|  | 

Урок історії у 6 класі

Урок історії у 6 класі

Тема. Місто Рим та життя його мешканців.

Мета. Дати уявлення про повсякденне життя столиці

Римської імперії та побут римських громадян ;

Порівнювати умови життя багатих і бідних ;

Ознайомити школярів із визначними пам’ятками

Риму ; удосконалювати навички роботи з

Інформативними текстами ; виховувати повагу до

Архітектурних пам’яток.

Обладнання : Підручник, історичний атлас, інформативні

Тексти, ілюстративний матеріал, кросворд.

Урок-екскурсія.

Хід уроку

І. Організація учнів до роботи на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Історичний диктант.

1. Справедливо чи ні, що Ромул та Рем успадковували владу від їх

Батька Нумітора? ( Ні )

2. Назвіть вищий орган влади республіканського Риму. ( Сенат )

3. Римський імператор, що вважав себе великим актором. ( Нерон )

4. Як називалися парадні ворота, що зводилися в Римі на честь

Військових перемог? ( Тріумфальна арка )

5. Що означає ” республіка ” ? ( Спільна справа )

6. Намісником якої римської провінції був Гай Юлій Цезар? ( Галлії )

7. Що означає ” тріумвірат ” ? ( Влада трьох )

8. Народні трибуни в сенаті під час голосування мали право виголошувати

Слово ” вето ” . Що воно означало? ( ” Забороняю ” )

9. Сенатор, друг Цезаря, що очолив проти нього змову. ( Брут )

10. Як називалася особиста охорона імператора? ( Преторіанці )

11. Про кого казали : бідним він приїхав до багатої країни, а виїхав багатим

З бідної країни. ( Про римських намісників )

12. Остання єгипетська цариця, після смерті якої Єгипет перетворився на

Провінцію Риму. ( Клеопатра )

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

– Що б ви хотіли дізнатися з сьогоднішнього уроку?

Учні. Про визначні пам’ятки Риму, якими були житла римлян, як одягалися,

Що споживали, як виховували дітей.

– А тепер ці запитання ми запишемо на дошці і це буде нашим завданням

Сьогоднішнього уроку.

– Отже, ми з вами сьогодні проведемо урок – екскурсію по Стародавньому Римі. – Коли виникло місто Рим? ( 753 р. до н. е.)

– Яке це було століття? А тисячоліття?

– Хто, згідно з легендою, являється засновником міста?

1. Перша зупинка наша – місто Рим та його жителі. Визначні пам’ятки.

Текст ” Місто Рим та його жителі. Визначні пам’ятки ” .

Рим виник як невелике поселення і згодом перетворилося на найбільше і величне місто Стародавнього світу. В античну епоху Рим нараховував близько мільйона жителів. Місто було оточене великим муром, завдовжки 10 км з вежами та брамами. Імператори, прагнучи увічнити своє ім’я, зводили розкішні споруди й монументи.

Водночас Рим потерпав від перенаселеності, він був сповнений безліччю убогих халуп.

Жителі міста відвідували театральні вистави, гонки на колісницях, гладіаторські бої

Та цькування дикими звірами. Для цих вистав спеціально були побудовані особливі будівлі : цирк, театр, амфітеатр. Найбільшим амфітеатром у Римі був Колізей ( це слово означає “величний” ). Назва походить від Колосса – статуї бога Геліоса, що стояла біля входу в амфітеатр.

Раби будували його 8 років. У ньому могли розміститися понад 50 тис. глядачів. Місця для них розташовувалися навколо арени чотирма ярусами і здіймалися на висоту 48 м. Під величезною ареною були викопані підвали, де тримали диких звірів і полонених. У Колізеї влаштовували ігри гладіаторів, цькування диких звірів, а також морські бої. Для цього арену Колізею наповнювали водою через підземні труби.

У спеку над цирком напинали тент для захисту глядачів від сонця. Ігри тривали багато днів.

В архітектурі Колізею втілено ідею величі й непорушності Римської держави. Величні руїни Колізею й нині прикрашають Рим.

Дуже багато часу римляни проводили в лазнях – термах. Там містилися спеціальні дворики для боротьби та гімнастичних вправ, бібліотеки й читальні зали, сади – місця спілкування та обміну останніми міськими новинами. Стіни терм прикрашались мармуровими колонами й статуями. На кінець І ст. до н. е. в Римі налічувалось 170 терм.

