активно брати участь у грі, той розкриє секрет, як це деревце називається. А в нагороду отримає листочок з нього.
Наша гра називається “У царстві рослин”. Перше завдання – відгадати загадку:
Дихають, ростуть, а ходити не можуть (Рослини).
– Сьогодні ми продовжимо вивчати рослини. Будемо вчитися розрізняти їх за певними ознаками.
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя.
У природі є багато рослин. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Це корінь, стебло, листя, квітка, плід з насінням.
2. Робота з таблицею.
– Розглянте зображені на таблиці рослини.
– Чим вони відрізняються? (Стеблом)
Дерево має міцне, велике, деревянисте стебло. У куща від кореня росте кілька стебел. Вони теж міцні і деревянисті.
У травянистих рослин мякі, соковиті стебла.
Робота з підручником.
– Діти, наступне завдання нашої гри – опрацювати статті в підручнику “У царстві рослин”, “Для чого цвітуть дерева та інші рослини?”
Фізкультхвилинка.
Прокидаються квіти,
Розпускають пелюстки,
Вітерець дихнув тихенько,
Пелюстки гойднув легенько.
Сутеніє, і квітки
Закривають пелюстки.
Тихо засинають,
Голівками гойдають.
Робота в зошиті з друкованою основою. (ст.14-15)
У. Систематизація та закріплення знань.
1. Метод “Акваріум”
(Діти, які знаходяться в “Акваріумі” обговорюють проблемні запитання. Діти, які сидять поза “Акваріумом” уважно слухають висновки, а потім діляться власними думками. Після цього інша група занурюється в “Акваріум”).
– Діти, наступні завдання будуть для кожної групи свої. Прошу групи по черзі зайняти місце в “Акваріумі”.
Завдання:
І група. Доведіть, до якої групи належать ці рослини: калина, шипшина, каштан, акація, картопля, огірки, яблуня, слива, конвалія.
ІІ група. Доведіть, що: кульбаба – травяниста рослина; ліщина – кущ; дуб – дерево.
ІІІ група. Обгрунтуйте, чим схожі й відмінні дерева, кущі, травянисті рослини.
Гра “Поверни кожному дереву насінинку”
– Діти, гілочка просить допомогти їй повернути кожному дереву свою насінинку.
3. Творче завдання.
– Підходить до кінця наша гра. І тепер ми можемо відгадати, гілочка з якого дерева дала мені конверт із завданням. Для цього вам потрібно переставити літери у клітинках так, щоб утворилася назва дерева.
Л | Н | Е | К |
Так, це клен. Ви всі гарно працювали і кожен отримуєте кленовий листочок.
УІ. Підсумок уроку.
Метод “Мікрофон”
– Я довідався на уроці, що…
– Мені сподобалося…
– Я тепер знаю…
УІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати ст. в підручнику “У царстві рослин”, “Для чого цвітуть дерева та інші рослини?” Підібрати загадки:
І гр. – про дерева;
ІІ гр.- про кущі;
ІІ гр.- про травянисті рослини
Тема. У царстві тварин.
Мета: ознайомити з різноманітним світом тварин; формувати поняття “комахи”, “птахи”, “звірі”, уміння їх розпізнавати за істотними зовнішніми ознаками; розвивати логічне мислення через завдання на порівняння, доведення, вилучення зайвого, встановлення взаємозвязків між рослинами і тваринами, між самими тваринами; виховувати любов до проироди, дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: ілюстрації із зображенням тварин, геометричні фігури із складами.
Хід уроку.
І. Організація класу.
1. Автотренінг.
– Я – учень.
Я ходжу до школи.
Мене навчають вчитись.
Я хочу все знати.
2. Реклама уроку.
– Для того, щоб наш урок був цікавим, змістовним, продуктивним, якими ви бажаєте бути на уроці (активними, уважними, розумними).
– Давайте побажаємо один одному чогось приємного:
Я всміхаюсь сонечку.
Здрастуй золоте!
Я всміхаюсь квіточці.
Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику.
Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаємось,
Зичим всім добра.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Підсумок фенологічних спостережень. Перевірка домашнього завдання.
