“Сонце прикрашає землю, а людину праця”
Тема: “Вчимося бути працьовитими”,
Мета: показати учням, що праця, бережливість є найголовнишими в житті
Кожної людини і вчитись бути працьовитими требе змалку; знайомити
З прислів’ями; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати та
Корегувати увагу, пам’ять, мислення, усне зв’язне мовлення, бажання
Дбайливо ставитися до шкільного майна; виховувати почуття поваги
До людської праці.
Обладнання: сюжетні малюнки, прислів’я, дитячі поробки, аплікації;
Книжки “Морозенко”, “Колосок”.
Хід заняття.
І Організація класу. Нервово-психологічна підготовка.
– Дзвоник пролунав для нас
Працювати настав час.
ІІ Тема, мета.
ІІІ Робота за малюнками
Що є сильніше від людських рук?
Трудяться тисячу літ вони –
Наші машини приводять в рух,
Одяг і світло, і хліб від них.
– А хто робить машини, шиє одяг, вирощує хліб?
– Подивіться уважно на малюнки. Кого ми бачимо на них? Назвіть, ким працюють ці люди?
– А тепер, уявімо життя без роботи:
І на заводах, і в школі ніхто нічого не робить. Що б сталося?
Не працює електрик (немає світла, не працюють телевізори, холодильники).
Не вийшов на роботу пекар (всі залишаються без хліба) і т. д. (хлібороби, доярки).
ІV Вірш “Труд”
Вчитель читає вірш, перед цим пропонуючи запитання ” Що є найголовнішим в житті кожної людини?”
Стіл, за яким ти сам сидиш,
Ліжко, в якому тихо спиш,
Виделка, миска, ложка, ніж,
І кожен цвях, і кожен идім,
І кожна скибка хліба –
Усе це створено трудом,
А не упало з неба.
За все, що зроблено для нас
Ми щиро вдячні людям.
Прийде пора, настане час,
І ми трудитись будем.
– Чим ви будете займатись, коли станете дорослими? (Трудитись).
– Що є найголовнішим в житті кожної людини? (Життя – праця і бережливість). Питання про бережливість шкільних речей, шкільного майна.
V Гра “Що я вмію?”
Вчитель: Ось сидите ви у класі всі гарненькі і дуже охайні. За цим слідкують ваші мами (бабусі), але діти вашого віку багато чого уміють і самі робити. Давайте пограємо у гру “Що я вмію?”
Я наводжу приклади, що ви, можливо, вмієте, а ви хлопаєте в долоні, якщо можна дати відповідь: “Так”.
– Щодня миюсь;
– роблю ранкову зарядку;
– слідкую за чистотою рук (щоб були чистими);
– сам одягаюсь;
– розчісуюсь;
– допомагаю мамі по дому;
– допомагаю братикам і сестричкам;
– складаю іграшки і книжки;
– слідкую за своїм робочим місцем.
– А тепер зверніть увагу, яке робоче місце у кожного з вас. Чи все там на місці? Ось це перший приклад.
VI Бесіда про працелюбнісь та ліннощі.
Вчитель: Правда, хтось виконує свої обов’язки з охотою (бажанням), а хтось без бажання, а ще хтось і не виконує, бо не хоче.
Та людина, яка робить все з задоволенням, – це людина працьовита, вона береться за роботу з охотою.
Такі діти виростуть працьовитими, вони справу доводять до кінця.
– А хто з вас часто каже “не хочу робити”, “не буду”? Такі діти виростуть білоручками. А хто такі білоручки?
Це – дармоїди і недоучки.
Далі вчитель пригадує прочитані книжки (“Морозенко”, “Колосок”).
Про працю і працьовитих людей складено багато прислів’їв:
1) праця – красить людину, а лінь портить(пояснення вчителя);
2) у вмілого руки не болять – це тому, що людина завжди хоче щось робити своїми руками.(Показ виставки поробок).
– Але чи відразу кожен з вам може все зробити, що хоче?(відповіді учнів).
VII Робота за малюнками “Праця дітей”. Діти складають по одному реченню до малюнків.
VII Підсумок.
Сьогодні ми підтвердили, що кожній людині треба працювати. І не просто працювати, а щоб отримувати насолоду від виконаної роботи.
Запам’ятайте це на все життя і трудитись учіться змалку, тільки тоді ви виростете роботящими і житимете в добрі.
Твір на тему: “Сонце прикрашає землю, а людину праця”
“Сонце прикрашає землю, а людину праця”