Користувалися лазнями всі вільні римляни, багаті і бідні.

Багаті громадяни проводили на Форумі дуже багато часу, займаючись політичною діяльністю. Деякі віддавали перевагу службі в армії та фінансовій діяльності.

Більшість простих громадян були ремісниками, торговцями або землеробами. Представники середніх шарів були представлені архітекторами, лікарями.

Для святкування тріумфів і на згадку про свої перемоги кожний імператор будував тріумфальну арку. Арки прикрашались барельєфами, колонами, статуями. Зверху встановлювали бронзову скульптуру імператора на колісниці, запряжені четвіркою коней.

У період найбільшого розквіту в Римі було збудовано 36 тріумфальних арок.

Імператори перших династій будували арки з одним проходом. Під час тріумфу армія проходила під аркою. За часів правління імператора Константина було побудовано арку з трьома проходами.

Ще однією архітектурною пам’яткою є Пантеон – ” Храм усіх богів ” .Побудований на Капітолійському пагорбі. Ця споруда увінчана велетенською банею (куполом). Її діаметр 43 м. Храм зроблений з бетону і цегли. Адже, римляни винайшовши бетон і цеглу першими почали використовувати їх у будівництві.

Пантеон зберігся у Римі до наших днів.

Римські архітектори забезпечили місто свіжою питною водою. з далеких гір, де тануть сніги і б’ють джерела, вони провели до міста водогони, по яких надходила питна вода. Ці водогони називалися акведуками ( від латинського слова “аква” – вода ) Усього працювало 11 водогонів, які забезпечували водою 600 фонтанів міста. Рим славився своїми фонтанами, воду з яких брали для пиття.

Три римських водогони працюють і сьогодні. Вони споруджені з великих блоків тесаного каменю у вигляді аркад ( галерей з арок) . Найдовшим був акведук Марція, названий на честь будівничого. Його довжина – 90 км.

2. Друга зупинка – ” Будинки римлян “.

Робота з підручником.

Прочитавши текст підручника, складіть невеличку розповідь про будинки римлян.

Багаті римляни.

У Римі налічувалось 1800 палаців, де жили багаті римляни. Їхні будинки називалися віллами. Заможні римляни дуже піклувалися про зовнішнє вбрання своїх будинків. Стіни художники розмальовували фресками, а підлогу покривали мозаїчними картинами. Кімнати були оздоблені статуями.

У центрі житлового будинку була зала без даху, з басейном. З зали мимо кабінету господаря дому вів хід до внутрішнього, залитого сонцем, дворика з фонтанами, квітниками. Його оточувала тіниста галерея з колонами, де відпочивали господарі дому. У спеціальному місці зберігалися рукописні книжки (сувої) , які вважалися найціннішими речами в домі.

Бідні римляни.

Просте населення мешкало в багатоповерхових будинках – зазвичай чотири-п’ять поверхів. Ці будинки дуже тулилися один до одного. Вулички були тісні й вузькі. Обігрівалися кімнати жаровнями, але через них існувала загроза пожеж.

У римських багатоквартирних будинках не було каналізаційних трубопроводів, тому жителі викидали сміття і виливали помиї прямо з вікон на вулицю. У кімнатах було не багато меблів через тісноту. До нашого часу дійшли різноманітні стільці, ліжка, столи, скрині та буфети для зберігання різного начиння, запасів і речей.

– Чи були однаковими умови життя багатих і простих римлян?

3. Третя зупинка – ” Що споживали, як одягалися і як виховували дітей “.

Робота в парах.

Учням роздаються інформаційні картки.

А) перша пара – ” Що споживали “.

Б) друга пара – ” Одяг, прикраси, зачіски ” .

В) третя пара – ” Виховання дітей ” .

По закінчені екскурсії третьої зупинки, прослухавши розповіді екскурсоводів кожен учень має підготувати по два запитання.

Текст 1 . ” Що споживали ” .

На сніданок римляни частіше за все вживали хліб або пшеничні бісквіти з медом і маслинами. Сніданок вони запивали вином або водою. Другий сніданок складався з хліба та їжі, що залишилася від вчорашнього обіду. Обід складався з трьох блюд. Спочатку подавалися блюда, що викликають апетит : салат, редис, раки, сардини, яйця.

