Урок світової літератури в 6 класі “Особливості байки як літературного жанру”
ТЕМА Особливості байки як літературного жанру.
Легендарний Езоп – основоположник жанру байки.
МЕТА: – познайомити учнів з історією жанру байки у світовій літературі;
Розкрити характерні ознаки байки;ознайомити з відомостями про
Езопа – першого байкаря;розкрити поняття “байка”, “алегорія”,
“езопова мова”, “сатира”;
– розвивати увагу, зв’язне мовлення, навички аналізу байки, творчі
Здібності, навички виразного читання;
– прищеплювати любов до байки, виховувати негативне ставлення до
Деяких людських вад.
ОБЛАДНАННЯ: портрети байкарів, ілюстрації до байок, малюнки, виставка
Книг, літературознавчі словники, опорні схеми.
ЕПІГРАФ: Здається, байка просто бреше,
А справді-правду ясну чеше…
Л. Глібов
В Езопа вчіться, добрі люди!
Федр
СЛОВНИКОВА РОБОТА: байка, алегорія, мораль,”езопова мова”, “сатира”;
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом “Пароль”- назвати поняття з ТЛ – учні по черзі називають поняття з теорії літератури, які вчили в 5-му, 6-му класі – сідають на свої місця.
(Фольклор, прислів’я, приказки, загадки, казка, міф, міфологія і т. д.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Читання першої частини історія про Зайця і Черепаху
1)Черепаха і заєць сперечалися, хто з них швидший. Призначили вони для змагання час і місце і розійшлися. Та заєць, розраховуючи на свою природну швидкість, не став бігти, а розлігся біля дороги та й заснув.
А черепаха розуміла, що рухається вона повільно, і тому бігла без зупинки. Так вона обігнала сплячого зайця і здобула перемогу.
2)( Нерідко праця перевершує природні здібності, коли їх зневажають.)
2.Завдання
– скласти план до твору;
– підібрати прислів’я;
– внести свої корективи;
– дописати історію.
3.Бесіда.
– Хто є героями твору?
– Визначте жанр твору (казка)?
???-А як зміниться цей твір, якщо додати речення (2)
НЕРІДКО ПРАЦЯ ПЕРЕВЕРШУЄ ПРИРОДНІ ЗДІБНОСТІ,
КОЛИ ЇХ ЗНЕВАЖАЮТЬ.
– На скільки частин можна поділити тепер цей твір?
– Чому він навчає?
4.Складання опорної схеми “МЕТЕЛИК”
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.ТЛ (теорія літератури) БАЙКА
2.Математична формула
Основна частина + мораль + герої = БАЙКА |
3.Виступи “істориків” про виникнення байки.
4.Інсценування “Езоп і Ксанф”
5.Бесіда
– Яким ви побачили Езопа? (натуралістичний портрет)
– Скласти психологічний портрет.
– Робота з портретом Езопа Д. Веласкеса.
– Як ви розумієте слова Бабрія: “Він-раб, але мудріший вільних;
Він некрасивий, але вищий за красенів”?
ІV. Закріплення вивченого
Робота в групах
1.Читання байок
-“Вовк і Ягня”
– “Крук і Лисиця”
– “Мурашка і Цикада”
2.Питання і завдання.
– Назвати героїв.
– Охарактеризувати поведінку.
– Визначити частини байки.
– Прочитати мораль.
– Як ви її розумієте?
– Наведіть приклади з життя.
3.Сценка -“Вовк і Ягня”
4.Складання опорної схеми по групам “Ознаки байки”
– Невеликий твір (лаконічна)
– Має образи-символи (алегорична)
– Навчає людей (повчальна)
– Викриває вади (сатирична)
– Має швидкий розвиток подій (динамічна)
V. Підведення підсумків
1.Складання паспорту байки
Ім’я | БАЙКА |
Місце народження | ДАВНЯ ГРЕЦІЯ |
Батьки | ЕЗОП |
Дата народження | VІ ст. до н. е. |
2.Бесіда
– Що таке байка?
– Чим уславився Езоп?
– Чи актуальні байки сьогодні?
VІ. Домашнє завдання:1.ст.48-читати; 2.Питання 1-2;3.ТЛ-вивчити;
4.Написати власну байку
Твір на тему: Урок світової літератури в 6 класі “Особливості байки як літературного жанру”
Урок світової літератури в 6 класі “Особливості байки як літературного жанру”