А) Індивідуальна робота з картками
Б) Робота з загадками, які підібрали діти
3. Гра “Так чи Ні”
Рослини – це нежива природа (Ні)
У дерев один міцний стовбур (Так)
Кущ має мяке, соковите стебло (Ні)
У куща від кореня відходить багато деревянистих стебел (Так)
Кущі, трави, дерева – це органи рослини (Ні)
У плоді дозріває насіння (Так)
Корінь, стебло, листя, квітки, плід з насінням – це органи рослини (Так)
Рослини охороняти не потрібно (Ні)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– Сьогодні ми продовжуємо знайомитися з живою природою і побуваємо у дивовижному царстві, а в якому саме ви дізнаєтеся, якщо розгадаєте зашифровку.
Тва цар У стві рин
Ключ:
( У царстві тварин )
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
– Тварини – це жива природа. Вони живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів, місце для влаштування житла. Звірі живуть в лісах, птахи літають у повітрі, кроти, миші – у норах, у воді – риби.
– Які бувають тварини за розміром?
– Які ознаки властиві тваринам?
Розповідь учителя про різні групи тварин.
– До нас сьогодні завітали гості із дивовижного царства тварин. Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь, хто першим хоче з вами зустрітися:
– Не мотор, а шумить;
Не пілот, а летить;
Не гадюка, а жалить. (Бджола)
– Так – це бджола. Вона є представником комах.
А) Розповідь про комах.
– Наступний гість, який до нас завітав це:
Відгадайте, діти, хто
Має носик – долото?
Ним комах з нори виймає,
Про здоровя лісу дбає. (Дятел)
– Дятел – це птах
Б) Розповідь про птахів.
– Зустрічайте ще гостей:
– Хоч звіринка ця мала,
Хвіст у неї, як мітла.
Вуха гострі, наче стрілки
У скакухи… (Білки).
– Голодна – реве,
А нагодована – жує,
Дітям усім молоко дає. (Корова)
– Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Після вмиє личко. (Котик)
– Діти, як одним словом ми можемо назвати наших гостей?
– Вірно, тварини. А ще ми можемо їх назвати – звірі.
В) Розповідь про звірів.
3. Фізкультхвилинка.
Роблять всі зарядку: заєць і сова,
Навіть слон завзято хоботом вправля.
Ми закриєм вушка ручками, ось так.
А чи добре чути? Звісно, аж ніяк.
Вушка відкриваєм, очі навпаки.
Будутьслухать тишу наші дітлахи.
То дзвенить комарик, муха проліта,
Горобець на гілці пісеньку співа.
4.Робота з підручником.
Діти працюють в групах.
Використовується метод “Ажурна пилка”.
Стаття “У царстві тварин” поділяється на уривки. Кожен учасник групи читає свій уривок статті. Потім за командою вчителя діти діляться інформацією з членами групи.
У. Систематизація та закріплення знань.
1. Гра “Вилучи зайве”
Назвіть тварину, що є зайвою у кожному рядку. Поясніть свій вибір.
– Комар, колорадський жук, оса, горобець.
– Шпак, лось, зозуля, ластівка.
2.Робота в парах.
Порівняння рослин і тварин.
Чим схожі? | Чим відрізняються? |
3.Робота з телеграмою.
– До нас надійшла телеграма. Розшифруйте, хто просить про допомогу? Яка це пора року?
Як ви допоможетеїм?
Телеграма.
Діти! Спасіть нас! Ми замерзаємо! Ми голодуємо!
Допоможіть!
(ВорГоГорСин)
4.Складання “Книги скарг природи”.
– Діти, ви вже знаєте, що природу потрібно берегти. У природі всі рослини, тварини потрібні. Кожна займає своє місце і має певне значення.
Щоб зберігся світ, в якому ми жевемо, потрібно зберегти всю різноманітність тварин і рослин.
– Давайте сьогодні ми з вами складемо “Книгу скарг природи”. (Авторське крісло)
– Що запише нежива природа?
– Що запишуть рослини?
– Що запишуть птахи і звірі?
УІ. Підсумок уроку.
Технологія “Незакінчені речення”
– Бджола – комаха тому, що…
– Тіло птахів вкрите…
– Птахи мають…
– Тіло звірів вкрите…
– Звірі вигодовують своїх малят…
– Природу потрібно…
Твій настрій.
Намалюйте у чоловічка такий ротик, який у вас настрій після уроку.
УІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю “У царстві тварин”. Підготувати розповідь про представника із групи:
І ряд – комахи
ІІ ряд – птахи
ІІІ ряд – звірі
Твір на тему: Розробка уроків з курсу “Я і Україна”
Розробка уроків з курсу “Я і Україна”