|  | 

Тільки людина відповідальна за добро і зло – за романом М. А. Булгакова Майстер і Маргарита МИХАЙЛО БУЛГАКОВ

11 клас

ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

МИХАЙЛО БУЛГАКОВ

Тільки людина відповідальна за добро і зло

(за романом М. А. Булгакова “Майстер і Маргарита”)

М. Булгаков – один із видатних письменників післяреволюційної епохи. Доля Булгакова була дуже важка, у ній було багато конфліктів, перемог і поразок. Роман “Майстер і Маргарита” став одкровенням великого письменника і філософа.

Основна тема роману – проблема добра і зла. Ця тема завжди займала головне місце в російській філософії і літературі. Спочатку поняття “добра і зла” розглядалося не як похідне від волі людини.

Але Булгаков спростував цю думку і відкрив нам у своєму романі одну з найважливіших істин людства: якщо забувають про добро, це неминуче викликає до життя зло; вони, як світло і тінь, нероздільні.

У булгаковському творі “Майстер і Маргарита” чітко просліджується розходження між двома силами: силою зла і силою добра, Воландом і Ієшуа Га – Ноцрі.

Хто ж такий Воланд? Воланд, як Мефістофель і Люцифер, є втіленням зла, він також всесильний, як і Бог: “Ні! Клянуся небом, де лише він царює!

Клянуся безоднею, сонмом світів і життів, нам підвладних, – ні! Він переможець мій, але не владика…”

Вважається, що головне заняття Сатани – невтомне сіяння спокус, руйнацій і зла. Але, вчитавшись уважно в роман, можна переконатися, що для цього Воланд занадто гуманний.

Мені здається, Воланд, який уособлює зло, явився посланцем добра з однією метою: установити справедливість. В усіх його вчинках можна побачити або акти справедливості, або прагнення довести людям існування і зв’язок добра і зла.

Воланд постає перед нами не тільки як протилежність Ієшуа, але і доповненням до нього. Добро і зло в цьому світі дивовижно тісно переплелися, особливо в людських душах. Коли Воланд у сцені в вар’єте випробує публіку на жорстокість і позбавляє голови конферансьє, а жалісливі жінки потребують поставити її на місце, великий маг говорить: “Ну що ж… вони – люди як люди…

Ну легковажні… ну що ж… і милосердя іноді стукає в їхні серця… звичайні люди… – голосно наказав: – Надіньте голову”. І водночас ми спостерігаємо, як люди б’ються за гроші, які посипалися на їхні голови.

Напрошується висновок, що Воланд, “який наганяє темний жах, здається караючим мечем у руках справедливості і ледве не волонтером добра”. Я вважаю, що Воланд карав людей злом за їх зло заради справедливості. Зло для Воланда – не ціль, а засіб справитися з людськими вадами і несправедливістю.

Хто ж такий Ієшуа? Ієшуа – це втілення чистої ідеї, філософ, мандрівник, проповідник добра, любові і милосердя. Його ціль була в тому, щоб зробити світ чистішим і добрішим.

Кожна людина постає перед вибором: йти по дорозі Ієшуа чи Воланда. Але в Москві, що постала перед ним, більшість людей йдуть не за позовом добра й істини, а за голосом зла і брехні. Адже якби люди були чистішими і добрішими, прагнули б не грошей і влади, а добра і милосердя, то, напевно, і не було б ніякого Воланда, який карає людей за їхні пороки і проступки.

Таким чином, Булгаков показав нам, що кожна людина творить свою долю, і тільки від неї залежить і добро, і зло.

Прочитавши роман М. Булгакова “Майстер і Маргарита”, я змогла зрозуміти те, що повинен зрозуміти і здійснити кожний із нас: якщо творити добро, то зло назавжди полишить наші душі, а значить, світ стане кращим і добрішим. Булгаков у своєму романі зміг охопити велику кількість проблем, які хвилюють усіх нас. Роман “Майстер і Маргарита” – про відповідальність людини за добро і зло, яке робиться на землі, за власний вибір життєвих шляхів, що ведуть до істини і свободи або до рабства, зрадництва і нелюдськості.

Він – про всеперемагаючу любов і творчість, які підносять душу до висот істинної людяності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Тільки людина відповідальна за добро і зло – за романом М. А. Булгакова Майстер і Маргарита МИХАЙЛО БУЛГАКОВ
Тільки людина відповідальна за добро і зло – за романом М. А. Булгакова Майстер і Маргарита МИХАЙЛО БУЛГАКОВ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email