Урок українського читання
Урок укра Ї Нського читання
Тема: Слухай маму і татка, і буде все в порядку
Матеріал до уроку. Ніна Куфко “Гуси – лебеді”.
Мета. Пояснити сутність жанру через порівняння його найважливіших ознак із казкою. Вчити виразності читання діалогів і монологів; характеристиці дійових осіб; висловлювати оцінні судження. Розвивати уяву та уміння інсценізувати текст.
Стимулювати творчу діяльність дітей.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Основні поняття із словничок, що вперше вводиться : п’єса, репліка, авторська ремарка, уособлення.
Формування компетентностей : життєтворчості, інформативна, соціальна.
Загальнонавчальні вміння і навички. Залучення дітей до самостійних творчих завдань, стимулювання пізнавальної діяльності.
Міжнародні зв’язки, інтеграція. Українське читання і основи здоров’я.
Хід уроку
І. Організація класу.
Діти! Які вистави в районному будинку культури ми з вами бачили? (“Король Головешко”, “Фея канікул”, “Пригоди кота Леопольда”). А самі які вистави підготували? “Новий рік у лісовій школі”, “Нові гості Рукавички”, “Колобок”.
– Ми довго готували казку – виставу?
– Що для цього необхідно? (Режисер, артисти, костюми, музика…) і – сценарій! А сценарій пишеться на основі п’єси.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Що ж означає це слово? Термін п’єса прийшов до нас із французької мови і означає слова “частина, шматочок”. Синоніми до цього слова драма, вір, вистава. П’єса означає незалежність до театрального мистецтва і до літератури.
Тексти п’єси є основою спектаклю, але може читатися і як самостійний твір. У тексті є ремарки (від фр. – “позначка”, “примітка”) – авторські пояснення.
Дійові особи говорять діалогами і монологами. (Схема на дошці)
Спектакль |
П’ЄСА |
|
| ||||
|
|
|
ІІІ. Ознайомлення із п’єсою Н. Куфко “Гуси – лебеді”.
1. Повідомлення про автора.
Ніна Броніславівна Куфко народилася у 1915 р. Пережила війни, голод, життя поза межами України. Працювала вчителем, керівником шкільного театру в м. Києві, Видавництво “Веселка” видало збірку її п’єс “Заяча криничка”, до якої увійшла 21 казка. Сьогодні до вашої уваги одна з них “Гусі – лебеді”.
2. Читання вчителем і учнями п’єси казки “Гуси – лебеді”.
3. Пояснення сутності жанру
А) порівняльний аналіз із російською народною казкою “Гуси – лебеди”:
П’єса У п’єсі є автор, є герої яких немає в казці (Сова, Їжак та інші) Мова п’єси – віршована. Є репліки, ремарки. Пояснюється прийом уособлення. Є чарівні перетворення | Казка (народна) Автора немає Мова казки – розповідь Є чарівні перетворення |
4. Робота з серією малюнків до казки “Гуси – лебеді” виставлені не за порядком.
Завдання. Короткий переказ прочитаного. (малюнки поставити и правильно)
І V. Читання вчителем і учнями п’єси казки “Гуси – лебеді”
1. Скласти питальник до п’єси.
– Хто автор твору?
– Напередодні якого свята відбувається події? Що це за свято?
– Що тебе найбільш здивувало в цій п’єсі?
– Вкажи причину через яку трапилася ця пригода.
– Що потрібно, щоб показати п’єсу на сцені?
Фізкультхвилинки. Пантомімою показати рухи головних героїв.
2. Характеристика героїв п’єси
Орися Сова Піг Річка Черешня
Завдання: охарактеризувати героя – назвати його характерні риси. Довести свою думку за допомогою тексту
3. Інсценізувати уривок казки (за вибором дітей)
Оцінювання (членами журі із числа незадіяних у інсценізації учнів)
V. Підведення підсумків.
– Яку роль в п’єсі ти б хотів виконувати і чому?
– Доведіть, що п’єса – казка “Гуси – лебеді” чарівна.
– Що вам було легко і сподобалось на уроці?
– П’єса написана давно. Чому і досі вона актуальна?
– Головна думка прочитаного.
Домашнє завдання:
А) вивчити роль улюбленого героя із п’єси казки;
Б) намалювати ілюстрацію до прочитаного;
В) виразно читати п’єсу;
Г) скласти питальник однокласникам за змістом казки;
Д) знайти в бібліотеці і прочитати твори Н. Куфко
Твір на тему: Урок українського читання
Урок українського читання