|  | 

Сценарії, географічні ігри та загадки

Що не сторона, то новина

(Сценарій заходу )

1-й учень. Відомо, що географією цікавиться більшість населення земної кулі – дорослі і діти, чоловіки й жінки, діячі культури, військові, спортсмени. Відомий український співак Назар Яремчик закінчив географічний факультет Чернівецького університету.

2-й учень. А його колега – зірка югославської естради Івіца Шерезі – географічний факультет Зегребського університету.

3-й учень. Чилійський генерал Августо Піночет є професором географії.

4-й учень. А видатний американський тенісист, переможець Уімблдонського турніру Артур Еш якось зізнася, що в його житті було лиш два уподобання – теніс і географія.

5-й учень. Географія в різноманітних формах присутня в багатьох творах поезії, прози, живопису.

6-й учень. Скучив за степом, скучив за лугом,

Скучив за ставом, скучив за гаєм,

Скучив за сином, скучив за другом,

Скучив за матір’ю, за рідним краєм!

Так писав Василь Стус ч холодному засланні.

7-й учень. Як чудово звучить географічно оформлений наказ Василя Симоненка :

Кораблі! Шикуйтесь до походу!

Мрійництво! Жаго моя! Живи!

В океані рідного народу

Відкривай духовні Острови!

8-й учень. ” Хто сказав, що все уже відкрито? Нащо ж ми народжені тоді?”

9-й учень.

Світ який – мереживо казкове!

Світ який – ні краю, ні кінця!

Зорі й трави, мрево світанкове,

Магія коханого лиця.

(В. Симоненко)

10-й учень.

Тут коло нас така зелена балочка,

Там озеро, не видно йому дна.

Вже прилетіла голуба рибалочка,

Ніс в неї довший, ніж вона.

(Л. Костенко)

Пісня – в’язанка українських пісень із описами природи, із географічними назвами.

11- й учень

” Здається, що часи географічних відкриттів уже минули, і місця на п’єдесталі коло Колумба і Маги лана не залишилось”, – так думає більшість із нас і, напевне, помиляється.

12-й учень Що є найдивовижнішим і ціннішим за юдину і її власний світ почуттів і все, що вона заново, знову і знову, відкривай для самої себе, бере власні бар’єри і виростеє у власних очах!

13-й учень Сучасний світ дедалі більше підходить під названий “дім відкритих дверей” : кордони робляться прозоріші, стосунки людей частіші і тісніші, і ми пізнаємо дуже цікаву сторону земного життя : землян – представників інших народів, релігій, цивілізацій.

14- й учень Саме тому потрібно добре вивчати географію, її гілку – країнознавство, яке й знайомить жителів Землі один з одним.

Цікаво буде дізнатися, що слово “календар ” походить від – дня календ – це день, коли боржники в Древноьму Римі сплачували проценти. Найбільш поширений сонячний календар, в основу якого покладений сонячний рік. Сучасний календар названий григоріанським (новий стиль ) , він був введений Папо Григорієм У 1582 р. і замінив юліанський календар, яким користувалися з ;% р. до. н. е. Різниця між ними у ХХ ст. становила!13 діб. Саме тому ми святкуємо Новий рік -!; січня. В ряді мусульманських країн користуються місячним календарем, в якому початок календарних місяців відповідає моментам нового місяця.

Місячний календар складається 29 діб 12 годин 44 хв. 2, 9 сек. Дванадцять таких місяців дають місячний рік тривалістю 354 доби, саме тому в мусульманських країнах рік не збігається із загальноприйнятим.

В ряді країн Південно – Східної Азії, Ірані, Ізраїлі існують різновиди місячно _ сонячного календаря, там є період з 19 сонячних років, що дорівнює 235 місяцям.

15-й учень. Звичай прикрашати на Різдвяні свята ялинку сягає корінням у 1521 р. В Америці зберігається звичай прикрашати кімнати вічнозеленою омелою. Походження його сягає в глибину давнину, коли омена вважалася священною рослиною одніє з англійських богинь. Гілочки омели покривають червоною та срібною фарбами підвішують до них стилізовані зображення двох сердець. Є своє Різдвяне дерево і у Новій Зеландії. Називається воно Нахутаказа і відрізняється від ялинки тим, що все вкрите яскравими пурпуровими квітами.

