|  | 

УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ

Українські народні казки – популярний фольклорний жанр (фольклор -“народна мудрість”). В народних казках передається з покоління в покоління мудрість народу, усе, що є вартим уваги нащадків, життєвий досвід, мрії народу, його почуття. У казках також знайшли відображення важливі історичні події. Казки мають повчальний характер, і в них завжди є певна мораль. Одні казки виховували любов до рідної землі, рідної домівки, рідної матері, інші до народу і Батьківщини в цілому. Є також гумористичні і сатиричні твори, які не мають педагогічного характеру.

Але незважаючи на те, що різні групи казок відрізняються темами і формою, ідеї у них подібні. Усі вони прославляють мудрих, хоробрих та кмітливих і засуджують зрадливих, ледачих і підступних. Також герої різних казок дуже схожі своїми портретами.

Усіх героїв можна умовно поділити на 3 групи – Злотворці, Знедолені, Добротворці.

1. Злотворці – це, ясна річ, ті, що роблять зло. Кривдять чи беруть в полон людей (Кощій Безсмертний, Одноокий людоїд, Баба-яга, кобиляча голова, мотив змія, змій 3,0,9,12- головий, мачуха, пан, та інші). Ці образи бувають реалістичними (в соціально-побутових казках), алегоричними (в казках про тварин) та фантастичними (в чарівних казках).

2. Знедолені – це жертви злотворців. Вони або займають пасивну позицію, або чинять активний опір.

3. Добротворці – це богатирі, чарівники та їхні помічники: наречені, пророки, домашні і дикі звірі (образи помічників-звірів виникли під впливом анімізму – одухотворення навколишньої природи і тотемізму – вірування у спільне походження). Нерідко у певних істотах ми зустрічаємо віддзеркалення мрій людини про полегшення праці в усіх сферах трудової діяльності (наприклад Вернидуб, Скороход). Добротворці часто наділяються, велетенською силою (одною рукою виривають дерева). Цей засіб називається гіперболізацією (перебільшення). Нерідко долати перешкоди добротворцям допомагають чарівні символічні предмети, як то чоботи-скороходи, скатертина-самобранка, шапка-невидимка та ін. І звичайно майже кожний богатир-добротворець має коня.

Кінь був завжди вірним товаришем кожного воїна та не замінимим помічником у господарстві. Мабуть тому у деяких оповідях персонажі отримують як подарунок кінське волосся, яке повинно допомогти їм.

Казки мають декілька особливостей, на які варто звернути увагу. Так, наприклад, у казках завжди зустрічаються числа 3,7,9,12 (відгадати 3 загадки, 3 випробування, 3 брати, 12 голів у змія). Ці числа вважалися у слов’ян магічними. Вони створюють динамічну ритміку оповіді, та сприяють запам’ятовуванню казки. Дуже цікавими є також зачин та кінцівки казок: “Був-не-був, та кажуть люди, що був”, “А вони й досі живуть, хліб жують і постолом добро возять”.

Вони називаються формулами початковими (ініціальними) та кінцевими (фінальними). Також типовими для казок є багато прислів’їв, приказок, порівнянь та загадок. Загадки взагалі стали майже невід’ємною частиною народних казок. Ще можна зустріти своєрідні загадки-завдання (за ніч викорчувати ліс).Ці загадки є художнім засобом звеличення сили героя. Загалом пісні, прислів’я, загадки та ін. роблять казку жанром найзручнішим для пізнавання досвіду, проблем, ідеалів рідного народу.

Казки іноді засуджували несправедливі закони та традиції давнини. Так, наприклад, у казках ми часто зустрічаємо трьох братів. Старший з них є найбагатшим, а найменший – найбіднішим. Молодшого брата наділяють красою, кмітливістю та щедрістю, що й допомагає йому в житті, і наприкінці він завжди знаходить своє щастя.

Таким чином, казка засуджує старовинний закон успадкування майна старшим братом.

Виділяють три основних види казок: казки про тварин, чарівні казки, та соціально-побутові казки. Казки про тварин – це казки, в яких головними героями є тварини – лісові та домашні, а також птахи та комахи. В образах тварин ми бачимо алегорію, тобто ці казки мають виразний соціальний підтекст. В цих казках ми бачимо звірів за суте людськими справами: вони воюють, обирають царів, судяться та ін.

Ці казки висміюють людські недоліки та пороки такі, як заздрість, агресивність та жадоба. Розповідаючи про пригоди тварин, ці казки “підморгують одним оком на людей”. Чарівні казки породжені в докласовому суспільстві, пов’язані із світопоглядом, звичаями та обрядами наших далеких предків. Головні герої, як правило, виявляються в двобої з темними силами (Ольдеквіт, Ох, відьми), які зазнають неминучої поразки.

Головними героями як правило є богатирі, наділені неймовірною силою. Чарівні казки чітко підкреслюють перевагу добра над злом. Соціально-побутові казки сформувалися за часів феодалізму. Основні їх теми:

1. Суд правди над кривдою – мрія знедоленого трудового народу.

2. Антипанська та антицарська тематика.

3. Любов до рідної землі.

4. Протиставлення бідних багатим (дуже часто бідний чоловік – розумний та кмітливий, панич – невіглас).

5. Антирелігійна тематика – висміювання розбещених представників церкви.

6. Любов до праці – протиставлення працьовитої людини ледачій.

7. “хліб і золото” – засуджували жадібність до наживи та показували, що для людини хліб є набагато дорожчим за будь-які гроші.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Твір на тему: УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ
УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email