|  | 

Стендаль. “Червоне і чорне”. Поєднання соціально-політичного й психологічного аспектів у романі. Гостра критика режиму Реставрації. Сюжет твору

УСІ УРОКИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ 10 КЛАС

I семестр

1. ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ

ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ

УРОК № 4

Тема. Стендаль “Червоне і чорне”. Поєднання соціально-політичного й психологічного аспектів у романі.

Гостра критика режиму Реставрації. Сюжет твору

Мета: допомогти учням усвідомити зміст твору, його ідейно-художні особливості; розвивати в учнів навички визначати ключові епізоди, коментувати їх, висловлювати й обгрунтовувати власні думки про них; виховувати стійкі моральні переконання.

Оснащення: портрет письменника, різні видання твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Людське життя, як і природа, сповнене контрастів. День та ніч, спека та мороз, добро та зло, молодість та старість, благородна мета та неблагородні засоби її досягнення. Такими контрастами пронизаний один із найкращих творів Стендаля “Червоне і чорне”, про що свідчить уже сама його назва.

Багатогранність аспектів цього твору, перипетії сюжету ми розглядатимемо сьогодні на уроці.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Актуалізація опорних знань

Бесіда

¦ Розкажіть про головні віхи життєвого і творчого шляху Стендаля.

¦ Розкрийте світоглядно-естетичні позиції митця та чинники, що вплинули на їх формування.

¦ Висловіть судження щодо значення та символіки назви роману Стендаля “Червоне і чорне”.

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

1. Слово вчителя (або повідомлення учня)

До опублікування роману “Червоне і чорне” (1831) Стендаль написав чимало публіцистичних творів із питань мистецтва, музики, історії, а також оповідань, відому новелу “Ваніна Ваніні”, спробував свої сили в драматургії.

В основу роману “Червоне і чорне” покладено реальну подію: вбивство юнаком низького походження – гувернером Берте – коханки, матері своїх вихованців. Але сам факт був лише поштовхом для задуму, у якому окрема людська доля стала синтезом вираження трагедії віку. У творі є підзаголовок: “Xроніка XIX століття” і зазначено час дії: 1827 рік.

Такого в літературі ще не було: абсолютно конкретна реальність сучасної авторові доби скрупульозно відтворена, але не стільки в побутовому плані (звичаї, побут, інтер’єр), скільки в психологічному – як пошук обдарованою молодою людиною свого місця в житті, щастя, крах на цьому шляху через зіткнення з буржуазною дійсністю: суспільство вбиває молодих людей – вихідців із “низів”, якщо вони намагаються реалізувати свою особистість, виділяються із середовища, що їх оточує.

Епіграфом до першого розділу Стендаль поставив слова Дантона: “Правда, гірка правда”. Правда ця була особливо гіркою тому, що й герой роману Жульєн Сорель, і сам автор “запізнилися народитися”, з’явилися на світ у жорстоку епоху, коли “старе вже вмерло, а нове не встигло народитися”. Не випадково письменник неодноразово підкреслює, що провідними кольорами цієї доби стали сірий (мундир чиновника, сутана священика) та чорний (колір загибелі всіх надій).

Звідси й різкий контраст “червоного й чорного” в заголовку: життя та смерть, реакція та революція, повнокровне буття та жалюгідне існування.

2. Складання “сюжетного ланцюжка” роману “Червоне і чорне”

Очікувані відповіді

Розповідь про життя Жульєна Сореля в родині батька, селянина-тесляра холодні взаємини з рідними, вороже ставлення до хлопця з боку односельців та рідних, адже Жульєн не здатен до фізичної праці й знаходиться на утриманні родини життя в сім’ї мера міста Вер’єра пана де Реналя, до якого він влаштовується гувернером закохавшись у пані де Реналь, герой змушений залишити цей дім Жульєн навчається в Безансонській семінарії, щоб зробити кар’єру священика, але й це йому не вдається юнак потрапляє до Парижа маркіз де Ла-Моль бере його секретарем і бібліотекарем Жульєн виконує складні політичні доручення, виявляючи свій розум і здібності у нього закохується донька маркіза Матильда: пані де Реналь під тиском свого католицького духівника дає маркізові дуже негативний відгук про Сореля Жульєн стріляє в пані де Реналь, легко поранивши її, потрапляє до в’язниці, його засуджують до страти.

3. Робота в групах

Учитель. Визначте соціально-політичний та психологічний аспекти роману “Червоне і чорне”; складіть таблицю узагальнень та висновків.

Очікувані результати

I група. Соціально-політичний аспект

II група. Психологічний аспект

Дія роману відбувається за часів царювання Карла X (1824-1830), коли феодально-клерикальна реакція досягла свого апогею. Ультрареалісти влаштовують зрадницькі змови проти народу, мріючи за допомоги іноземних інтервентів відродити давню пишність монархії. Єзуїти проникають в усі куточки Франції, обплутуючи її шпигунською сіткою й підкоряючи своїй владі душі людей.

У романі Стендаля висвітлено майже всі сфери суспільного життя Франції останніх років Реставрації; про це свідчить і підзаголовок “Xроніка XIX століття”

Сюжет – це зовнішня канва; головні події відбуваються в душі героя. Завдяки внутрішнім монологам читачі нібито беруть участь у справжній історії людської душі, осягають велич духу людини не обраної, не виняткової, а просто мислячої, талановитого представника “нижчих” класів. Учинки героя психологічно мотивовані; паралелізм і контрастність допомагають осягнути внутрішні причини руху історії й особистості. Автор хоча й симпатизує героєві, але не відходить від “гіркої правди”. Кожен етап піднесення Жульєна одразу ж зіставляється із реальністю: син селянина став гувернером дітей мера, але “куплено” його за найдешевшу ціну, щоб “досадити” сусідові, який придбав дорогих коней; багатий вельможа де Ла-Моль нібито й ставиться до Жульєна прихильно, але пояснює це так: “Адже ж прив’язуються люди до гарної болонки”

Очікувані узагальнення та висновки

– Отже, роман Стендаля “Червоне і чорне” є багатоплановим, багатоаспектним твором.

– Найвиразніші аспекти роману – соціально-політичний (яскраво відображені умонастрої доби) та психологічний (розкриті порухи душі героя, мотивація його вчинків і дій).

4. Бесіда

¦ У чому полягає гостра критика письменником режиму Реставрації? (У показі збереження кастовості суспільства; у зображенні пліток, інтриг, безглуздих розмов і занять “вищого світу”, “політичних ігор”, що призвели до ухвалення смертного вироку юнакові з “низів”, який не заслуговував на таке суворе покарання, та ін.)

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок

Міні-диспут за твердженням Стендаля: “Немає цілком гарних або цілком поганих людей”

VII. Домашнє завдання

Знати зміст роману, уміти визначати елементи сюжету.

VIII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

Продовжте речення:

– Мене зацікавило…

– На мою думку, роман Стендаля “Червоне і чорне”…

– Мені запам’яталося…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Стендаль. “Червоне і чорне”. Поєднання соціально-політичного й психологічного аспектів у романі. Гостра критика режиму Реставрації. Сюжет твору
Стендаль. “Червоне і чорне”. Поєднання соціально-політичного й психологічного аспектів у романі. Гостра критика режиму Реставрації. Сюжет твору
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email