Японці біля своїх домівок споруджають ” Кадомацу “- три бамбукові стовбури, доповнені гілками сосни і сливи.

В Ефіопії святковий вечір починаеться з ритуальної процесії до снопа із сухого пальмового або евкаліптового листя, що стоять на площі. Сніп підпалюють і навколо вогнища починається народне гуляння із піснями і танцями.

16-й учень На Кубі рокові, що минає, треба забезпечити “світлий шлях”. А кращою дорогою кубинці вважають світлі струмені води, тому цілі потоки ллються з вікон на вулицю. А коли годинник починає бити дванадцять ударів, з кожним ударом треба встигнути з’їсти по виноградині – на щастя.

В Ефіопії і ніч перед святом обов’язково треба викупатися саме в річці – змити з себе усі неприємності старого року.

У Франції перед Новим роком у маленьких кафе, продуктових магазинах влаштовують святкові лотареї, в яких можна виграти птицю, порося, ягня до новорічного столу. Вважають, що такі лотареї забезпечують прибуток власникам магазинів на цілий рік.

Австрійці, угорці та югослави ніколи не готують на Новий рік страв із птиці – щоб не відлетіло щастя.

Тибетці печуть багато пиріжків із різноманітною начинко і дарують їх усім знайомим і незнайомим. Чим більше подаруєш – тим більшим буде багатство у наступному році.

У корейців ритуал першого ранку Нового року – це поминання померлих. Наступний – вшанування старших. Тільки після цього корейці виходять з дому і вирушають до родичів, друзів.

Болгари, румуни печуть пиріжки із сюрпризами : хто знайде запечену в начинці монету, горішок, стручок перцю – тому наступного року усміхнеться щастя.

Польські, чеські і словацькі господині готують до новорічного столу 12 страв – так вимагає звичай. І – жодної м’ясної, але обов’язково є риба, яка вважається символом благополуччя.

17-й учень Отже, земляни дарують квіти… Які і де? Квіти, як правило, дарують жінкам. Півонії вважаються знаком дружби, троянди і гвоздики – знаки любові, айстри – печалі, хризантеми – вірності і жалю, дзвоники – розлуки, незабутка – пам’яті, іриси – завоювання симпатії. Бузок є символом нероздільної любові.

Жоржини дарують лише заміжній жінці її подруги.

18 – й учень Троянда – цариця квітів. Її любили, їй поклонялися, її оспівували з давніх – давен. Про неї створено багато легенд, вона відіграла відіграла важливу роль в історії листва, що про це можна писати цілі томи. Найперші відомості про троянду ми зустрічаємо в давніх індійських сказаннях.

Вона користувалася такою пошаною, що кожен, хто приніс троянду цареві міг просити в нього все.

19 – й учень За Кораном біла троянда виросла з крапель поту Магомета. А у Англії троянда відіграла цікаву роль в житті королеви Вікторії. Розповідають, що коли приїхав в Англію свататься до неї Альберт Кобуровський, то королева на знак своєї прихильності до нього відшилила від корсажу троянду і передала йому.

Принц був зачарований таким подарунком, але не мав петлийі, куди б міг прикріпити коштовий подарунок, і зробив ножем надріз на одежі семе навпроти серця, куди застромив троянду. Ця спритність остаточно полонила Вікторію, і доля її була вирішена.

20 – й учень

Тюльпан. Це гість з Далекого Ірану. Перші відомості про ньогог зустрічаємо у Персії. Квітку називили “Дульбаш”- турецька чалма, бо вона нагадувала її своєю формулою. У Західну Європу тюльпан потрапив лише 1559 році – у Німеччину, куди перші його цибулини привіз німецький посол при турецькому дворі.

Звідси він розійшовся по всій Європі. Але захоплення цією квіткою не досягло таких небачених розмірів, як у Голландії, де воно перетворилося на тюльпономанію. Торгівля тюльпанами і їх цибулинами сорту “Адмірал ” було заплачено 24 чверті пшениці, 48 чвертей жита, 4 бики, 8 свиней, 12 овець, 2 бочки вина, 4 бочки пива, 2 бочки олії та один срібний кубок.

21- й учень Гвоздики і хризантеми підкреслюють повагу до заміжніх жінок. Для того, щоб натякнути на щось особисте, в букет вкладають жовті квіти.