Головна зміна блюд складалася з семи страв, у тому числі риби, м’яса, домашньої птиці. До них подавались різні соуси. Звісно так харчувались заможні люди.

Замість того, щоб прибирати зі столу, раби зазвичай виносили повністю весь стіл, а натомість приносили новий, на якому гостям пропонували фрукти, горіхи, медове печиво. Страви запивали великою кількістю вина.

Прості римляни вживали на обід пшеничну кашу з соусами та овочами. М’ясо вони їли тільки в дні свят чи жертвоприношень.

Текст 2. ” Одяг, прикраси, зачіски “.

За тисячу років існування Риму мода не зазнала суттєвих змін. Більшість римлян носили одяг із вовняних або лляних тканин. В епоху імперії тканини привозили з Індії та Китаю. Шовк, що доставлявся з Китаю, коштував за вагою утричі дорожче за золото.

Більшість одягу робилася з суцільного шматка тканини, який обертали навколо тіла та скріпляли особливими шпильками – фібулами.

Жінки дуже дбали про своє волосся. На головах носили шарфи, щоб захистити волосся від вуличного пилу. Робили з волосся різноманітні зачіски, носили світлі або руді перуки.

Також використовували декоративну косметику : білили обличчя, рум’янили щоки, фарбували губи, підводили очі.

Чоловіки стригли волосся та голили обличчя. В епоху пізньої імперії до моди увійшли довге волосся та борода.

Текст 3 . ” Виховання дітей ” .

Діти у Стародавньому Римі здобували освіту залежно від статку батьків. Діти найбідніших римлян не вчилися ні писати, ні читати, оскільки допомагали старшим по господарству.

Хлопчики з більш заможних сімей починали відвідувати школу, досягши

Шестирічного віку. Вчилися у початковій школі до 11 років, а подальшу освіту

Здобували вдома. Дівчатка ж просто готувалися до заміжжя.

Багаті римляни мали особливого раба – педагога, який супроводжував дітей до школи. Більшість шкіл мала один клас, де навчалися 12 дітей.

Закінчивши початкову школу, деякі хлопчики переходили до граматики (середня школа) . Вони вивчали історію, астрономію, музику, філософію, геометрію, географію. Одним із найважливіших предметів була грецька мова, оскільки культура греків суттєво вплинула на всі сторони життя Стародавнього Риму.

Коли хлопцеві виповнювалось 13-14 років, він продовжував навчання з учителем красномовства – ритором. Таке навчання могло тривати досить довго.

Гра ” Історичне фехтування “

Учні задають питання один одному.

ІV. Закріплення знань учнів.

Тестові завдання.

1.Бідні римляни жили :

А) в палацах на Капітолійському пагорбі ; б) у маєтках ;

В) у квартирах багатоповерхових будинків.

2. Знайдіть зайве.

До визначних пам’яток Стародавнього Риму відносяться :

А) Пантеон ; б) тріумфальні арки ; в) акрополь.

3. У період найбільшого розквіту було збудовано… тріумфальних арок.

А) 24 ; б) 36 ; в) 15 .

4. Оберіть правильну відповідь.

Уміння красиво й правильно говорити навчав :

А) ритор ; б) ліктор ; в) оратор.

5. Оцініть твердження.

Дівчатка у Стародавньому Римі діставали прекрасну освіту, відвідуючи школи разом з педагогами.

А) правильно ; б) не правильно.

6. Оберіть у відповідність :

1. споруда на честь перемоги над а) Колізей;

Ворогами ;

2. знаменитий амфітеатр у Римі ; б) форум ;

3. римська площа, на якій проходило в) тріумфальна арка ;

Політичне життя римлян.

7. Одним із найважливіших предметів у середній школі була :

А) латинська мова ; б) грецька мова ; в) слов’янська мова.

8. Розкішні будівлі, які служили клубами і де можна було помитися… .

А) акведуки ; б) терми ; в) Колізей.

V. Підсумок уроку.

V І. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф, написати невеликий твір ” Один день з

Життя Риму ” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Твір на тему: Урок історії у 6 класі
Урок історії у 6 класі
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email