|  | 

Скорочено “Чи не той то хміль”

Чи не той то хміль, Що коло тичин в’ється? Ой, той то Хмельницький, Що з ляхами б’ється. Чи не той то хміль, Що по пиві грає. Ой, той то Хмельницький, Що ляхів рубає. Чи не той то хміль, Що у пиві кисне?

Ой, той то Хмельницький, Що ляшеньків тисне. Гей, поїхав Хмельницький К Золотому Броду, – Гей, не один лях лежить Головою в воду. “Не пий, Хмельницький, дуже Золотої Води, – Їде ляхів сорок тисяч Хорошої вроди”. “А я ляхів не боюся Г гадки не маю – За собою великую Потугу я знаю, Іще й орду татарськую За собой веду, – А все тото, вражі ляхи. На вашу біду”.

Ой, втікали вражі ляхи – Погубили шуби. Гей, не один лях лежить Вищиривши зуби!

Становили собі ляхи Дубовії хати, – Ой, прийдеться вже ляшенькам В Польщу утікати. Утікали вражі ляхи, Деякії повки, – Їли ляхів собаки І сірії вовки. Гей, там поле, А на полі цвіти – Не по однім ляшку Заплакали діти.

Ген, там річка, Через річку глиця – Не по однім ляшку Зосталась вдовиця.

Критика, коментарі до твору, пояснення (стисло): Визвольну війну проти панської Польщі, яка захопила українські землі й прагнула підкорити собі український народ, очолив славний гетьман Богдан Хмельницький. Про нього складено багато легенд, переказів, пісень. Одна з таких пісень – “Чи не той то хміль”. Побудована вона на прийомі паралелізму з використанням легенди про походження прізвища Хмельницького. У пісні змальовується досить жорстока картина поразки ляхів (поляків).

Але, за народними уявленнями, це справедлива кара, адже вони – завойовники, вони прийшли на нашу землю з мечем.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Твір на тему: Скорочено “Чи не той то хміль”
Скорочено “Чи не той то хміль”
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email