22-й учень В деяких країнах Західної Європи потрібно бути обмеженим по відношенню до того, щоб дарувати жінкам на свято хризантеми. В Іспанії, Франції, Греції, Німеччині їх приносять в зв’язку з сумними подіями.

23- й учень В Іспанії хризантеми кладуть лише до пам’ятників чи могил. Обережність потрібно проявляти і по відношенню до гвоздик. Їх ніяк не можна дарувати француженкам : у цій країні вважають, що гвоздики приносять в дім нещастя. У Ф ранції прийнято дарувати квіти лише білого кольору.

В Естонії дарують одну квітку.

24 – й учень В багатьох країнах світу вважають, що дарувати потрібно непарну к-ть квітів, а дарувати жовтий букет на слід.

25 – й учень По – різному відносяться до квітів люди різного віросповідання : словяни ідуть на похоронии з вінком чи траурним букетом. Іудеї – взагалі без квітів. У католиків в церкві під час похорону можна побачити лише вінок від рідних.

26 – й учень А зараз проведем вікторину.

1. Назва якої кітки збігається з назвою кондитерського виробу?

(ірис)

2. Яка рослина може замінити каву?

(Відвар коренів кульбаби)

У першу неділю березня німці відзначають день цих квітів. Яких?

(Фіалок)

Географічні ігри та загадки

Хто більше знає?

Змагаються дві команди по 3-5 учнів у кожній. Учитель оголошує тему завдання: “Азія”. Треба записати географічні назви, які пов’язані з Азією: назви річок, озер, міст, країн і т. д. На виконання завдання дається 3-5 хвилин.

Виграє та команда, яка більше запише географічних назв.

Другий варіант цієї гри такий. Учитель називає якусь літеру, наприклад “В”, і пропонує учням назвати географічні назви, які б починлись з цієї літери. Наприклад: Вайгач, Ворскла, Волинь і т. Д. Чим більше учні називатимуть географічних назв, тим важче буду підбирати нові.

Очки зараховуються обом командам, але виграє та, в якої записано більше географічних назв.

Чи знаєш ти карту?

Участь беруть дві команди. Викликають двох учнів ( По одному від команди ) до карти. Один учень стоїть біля карти, а другий-на такій відстані від неї, щоб йому не видно було на карті написів назв географічних об’єктів.

Учень біля карти показує указкою географічні об’єкти ( Острови, півострові, озера, моря та іш. ). Другий учень, який стоїть вд карти на певній відстані, повинен назвати ці об’єкти. Через деякий час учнімняються місцями. Так до карти визивається кілька пар.

Виграє команда, яка менше зробить помилок.

Міста і річки

Учні сидять ( Наприклад 6 чоловік ) один проти одного. Перший учень, звертаючись до учня, який сидить навпроти, називає, припустимо, річку, той повинен негайно назвати місто, яке розташоване на цій річці. Наприклад, перший говорить: “Десна”, другий відповідає: “Чернігів”, далі цей же учень для третього називає річку Дон, четвертий називає Ростов і т. д.

Той з учасників команди, який затримається з відповіддю, вибуває з гри, і його замінює інший. Якщо з однієї команди виходять з гри підряд два учні, ця команда програє.

Починати гру треба з жеребкування.

Географічні зпитання.

Учасники гри поділяються на дві команди: №1 і №2. Починається гра з жеребкування. Наприклад, починає команда №1.

Капітан цієї команди, за домовленністю з членами своєї команди, ставить 10 запитань на географічні теми, а члени другої команди овинні дати відповіді, починаючи тільки з якоїсь однієї літери. Літеру називає капітан команди №1, наприклад літеру “П”.

Запитання.

1. Якого ви знаєте відомого російського мандрівника-географа? ( Пржевальський )

2. Назвіть країну нашої планети. ( Парагвай )

Топографічне лото

Умови гри.

Ця гра вимагає гарної пам’яті, зосередженої уваги, розрахунку й уміння прогнозувати. Вона схожа на лото, однак виграш у лото залежить від випадковості, а в даній грі ще й від уміння розставляти топографічні знаки.

Для гри треба приготувати 52 картки з картону розміром 3030 м. На кожній картці малюється один з топографічних знаків, повторюючи кожен знак чотири рази (усього повинно бути 13 різних топографічних знаків). Наприклад: на чотирьох картках – знак “кущ”, на наступних чотирьох – знак “колодязь” тощо.

За умовою обов’язковими повинні бути знаки: “камінь”, “памятник “, “колодязь”, “міст”, “вишка”, “церква”, “кущ”, “листяний ліс”, “хвойний ліс”, “рідкий ліс”, “очеретяні зарості”, “вітряний млин “, “автозаправна станція”.

Кожен граючий на своєму листі паперу креслить квадрат і поділяє його на25 клітинок.

Ведучий виймоє по одній картці і повідомляє зображений на ній топографічний знак. Кожен гравець малює цей знак в одну з клітинок свого квадрата. При цьому необхідно дотримуватись таких правил : знак наносити відразу ж після його оголошення, не можна відставати, робити виправлення, переносити знаки в інші клітинки, показувати свій квадрат сусіду, сомому підглядати.

Темп вимови знаків установлюється самими гравцями.

Ведучий припиняє повідомляти знаки при заповненні всіх клітинок квадрата.

Мета гри – одержати найбільшу кількість балів. Число їх залежить від розміщення знаків у квадраті. Різні комбінації знаків, їхнє сполучення, розмущення в горизонтальному і вертикальному рядах і по діагоналі оцінуюються визначеною кількістю балів із приведеної далі таблиці.

Переможцем вважається той, хто після однієї чи декількох партій набрав більшу кількість балів.

Таблиця для підрахунку балів

Кількість балів

Комбінація знаків

У рядку чи в стовпчику

По діагоналі

Два одонакові знаки

10

20

Дві пари однакових знаків

20

30

Три однакові знаки та два інші однакові

40

50

Пять різних знаків рослинності – листяний ліс, “хвойний ліс”, “кущ”, “очеритяні зарості”,”рідкий ліс”.

50

60

Три знаки “камінь” та два знаки “памятник”

100

110

Знаки кущ, колодязь, міст, вишка, церква у будь-якому порядку

150

160

Чотири однакові знаки

160

170

Чотиризнаки “колодязь”

200

210

Еврика

( Географічний конкурс)

Мета. Систематизувати знання учнів з географії України, активізувати пізнавальну діяльність, розвивати

Інтелектуальні здібності, уміння висловлювати власну думку, аргументувати її;сприяти підвищенню інтересу учнів до вивчення географії рідної країни; розширювати світогляд, створювати умови для самовираження особистості учнів, стимулювати прагнення до самовдосконалення; виховувати патріотичні почуття, екологічну свідомість.

Обладнання. Таймер, таблиця “улюблених” тем та завдання до кожної з них, фото “Донецький кряж”, перелік термінів до туру “Підказка”, призи переможцям гри.

Порядок проведення:

1. представлення учасників гри;

2. питання для відбіркового туру

Яка довжина річки Дніпро в межах України?

(981 км/2201 км)

І тур “Улюблена тема”

(7 б.) + 5 балів бонус.

1) Загальна географія.

1. Найглибший океан на Землі. ( Тихий )

2. Найвища вершина Африки. ( Кіліманджаро )

3. Повітряна оболонка. ( Атмосфера )

4. Протока, що сполучає Середземне море і Атлантичний океан. ( Гібралтар )

5. Мандрівник, що першим здійснив навколосвітню подорож. ( Магеллан )

6. Співвідношення між наявною вологістю ( Вмістом водяної пари ) і максимально можливій при даній температурі у процентах. ( Відносна вологість повітря )

7. Зображення земної поверхні на площині виконане певним математичним способом у мсштабі і за допомогою умовних знаків. ( Карта )

2) Фізична географія України.

1. Найбільший за площиною річковий басейн в Україні. ( Р. Дніпро )

2. Регіон України, де випадає більше 1000 мм опадів. ( Карпати )

3. Найглибше озеро України. ( Світязь )

4. У межах яких кліматичних поясів знаходиться Україна. ( Помірний і субтропічний )

5. Найвища вершина України. ( Говерла )

6. Процес розчинення карбонатних гірських порід і утворення рельєфу. ( Карст )

7. Фізично-географічна провінція, в якій знаходиться м. Сарни. ( Українське Полісся )

3) Населення України.

1. Процес переміщення населення зі зміною місця проживання. ( Міграція )

2. Представників якої національності в Україні найбільше? ( Українців )

3. Середня густота населення України. ( 84 чол./км2 )

4. Скільки відсотків населення України становлять жінки? ( 53% )

5. Який вік вважають працездатним в Україні? ( 16-54 жінки,16-59 чоловіки )

6. Країна з найбільшою східною українською діаспорою. ( Росія )

4) Господарство України.

1. Найбільший камяновугільний басейн України. ( Донецький )

2. Який виробничий комплекс включає: лісозаготівлю, деревообробну промисловість, лісохімію, целюлозно-паперову. ( Лісовиробничий )

3. На яких видах електростанцій виробляється близько 5% електроенергії? ( ГЕС )

4. Які підприємства відносяться до промисловості групи “А”? ( Важка промисловість )

5. Один із світових центрів ракетобудування. ( Дніпропетровськ )

6. Що таке феросплави? ( Сполуки Fe з іншим металами )

7. Золотополітаметалічний комбінат на Закапатті знаходиться у селі. ( С. Мужієве )

ІІ тур “Висловлювання на задану тему”

( 12 балів )

Яке ваше ставлення до розвитку атомної електроенергетики в Україні?

ІІІ тур “Практична робота”

( 7 балів )

Як розрізнити ( За кількістю населення ) велике, середнє і мале міста в Україні?

А)мале:до 10 тис., середнє 10-50 тис., велике: більше 50 тис. Чол.;

Б)мале: до 20 тис., середнє 20-100 тис., велике: більше 100 тис., чол.;

В)мале: до 50 тис., середнє 50-500 тис., велике: більше 500 тис. Чол.;

Г)свій варіант відповіді.

ІУ тур “Подорож” на канікулах

( 3+2+1 б. ) + 3 бали бонус.

Вкажіть, про яку форму рельєфу йде мова?

1. Ця територія утворилась ще в герцинську епоху горотворення на місці прогину. Тут на поверхню виходять девонські і кам’яновугільні породи, їх потужність досягає 10-12 км.

2. Найвища точка цієї місцевості Могила – Мечетна (367 м).Тнриторія порізан ярами, трапляються зсуви, обвали, різноманітні антропогенні форми рельєфу ( Терикони, карєри ). Межує з Придніпровською низовиною.

3. Саме з відкладами кам’яновугільного періоду тут великі запаси паливних ресурсів, які почали освоюватись ще з ХУІІІ століття. Тут видобувають антрацит, газове та коксівне вугілля. ( Донецька височина )

У тур “Підказка”

( 10 балів )+ 2 бали бонус.

І.

1. Озеро

2. Відлига

3. Зірка

4. Руда

5. Аглмерація

6. ДВП

7. Флюси

8. Літак

9. Канал

10. Київ

ІІ.

1. Роман (бессмертное произведение)-Кош

2. Економіка

3. Ураган

4. Гумус

5. Комета

6. Чавун

7. Річка

8. Дощ

9. Вугілля

10. Тролейбус

ІІІ

1. Дуб

2. Райдуга

3. Гідросфера

4. Прокат

5. Імпорт

6. Водоспад

7. Нафта

8. Місяць

9. Діаспора

10. Україна

ІУ

1. Трактор

2. АЕС

3. Сарни

4. Повінь

5. Калюжа

6. Сіль

7. Агломерат

8. Сонце

9. Гейзер

10. Демографія

УІ тур “Дуель”

( По 2 бали за відповідь )= 24 бали.

1. Вчений, який досліджував грунти степової зони України? ( Докучаєв )

2. Найвища вершина рівнинної території України. ( Берда )

3. Одне з найбільших у світі родовищ марганцевих руд. ( Нікопольське )

4. Де знаходиться авіаоб’єднання по виробництву надвантажних транспортних літаків Ан-124 “Руслан”, Ан-225 “Мрія”? ( Київ )

5. Найбільший машинобудівний вузол в Україні. ( Харьківський )

6. Підприємства гірничої хімії нлежать до… ( Сировини )

7. Райони лісозаготівлі в Україні. ( Карпати, Полісся )

8. Яку продукцію випускає Рубіжанський хімкомбінат анілінофарбової промисловості? ( Барвники )

9. У яке море впадає р. Дністер? ( Чорне )

10. Де знаходиться Бребенескул? ( Карпати )

11. Руїни якого давньогрецького міста розташовані біля Севастополя? ( Херсонес )

12. Центр виробництва цементу в Рівненській області. ( Здолбунів )

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Сценарії, географічні ігри та загадки
Сценарії, географічні ігри та загадки
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email